Genel
Giriş Tarihi : 25-05-2021 16:35   Güncelleme : 25-05-2021 16:35

Ismarlama Terzilik Son Demlerini Yaşıyor

Günümüzde teknolojinin hayatın her alanına yayılmasıyla birlikte birçok meslek kaybolmaya yüz tutuğu gibi terzilik mesleği de diğer el emeğiyle yapılan işler gibi kaybolmaya yüz tutmuş durumda. Sektörde yetiştirecek eleman bulunamazken, ısmarlama terzilik mesleği son kuşak ile birlikte tarihe karışabilir.

Ismarlama Terzilik Son Demlerini Yaşıyor

Bir zamanlar ısmarlama terzilik mesleğinin çok gözde olduğunu belirten yılların ustası Terzi Mehmet Sait Akkaya günümüzde ise bu mesleğin rağbet görmediğini ve teknolojinin kurbanı olduğunu ifade etti. Daha önce bu işi yaparken küçük dükkanlarda onlarca kişinin çalıştığını ifade eden Akkaya,” Erkek Terziliği yapıyorum. 1979 yılında başladım bu işe. Mesleğimiz önceden çok iyiydi. Herkes kaliteli giyiniyordu, alım gücü vardı. 12 metrekare dükkanda 7-8 kişi çalışıyorduk ve üretiyorduk. Daha sonra teknolojinin gelişmesi ısmarlamayı biraz öldürdü. Bu iş fabrikalaşınca bizim de iş alanlarımız daraldı.” dedi.

Gelecek nesillere Ismarlama Terzi Ustasının yetişmediğini söyleyen Akkaya,” 8 yıllık eğitim zaruri hale gelmesi nedeniyle çırak bulamaz duruma geldik.  54 yaşındayım ben. Benden sonra bir kuşak daha yetişti. O kuşaktan sonra bir pantolon, bir ceket kesip dikebilecek bir ısmarlamacı, bir personel bulunamayacak. Peygamber mesleği bu hale geldi, gerçekten üzücü bir durum.” ifadelerine yer verdi.

Terziler arasındaki kötü rekabetin olduğuna dikkat çeken Akkaya,” Alışveriş Merkezleri ve büyük mağazalarda fiyatlara bakıldığında bir pantolon 300 TL’ye satılıyor, Terzi’ye 1 TL’ye paçasını yaptırıyor, Gömleği 1 TL’ye ütülettiriyorlar.  Meslektaşlarımız da kendi aralarında kötü rekabete giriyorlar. Çünkü emek çekmeden adam terzi olmuş.  Sıkıntılarımız çok biz kendi kendimize bu durumlara gelebildik, emekli olabildik. Ayaklarımızın üstünde durabiliyoruz. Yeni gelecek arkadaşlara Allah yardım etsin. Mesleğin durumu hiç iyi değil. Bir de pandemiden dolayı her ayın 8-10 günü kapatıyorlar bizi. Geçim çok zor. Ne yapılması gerekiyor diye yetkililerin düşünmesi lazım.” sözlerini kullandı.  

Ebubekir Atilla