Malatya
Giriş Tarihi : 25-03-2018 16:50   Güncelleme : 25-03-2018 16:50

“Islam Beldeleri Din ve Mezhep Savaslarina Dönüstürülüyor”

"Sabah Namazi Bulusmalari" kapsaminda Haci Yusuf Tas Camisi’ne gelen Diyanet Isleri Baskani Prof. Dr. Ali Erbas, sabah namazinda vatandaslarla bulustu. Sabah namazina katilan cemaate hitap eden Baskan Erbas, Batinin niyetini açikça ortaya koyarak, “Batida yasanan din ve mezhep savaslari, milyonlarca insanin ölümüne sebep olan din savaslari son zamanlarda Islam beldelerinde de adeta fikir savaslari, mezhep savaslari sekline dönüstürülmek isteniyor.” dedi

“Islam Beldeleri Din ve Mezhep Savaslarina Dönüstürülüyor”

M. ALI GÜNAYDIN

"Sabah Namazi Bulusmalari" kapsaminda Haci Yusuf Tas Camisi’ne gelen Diyanet Isleri Baskani Prof. Dr. Ali Erbas, sabah namazinda vatandaslarla bulustu. Diyanet Isleri Baskani Erbas, sabah namazinin kilinmasinin ardindan cemaate hitap ederek, “Gençligin insan hayatinin özel bir dönemi oldugunu biliyoruz.  Önemli olduguna Yasi ilerlemis olanlarin geriye dönüp baktiklarinda gençligine hep özlem duyarlar ama gençler bazen bunun kiymetini bilmeden, önemini kavrayamadan gençligini tüketir gider gençlik milletler için en büyük zenginliktir imkândir hazinedir. Önce anne ve babalar, çocuklarinin dilleri dönmeye baslar baslamaz güzel kelimeleri ögreterek egitimine baslayacaklar. Gönül ister ki bir çocugumuz ilk kelimesini Allah diye telaffuz etsin. Hangi kelimeleri telaffuz ederek çocuk konusmaya baslarsa ömrü o sekilde sekillenir, annesi babasi en çok hangi kelimeyi duyarsa çocugun sahsiyet kazanma asamalari öyle gelisir” diye konustu.

“ÇOCUK YASTA DINI EGITIM SART”

Çocuklara 7 yasina kadar temel dini bilgilerin verilmesi gerektigine belirten Erbas hitabinda sunlara dikkat çekti, “Biz Diyanet Isleri Baskanligi olarak 4-6 yas grubu kuran kurslari açtik. Elhamdülillah su anda 100 bin üzerinden ögrencimiz var Türkiye genelinde. Ne ögretiyoruz bu çocuklarimiza? Degerler egitimi veriyoruz, degerlerimizi ögretiyoruz. Okul öncesi egitim yok mu? Dünyanin her yerinde var Türkiye'de de var. 3 yasinda basliyor. Milli Egitim Bakanligimizin açtigi okullar var. Diyanet Isleri Baskanligi olarak biz de 4-5-6 yasindaki çocuklarla ilgili Kuran kurslari açiyoruz. Orada 'Rabbin kim? Peygamberin kim? Bizi kim yaratti?'... Bunlari küçük yaslarda ögretmemiz gerekiyor. Dürüstlük, yalan söyleminin büyük bir yanlis, günah oldugu, dogruluktan ayrilmamak gerektigi, emanete ihanet etmemek gerektigini ögretiyoruz. Birlik ve beraberligimizin, toplumumuzda mutlu insanlarin birbirini seven, sayan insanlarin olmasi o toplumun huzur içerisinde yasamasini saglar. Biz asirlar boyu çok farkli düsünceden, inançtan insanlari bir araya yasatmis bir medeniyetin çocuklariyiz. Sadece farkli düsüncelerden farkli mezheplerden degil farkli inançlardan. Bazen olmus ki bir belde nüfusunun yarisi Müslüman yarisi gayrimüslim. Asirlar boyu böyle yasadigimiz zamanlar olmus. Gayrimüslimler ecdadimizin, medeniyetimizin kurucularinin, mensuplarinin çok adaletle yönetmis oldugu o beldelerde huzur içerisinde yasamislardir.”

“FIKIR VE MEZHEP SAVASLARI YASATILIYOR”

Batida yasanan din ve mezhep savaslarin, milyonlarca insanin ölümüne sebep oldugunu son zamanlarda Islam beldelerinde de adeta fikir savaslari, mezhep savaslari sekline dönüstürülmek istenildigini ifade eden Erbas, “Islam, güzelliklerini sadece anlatmak, zorlamadan, zorbalik yapmadan anlatmak bizim medeniyetimizde bu vardir. Onun için huzur içerisinde bizim beldelerimizde, Islam beldelerinde farkli inançlardan insanlar. Fakat özellikle batida yasanan din ve mezhep savaslari, milyonlarca insanin ölümüne sebep olan din savaslari son zamanlarda Islam beldelerinde de adeta fikir savaslari, mezhep savaslari sekline dönüstürülmek isteniyor. Farkli anlayistan insanlar birbirlerine karsi kiskirtilarak adeta birileri bundan menfaatleniyor. Ama Müslümanlari uyardik, elhamdülillah bizim insanimiz birlikte yasamanin dünyaya en güzel örneklerini göstermis bizim insanimiz bu oyunlari gelmeyecek bu planlari kuranlar kendi durmus olduklari planlarda bogulacaklar insallah. Bunun en güzel örnegini biz yasamisiz. Farkli düsüncelerden, mezheplerden, mesreplerden insanlarla asirlar boyu komsuluk yapmisiz, ona iyilik etmisiz. Türkiye ortalamasi eksi 6'da, Bir kitap bile düsmüyor. Nüfusun çogunlugu demek ki hiç kitap okumuyor. Bir kismi yilda bir, bir kismi iki kitap ama bazi ülkeler var ortalama kisi basina 30 kitap okuyan ülkeler var. Biz ne zaman okumaya önem verirsek o zaman daha huzurlu ve mutlu toplum oluruz. Çok zengin, mal, mülk sahibi oluruz demiyorum belki Allah onlari da nasip eder ama huzurlu ve mutlu toplum olacagimizi açikça buradan ifade ediyorum. Bilgili insan birbirine karsi daha anlayisli insan demektir. Çünkü bilgisi arttikça birbirine karsi anlayisla hareket etmesi de artiyor. Iyi bir okuma planlamasi yapmamiz lazim. 10 günde bir kitap, bir ayda bir kitap... Bu aliskanligi kazandigimiz zaman bizi okumaktan, düsünmekten, sohbetten uzaklastiran o engeller ortadan kalkmis olur ve Cenab-i Hakk’in bütün insanligi karanliktan aydinliga çikarmak için gönderdigi Kur’an'i Kerim'i daha iyi anlariz. Bütün kitaplar esas kitabi Allah'in kitabini daha iyi anlamak için okunur” ifadesini kullandi.