Genel
Giriş Tarihi : 01-05-2014 18:59   Güncelleme : 01-05-2014 18:59

Islam aleminde akan gözyaslari dinsin

Malatya Müftüsü Ümit Çimen Regaip Kandili dolayisiyla yaptigi açiklama da “Islam Alemindeki akan gözyaslarinin dinmesine, huzur ve barisin gelmesine vesile olsun” dedi

Islam aleminde akan gözyaslari dinsin

Malatya Müftüsü Ümit Çimen üç aylar ve Regaip Kandili dolayisiyla yaptigi yazili açiklama da “Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.)’ in Kutlu Dogumunun hemen ardindan dini hayatimizda “Üç Aylar” diye bilinen ilahi rahmetin costugu, magfiret ve arinma mevsimine ulasmanin sevinç ve heyecanini yasamaktayiz. Içinde barindirdigi Regaib, Mirac, Berat ve nihayet Kur’an’ in nüzulüne baslandigi Kadir Gecesi bu kutlu zaman dilimine ayri bir anlam ve önem kazandirmaktadir.Üç Aylar firsat aylaridir. Bu itibarla; Bizler için bu firsat ikliminde Yüce Yaraticimiza yürekten yönelerek önce varolusumuzu anlamlandirma, özümüze dönme ve bir bilinç tazeleme gayreti gösterelim. Hayatin akisi içerisinde beseri zaaflarimiza maglup olarak yaptigimiz günahlardan, hatalardan, kusur ve kabahatlerden tevbe edip, pismanlik duyarak bu pismanligimizda kararli bir durus sergileyelim. Zira Yüce Allah Kur’an-i Kerim’ inde; “Ey Habibim de ki; Ey benim nefislerine zulmeden kullarim Allah’in rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Allah bütün günahlari affeder. Çünkü O çok bagislayandir, çok merhamet edendir.” (Zümer-53) buyurmaktadir. Bununla birlikte dünya mesguliyetinin belki bizi uzaklastirdigi dogruluk, digergamlik, paylasma, hakka riayet, merhamet, ötekine deger verme vb. nice Islami, insani degerlerimizi hayatimiza yeniden katalim” diye konustu.

Müftü Çimen “Üç Aylar ve Kandillerimizin aydinliginda Iman, Ibadet, Ahlak bütünlügü olan dindarligimizi yeniden insa edelim. Sevgili Peygamberimizin “Allah’im Recep ve Saban ayini hakkimizda hayirli ve bereketli kil ve bizi Ramazan’a ulastir.” (A.b.Hanbel, Zevaid-u Müsned 1/259 ; Beyhaki, Suabu’l-iman 3/375)   Duasina istirak edelim. Bu vesile ile Malatyali hemserilerimizin Üç Aylarini ve Regaib Kandillerini tebrik ediyor, bu kutlu mevsimin basta Aziz Milletimizin, güzel ülkemizin birlik ve dirligine, kardesligine, Islam alemindeki akan gözyaslarinin dinmesine, huzur ve barisin gelmesine vesile olmasini Yüce Mevla’dan niyaz ederim” diye tamamladi. .