Malatya
Giriş Tarihi : 19-05-2021 13:48   Güncelleme : 19-05-2021 14:03

“Islah Edilmedik Yayla; Mera Bırakmayacağız”

Kırsalda göçün önüne geçmek, küçük işletmelere destek olmak ve milli hasılaya katkı sunmak amacıyla sürdürülen mera ıslah çalışmalarına hız verildi. Konuyu gündeme taşıyan MATHAP Başkanı Akın, “Islah edilmedik yayla, mera bırakmayacağız” dedi

“Islah Edilmedik Yayla; Mera Bırakmayacağız”

Malatya Tarım ve Hayvancılık Platformu (MATHAP) ve Malatya Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın kırsalda göçün önüne geçmek, küçük işletmelere destek olmak ve milli hasılaya katkı sunmak amacıyla sürdürülen mera ıslah çalışmalarına yönelik konuştu. Başkan Akın birlik binasında düzenlediği basın toplantısında öncelikle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutlayarak sözlerine başladı. “İnsan ve hayvan ihtiyaçlarının giderilmesi adına yapılacak çalışmaların bir an önce yapılması, eksiklerin giderilmesi ile mümkün olacaktır” diyen Akın, açıklamasını şu şekilde sürdürdü. “Ülkemizde et açığının kapanması için kırsalda üretimin artması noktasında küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Diğer bir tabir ile yem girdi maliyeti düşük olan mera hayvancılığı olarak adlandırılan bu sektörün gelişmesi, hayvan sayısının artırılması noktasında mera ıslah çalışmaları her bölgede yapılması gerekmektedir. Uygulayacağımız projemiz olan mera ıslahı, sayesinde ülkemizde ve ilimizde küçükbaş hayvancılığın daha çok gelişeceğini, geliştirileceğini buradaki eksiklikler olan yol, su, sulak, tuzlak, gölgelik gübreleme sondaj vs. çalışma olan temel ihtiyaçların giderilmesi eksiklerin lokal olarak değil tümüyle her bölgede yapılması için Tarım ve Orman il müdürlüğümüz ile ortak çalışma yapmaktayız. Mera ıslahı projemiz kapsamında ilimizde küçükbaş hayvan sayısının geçmişte yaptığımız birçok projemiz ile verilen desteklerden dolayı her yıl artış göstermiştir. Desteklenen bu projemiz sayesinde bir ay içerisinde mera ıslahı adına yapacağımız tüm çalışmalar hem hayvan sayısının artması hem de bu sektörün gelişmesine katkı sunacaktır. Bu çalışmalarımız yetiştirici, üretici ve çiftçilerimize hayırlı uğurlu olsun.”

“BU VE BENZERİ PROJELERİMİZ TÜM HIZIYLA DEVAM EDECEK”

Projenin kırsaldaki birçok olumsuzluk ve eksikliklerin giderilmesine katkı sunacağını ve sürekli üretim yapan küçük aile işletmelerine can suyu olacağının altını çizen Akın açıklamasının sonunda “Burada asıl amacımız hayvansız yayla ve mera bırakmamaktır. Eksiklik ve aksaklıklar giderilerek bu işin kabul görmesi, sürdürülebilirliğini sağlayarak kırsalda göçün önüne geçmek, küçük işletmelere destek olmak ve milli hasılaya katkı sunmaktır. Yaklaşık bir yıldır çalışmasını yürüttüğümüz ve takip ettiğimiz mera ıslahı ile ilgili projemizde, gerek küçükbaş hayvan sayısının arttırılması noktasında gerek kırsalın desteklenmesi adına sürekli bizleri destekleyen başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Tarım ve Orman Bakanımız Sn. Dr. Bekir Pakdemirli’ye Genel Başkanımız Sayın Nihat Çelik’e, emeği geçen bürokrat ve siyasetçilerimize,  bu konuda elini taşın altına koyan hemşerimiz Bitkisel Üretim Genel Müdürü Sayın Dr. Mehmet Hasdemir, Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Sayın V. Cengiz Budan, emeği geçen Tarım ve Orman Bakanlığı Bürokratlarımıza, Tarım ve Orman il Müdürü Sayın Tahir Macit ve küçükbaş hayvancılığın gelişmesi adına tüm emeği geçenlere verilen tüm destekler için teşekkür ederiz. Bu ve benzeri projelerimiz tüm hızıyla devam edecek olup ıslah edilmedik yayla mera bırakmayacağız inşallah, tekrar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Üreticilerimize de bol kazançlı bereketli çalışmalar diliyorum. ” ifadelerini kullandı.  

A.Vahap Kaygusuz – Hanife Yiğit