Ekonomi
Giriş Tarihi : 20-05-2021 16:44   Güncelleme : 20-05-2021 16:44

Işkınlar Dağlardan Pazar Tezgahlarına Geldi

Yayla Muzu olarak adlandırılan ışkın tezgahlardaki  yerini almaya başladı. Şifalı otun kilosu, 8 ile 20 TL arasında alıcı buluyor.

Işkınlar Dağlardan Pazar Tezgahlarına Geldi

Ulaşılması güç yerlerde yetişen, A, E ve C vitaminlerini barındıran, ayrıca şeker hastalığı, bağırsakların temizlenmesi, diyabet hastalığı, kan şekerinin düşürülmesi, mide ekşimesi ve hemoroit gibi hastalıklara iyi geldiği belirtilen ışkın, tezgahlardaki yerini aldı.

Lösemi tedavisinde etkili olduğu bilinen ve grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda, yüksek ateşi düşürmede, bağırsak, mide ve sindirim problemi yaşayan kişilerde gaz söktürücü özelliği olan ışkın otu, kentin yüksek rakımlı bölgelerinden üretici köylülerce toplanarak pazarlara ulaştırılıyor.

Malatya’nın İlçelerinde yüksek rakımlı bölgelerde çıkan ve nadir bitkilerden olan ışkınlar için vatandaşlardan talep yoğun. Işkınların alıcısı bol olsa da toplayanı yok.

Bir günde yüksek rakımlı bölgelere çıkılarak doğadan toplanan Yayla Muzu, pazarda kilosu 20 TL’ye kadar satılıyor. Üretici Köylüler ise bu fiyatların alınan riske göre normal olduğunu savunuyor.

Sabahın ilk ışıklarında dağ yolunu tuttuklarını söyleyen Çiftçi Ramazan Çelik, akşam saatlerine kadar 20 kilogram ışkını zor topladıklarını söylüyor. Zor arazi koşulları ve bitkinin ender bulunması nedeniyle çok fazla kişinin toplamaya çıkmadığını belirten Çelik, ürün az talep çok olunca pazarlarda bu fiyatın yükseldiğini savundu.

Işkın ’ların toplandıktan hemen kısa bir süre sonra taze şekilde tüketilmesi gerektiği tavsiyesinde bulunan Çelik, uzun süre beklemesi halinde tadının bozulacağını ve ışkınların pörsüyerek çürüyeceğini söyledi.

Işkın’ın faydalarını sıralayan  Çiftçi Ramazan Çelik, “ İçerinde C vitamini bulundurur. A, B1, E ve K vitaminleri de barındırmaktadır. Afrodizyak özelliğine de sahiptir. Özellikle kanser hastalarının, hastalıklarını tedavi etmede çokça tercih edildiği gibi olumlu etkide sağlamaktadır. Grip, nezle veya soğuk algınlığını giderir. Lösemi hastalığının tedavisinde etkilidir. Yüksek ateşi düşürür. Bağırsak, mide ve sindirimi problemini yaşayan kişilerde gaz söktürücü özelliğe sahiptir. Nefes alıp verme sorunu yaşayanlar için çözüm olabilir. Mikrop öldürücü faydası bulunmaktadır. Cilt üzerinde oluşan sivilce ve lekeleri gidermede etki eder. Kan şekerini dengeler. Mide duvarını koruyarak delinmesini ya da yara oluşmasını engeller. Astım hastalığına iyi gelmektedir. Kusmayı önlemektedir. Şeker ve tansiyon hastalıklarına iyi gelir. Hemoroid, ülser, ishal gibi sorunlara iyi gelir. Böbrek rahatsızlığı gibi oluşan rahatsızlıkları gidermede yarar sağlamaktadır. Kalp rahatsızlıklarının oluşmasını engellemektedir. Kırışıklıkların giderilmesinde yardımcı olur. Tıbbi ilaçlarda da kullanılan Işkın, kanser hastalıklarına şifa olduğu gibi mucizevi faydaları ile birçok hastalığa fayda sağlamaktadır.” dedi.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER