Sağlık
Giriş Tarihi : 03-05-2017 15:42   Güncelleme : 03-05-2017 15:42

Isildayan Bir Cilde Sahip Olmak Elinizde!

Bahar aylarina girdigimiz bugünlerde ruhen ve bedenen yenilenme ihtiyaci hisseden cilt, kis mevsimi boyunca soguktan yiprandigi ve soldugu için zamanla parlakligini kaybedebiliyor. Iste size özellikle kis mevsimi sonrasi cilt bakimini nasil yapmamiz gerektigi konusunda önemli ipuçlari…

Isildayan Bir Cilde Sahip Olmak Elinizde!

Hisar Intercontinental Hospital Dermatoloji Uzmani Dr. Funda Ataman cilt bakimini nasil yapmak gerektigi noktasinda su ifadelere yer veriyor

 YÜZÜNÜZÜ DÜZENLI OLARAK HER GÜN TEMIZLEYIN

Temizleme, üç asamali cilt bakim rutininin ilk bölümüdür. Yüz, çevreyle dogrudan temas ettiginden iyi temizlemeniz çok önemlidir.  Her gün sizin farkina bile varmadiginiz disaridan yüzünüze yapisan bir sürü kir vardir. Bu kirleri temizlemek için bir krem ​​ya da köpük esasli yüz temizleyici kullanabilirsiniz. Cildiniz yagliysa, köpük veya jel bazli bir temizleyici kullanin. Yüzünüzün günde iki kez temizlenmesi, toniklenmesi ve nemlendirilmesi gerekir, bu nedenle en iyi sonuç için bu üç asamali bakimi sabah ve aksam uygulayin.

TONIK KULLANMAYI IHMAL ETMEYIN

 Tonik, cilt bakim rutinin ikinci kismidir.  Tonik, gözenekleri sikilastirarak, gözeneklerin içine daha az kir birikmesini saglar.  Cildinizin türüne uygun ve hafif tonikler kullanmayi unutmayin. Yanlis veya sert tonik seçimi cildinize zarar verir.

 CILDINIZI YETERLI MIKTARDA NEMLENDIRIN

 Bu, günlük cilt bakim programindaki son adimdir.

Ilk iki basamagi tamamladiktan sonra cildi nemlendirerek, orijinal nemini muhafaza etmesine ve cildinizi daha yumusak hale getirmenizi saglar.

Günlük cilt bakim rutininizi, cildinize uyan ürünleri kullanarak her gün uygularsaniz, cildiniz de bahar tazeliginde olacaktir.

 GÜNES KREMI MUTLAKA KULLANIN

 Mart-Nisan günesleri de yaz aylarindaki günes kadar zararli olabilir. Bu nedenle etkilerini mümkün oldugunca engellemek için günes kremi kullanmak çok önemlidir. Günes kremi satin alirken, içinde yüksek bir SPF'ye sahip iyi bir ürün kullandiginizdan emin olun. Cildinize günesten koruma saglamak için en az SPF 30 almaya özen gösterin.

BELIRLI ARALIKLARDA YÜZ MASAJI YAPTIRIN

 Belirli araliklarla cilt bakim merkezlerine giderek yüz masaji ve siyah nokta temizleme islemi yaptirabilirsiniz. Yüz masaji yüzünüzü gerer ve daha saglikli ve taze görünmesini saglar. 

 MAKYAJI HAFIFLETIN

 Bahar, tazelik zamanidir. Yüz ve çevresinde asiri makyaj yapmayi birakin. Agir makyaj yerine daha hafif ürünlerle bahar tazeligini ve dogalligini tercih edin. Asiri makyaj zamanda gözenekleri tikayarak cildin nefes almasini zorlastirir.

AGIR KREMLER YERINE HAFIF KREM VEYA LOSYONLARI TERCIH EDIN

Kisin soguktan çatlayan cilt için yogun krem ve nemlendiriciler kullanilir. Fakat ürün tercihimiz bahar aylariyla birlikte degismelidir. Ilkbaharin hafif havasiyla beraber, hafif, yagsiz nemlendiriciler, gece kremleri ve vücut losyonlari tercih edilmelidir.

SAGLIKLI BESLENIN

 Saglikli bir diyet, mevsim ne olursa olsun cildinizin bakiminda çok önemli bir rol oynar. Bu yüzden diyet cilt bakiminin bir parçasidir. Midenizde neler olup bittigi yüzünüze yansiyabilir. Bu nedenle sindirim sistemi düzgün çalismiyorsa, besin ögeleri bakimindan zengin yiyecekleri yemeye baslayin ve zararli yiyeceklerden kaçinin.