Teknoloji
Giriş Tarihi : 03-10-2015 15:18   Güncelleme : 03-10-2015 15:18

Isik: 'Türkiye 90’li yillarda enerji ve güç kaybetti'

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakani Fikri Isik, Türkiye’nin 1960 ile 1990’li yillarina deginerek, “Türkiye o dönemde kendi iç çekismeleri, iç kavgalari ile enerjisini kendi içinde harcayan anlayisla maalesef çok zaman ve enerji kaybetti” dedi.

Isik: 'Türkiye 90’li yillarda enerji ve güç kaybetti'

Gaziosmanpasa Üniversitesi Tasliçiftlik Kampüsünde bulunan Teknopark’in açilisi Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakani Fikri Isik’in katilimiyla yapildi. Bakan Isik, konusmasinda Teknopark’in yapiminda emegi geçenler arasinda milletvekillerinin dile getirilmemesini elestirerek, “Teknoparkimizin bugün bu noktaya gelmesine emek veren arkadaslarimiza bende tesekkür ediyorum. Genel müdürümüz herkesi saydi ama özellikle milletvekili arkadaslari saymadi. Herhalde unutkanlik oldu. Ben bakan olarak milletvekili arkadaslarimizin teknoparkin yapilmasi için gösterdikleri gayrete bizzat sahit olan arkadasinizim. Yani bu milletvekillerimizin kadersizligi. Bütün yükü Ankara’da sirtlarlar, bütün bürokratlarla bir yatirimin Tokat’a gelmesi için kavga etmedikleri insan kalmaz sonuçta yatirim gelir açilisina gelirler genel müdür bir tesekkürü çok görür. Herhalde unutkanlik oldu demi sayin genel müdür?” diye sordu.

Tokat Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Ahmet Semercioglu ise ‘öyle oldu sayin Bakanim’ demesi üzerine Bakan Isik, “Peki öyle oldu diyelim de anlasalim” seklinde konustu.

Bakan Isik, ABD Baskani Barack Obama’nin bir televizyon programinda yogun bir elestiri ile karsilastigini ifade ederek sunlari söyledi:

“Yogun bir elestiri ile karsilasinca Sayin Obama diyor ki ‘dogru pek çok elestirinizde hakli olabilirsiniz. Amerika güç kaybediyor söyle oluyor böyle oluyor. Ama inan diyor. Suan dünyanin en iyi üniversiteleri Amerika’da, dünyanin en iyi teknoloji sirketleri, ülkesi de Amerika. Onun için Amerika’nin geleceginden endise etmenizde gerek yok.”

Obama'nin bu ifadesinin oradaki bütün elestirileri bertaraf ettigini anlatan Isik, sözlerini söyle sürdürdü:
"Eger dünyanin en iyi üniversiteleri sizde olursa teknoloji sirketleri sizde olursa endiselenmenize gerek yok. Eger bu sizde yoksa bunu olusturmak aslinda ülkenin gelecegini teminat altina almak için olmazsa olmaz. Türkiye maalesef 60’li, 70’li, 80’li yillarin bir bölümünü neredeyse 90 yillarin tamamini kaybetti. Bu süreçte dünya çok hizla yol alirken Türkiye o dönemde kendi iç çekismeleri, iç kavgalari ile enerjisini kendi içinde harcayan anlayisla maalesef çok zaman ve enerji kaybetti.”
Yapilan konusmalarin ardindan Teknopark'in açilisi kurdele kesilerek yapildi.

TURHAL SEKER FABRIKASININ TOKATLI'YA DEVRI TALEBI
Bakan Isik, açilisin ardindan Tokat Ticaret ve Sanayi Odasi tarafindan Seyir Tepe Sosyal Tesislerinde is adamlari ile birlikte düzenlenen istisare toplantisina katildi. Programin açilis konusmasini yapan Tokat TSO Baskani Ahmet Arat, Turhal Seker Fabrikasi Basbakanlik Özellestirme Idaresi Baskanliginin son kararina göre portföy C: Kastamonu, Kirsehir, Yozgat, Çorum ve Çarsamba fabrikalari ile birlikte degerlendirilmekte oldugunu ifade etti.
Planlamanin, bu fabrikalarin blok olarak özellestirilmesi yönünde oldugunu anlatan Arat, "Biz, ortak akil organizasyonuna yani Tokatli’ya ücreti karsiliginda devrini talep etmekteyiz. Bunun için gerekli olan Portföy C içerisinde bulunan Turhal Seker Fabrikasinin portföyden çikartilarak Kardemir örneginde oldugu gibi imtiyazli veya pilot çalisma seklinde Turhal Seker Fabrikasi+Turhal Makine Fabrikasi olarak özellestirilmesidir. Buradaki fark Kardemir bedelsiz devredilmisti, biz bedeli karsiliginda devir talep etmekteyiz" dedi.
Baskan Arat'in konusmasinin ardindan program basina kapali devam etti.