Sağlık
Giriş Tarihi : 28-06-2021 12:32   Güncelleme : 28-06-2021 12:32

İshal Salgınına Dikkat!

​​​​​​​ Malatya’da son 10 gün içerisinde Ateşli İshal şikayeti ile Hastanelere binin üzerinde başvuru yapıldı. Çoğunlukla çocuklarda karşılaşılan bu durumun salgına dönüşme riski büyük!

İshal Salgınına Dikkat!

Sağlık Bakanlığı Halk Salığı Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan Norovirüs yani yaz aylarında görülen yüksek ateş, ishal ve kusma şikayetlerinin olduğu enfeksiyon ile ilgili bilgilendirmeye göre, bu hastalığın birçok bulaş yolu bulunuyor. Norovirüs ’ün Temas, Şebeke Suyu ve gıdalar ile bulaşabileceğinin belirtildiği bilgilendirmede,” Esas bulaş ağız-dışkı yoluyla olup kusmukla da olabilir. Norovirus salgınları genellikle, kişiden kişiye temas (%35), kontamine su (içme suyu, havuz suları, göl suları, buz küpleri) ve gıda (midye, istiridye gibi kabuklu deniz hayvanları, salatalar, dondurma, soğuk yiyecekler, sandviç, taze sebze ve meyveler) ile oluşmaktadır. Virüsün ısı ve klorlamaya nispeten dirençli olması su ve gıdayla bulaşmasını kolaylaştırmaktadır. Virüsün dışkıyla atılımı uzun süre (>3 hafta) devam etmekte olup ilk 24- 48 saatte atılımı en üst düzeydedir.” ifadelerine yer verildi.

BELİRTİLER NELERDİR?

Norovirüs ’ün belirtilerinin sıralandığı bilgilendirme notunda,” Kuluçka süresi 18-72 saattir. Hastaların çoğunda ilk olarak bulantının eşlik ettiği ani başlaya karın ağrısı görülür. Genel olarak ishal ve kusma beraber bulunur. Hastada günde 4-8 kez, kansız, mukussuz orta miktarda dışkılama görülür. Hastaların yarısında hafif dereceli bir ateş (37.5 0C) olabilir. Sıklıkla karın ve kas ağrısı, baş ağrısı, keyifsizlik, halsizlik olabilir. Klinik belirtiler 24-72 saat devam eder. Küçük çocuklarda, yaşlılarda, bağışıklık yetmezliğinde daha çok semptomatik enfeksiyon ve kronik ishale neden olabilir. Fakat genel olarak norovirüs ishalleri kendi kendini sınırlar, hastaneye yatmayı gerektirecek ciddi dehidratasyona neden olmaz.” denildi.

TANI VE TEDAVİ SÜRECİ

Bilgilendirme duyurusunda tanı ve teavi süreci ile ilgili,” Kesin tanı mikrobiyolojik inceleme ile konabilir. Vakaların dışkılarında ve kusmuklarında fazla miktarda virüs bulunması nedeniyle tanı yöntemlerinin birçoğuyla pozitif sonuç alınabilmektedir. Genellikle kendiliğinden iyileşir. Ciddi kusma ve ishal gelişen olgularda parenteral (damar yolu) sıvı verilmesi gerekebilir.” sözleri kullanıldı.

KORUNMA YOLLARI NELERDİR?

Hastalığın bulaş riskini önlemek için şu bilgiler paylaşıldı,”Gıda, su, kişisel temaslar ve çevresel yüzeyler aracılıyla kolay bulaşma olduğundan norovirüs ile ilişkili salgınların kontrolü güç olur. Su ve gıda kaynaklarının kontamine olmasını önleyici önlemler alınmalı, su kaynağına yüksek klor konsantrasyonları uygulanmalıdır.  Norovirüslerin değişik antijenik tipleri olması ve bağışıklık uzun sürmemesi nedeni ile henüz geliştirilmiş bir aşısı yoktur.”

Ebubekir Atilla