Malatya
Giriş Tarihi : 26-07-2013 15:20   Güncelleme : 26-07-2013 15:20

Isçilerden Toplu Is Sözlesmesine Tepki

Ülkücü Isçiler Dernegi Malatya Sube Baskani Vahap Murat, ”Imzalanan toplu is sözlesmeleri çalisan kesimi yine hayal kirikligina ugratmistir” dedi.

Isçilerden Toplu Is Sözlesmesine Tepki

Ülkücü Isçiler Dernegi Malatya Sube Baskani Vahap Murat, isçilerin toplu is sözlesmesinin imzalanmasi nedeniyle dernek binasinda dernek yöneticileriyle birlikte yaptigi basin açiklamasinda, “Kamuda 200 bine yakin çalisanin umutla bekledigi 2013 toplu is sözlesmeleri görüsmeleri sonuçlanmis ve toplu is sözlesmeleri imzalanmistir. Imzalanan toplu is sözlesmeleri çalisan kesimi yine hayal kirikligina ugratmistir. Bu ön görülen ilk yil için yüzde 4+4 ikinci yil için yüzde 3+3 zam artisi enflasyonun çok gerisinde kalmis ve çalisan kesimi yine açliga mahkum etmistir. Bu AKP iktidarlari döneminde çalisan kesimin alim gücü iyice düsmüs ve bu kesim bu Hükümet döneminde büyük ücret kayiplarina ugramistir. Bu kayiplar göz önüne alindiginda ilk yil için en az yüzde 20 ücret zammi verilmesi lazimdir. Yoksulluk sinirinin 3 bin 300 TL’yi buldugu bir ortamda isçi ücretleri için bin 800 TL bir ücret telaffuz etmek bu insanlara saygisizliktir” ifadelerini kullandi.
“01.01.2013 tarihinden beri baslayan toplu is sözlesmeleri görüsmeleri süresinde Türk-is yönetimi hiçbir yaptirim gücü olusturmamistir. Yasal hiçbir hakkini kullanmadigi gibi tam aksine siyasi iktidarin bir yan kurulusu haline gelmistir. Sendikalarin suskun kalmasi da çalisan kesimi iyice üzmüstür. Türk-is hiçbir mücadele etmemis ve Hükümet ise memura ve emekliye vermis oldugu zammin aynisini isçilere de vermistir” diyen Murat açiklamasini söyle tamamladi:
“Ülkücü Isçiler Dernegi olarak her zaman çalisanimizin, emeklimizin, esnafimizin, dul ve yetimlerimizin yaninda olacagiz bu kesimlerin hak ve menfaatleri noktasinda gereken yaptirimlari yapacagiz. Siyasi iktidarin biz çalisana karsi olan hiçte iyi olmayan bu tutumunun görülmesini ve buna göre degerlendirme yapilmasini bekliyoruz. Çalisan kesim olarak siyasi iktidarin bize bakisi nasilsa bizimde siyasi iktidara karsi o mesafede olmamiz lazim.“