Malatya
Giriş Tarihi : 15-03-2018 17:23   Güncelleme : 15-03-2018 17:23

“Is Barisini Bozar!”

14 Mart Tip Bayraminda saglik çalisanlarina yipranma payi müjdesi veren, Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in açiklamasini içeriginin doldurulmasi gerektigini vurgulayan Saglik-Sen Sube Baskani Bingöl, “Bakanligimiz acil, yogun bakim ve ameliyathanede çalisan personellere yipranma payi verilmesini öne sürüyor. Bu is barisini bozar. Bakanligimizin yipranma payini dikkatli bir sekilde degerlendirip hizmetlisinden profesörüne kadar, tüm personelleri yipranma payindan yararlandirmasi gerekiyor. Arkadaslarimizin bir kismina yipranma verilip de bir kismina verilmediginde hem bizler hem de Bakanligimiz ciddi bir sekilde adaletsiz bir ortama itilecegini düsünüyoruz.” dedi

“Is Barisini Bozar!”

Rahime Gül Erbas

14 Mart Tip Bayrami dolayisiyla bir açiklama yapan Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan saglik çalisanlarina yipranma payi müjdesi vermisti. Bu durumu Saglik-Sen Malatya Sube Baskani Mehmet Bingöl’le degerlendirdik. Saglik çalisanlarinin sahada ciddi sekilde yiprandigini dile getiren Bingöl su ifadeleri kullandi: “ Malatya Saglik-Sen olarak 14 Mart Tip Bayrami’nda Cumhurbaskanimiz yipranma ve emeklilikle ilgili düzenlemelerin yapilacagini söyledi. Biz Cumhurbaskanimizin yaptigi bu açiklamayi önemsiyoruz ve bu açiklama bizler için çok önemli. Gerçekten saglik çalisanlari sahada ciddi bir sekilde yiprandigini, 7/24 zor sartlar altinda hizmet sundugunu ve vatandaslarin da bu hizmetten çok memnun olduklarini görüyoruz. Vatandaslarin memnuniyetinin artmasinda birinci aktör saglik çalisanlaridir. Sizler programi uygulamaya koyarsiniz ama hizmeti sunanlar bu programa uymadiklari zaman sahada ciddi sikintilar olur. Ama saglik çalisanlari bu zor sartlar altinda yiprandigini ve bu yipranma payinin verildigi takdirde çalisanlarimizin da diger bazi kurumlardaki arkadaslarimiz gibi ayrim gözetilmeden yipranmadan yararlanmasini istiyoruz. Bakanligimizin yaptigi açiklamalari takip ettigimizde saglik çalisanlarina birçok vaatlerde bulunuldugunu biliyoruz. Fakat yapilanlar hususunda da Saglik Bakanliginin saglik çalisanlari için istenilen talepleri yerine getirmedigini görüyoruz. Bununla ilgili de bizlerin saglik çalisanlari olarak yapmamiz gereken yipranma payinin saglik çalisanlarina mutlaka verilmesi talep ediyoruz.”

“IÇERIGI DOLDURULDUKTAN SONRA MECLIS GÜNDEMINE GETIRILMESI BIZIM IÇIN ÖNEMLI”

Bingöl: “Cumhurbaskanimizin yipranmayla ilgili bu açiklamasi çok önemli ancak Cumhurbaskanimizin bu açiklamasinin içerisinin doldurulmasi gerekiyor. Bakanligimiz acil, yogun bakim ve ameliyathanede çalisan personellere verilmesini öne sürüyor. Bu is barisini bozar. Bakanligimizin yipranma payini dikkatli bir sekilde degerlendirip hizmetlisinden profesörüne kadar, Saglik Bakanligi ve üniversite hastanelerinde hizmet veren tüm personellerin yipranma payindan yararlanmasi gerekiyor. Arkadaslarimizin bir kismina yipranma verilip de bir kismina verilmediginde hem bizler hem de Bakanligimiz ciddi bir sekilde adaletsiz bir ortama itilecegini düsünüyoruz. Bundan dolayi yipranmanin altyapisinin ciddi bir sekilde olusturulup sendika yetkilileri, bürokrasi, meclisle birlikte yipranmanin içeriginin doldurulmasi ve daha sonra da yipranmanin meclis gündemine getirilmesi bizim için çok önemli. Çalisma bu sekilde yapilirsa saglik çalisanlarinin memnuniyetin artacagini tahmin ediyoruz.” dedi.

“SAGLIK ÇALISANLARI YÜZDE 30 REEL KAYBI YASIYOR”

Bingöl: “Sahada yapmis oldugumuz çalismalarda yüzde 30 reel kaybi olustugunu gördük. Çalisanlarin 5 yil öncesiyle 2013’le 2018 arasinda yüzde 30’luk reel kaybi olustugunu sahada Bakanligin yapmis oldugu çalismada da bu gözüküyor. Bu döner sermaye ek ödemesinden kaynaklanan ayni zamanda maasla ilgili düzenlemelerde saglik çalisanlarinin yipranmanin da 4 yildir söz verildigi halde bunun su ana kadar gerçeklesmedigi ve cumhurbaskanimizin 14 Mart tip bayraminda vermis oldugu bu iki madde üzerinde saglik bakanliginin ciddi bir sekilde arastirma yapip degerlendirilip saglik çalisanlarina bu hakkin verilmesi çok önemlidir. Bakanlik kendi çalisanlari arasinda bir ayrim gözetmemesi gerekir.” seklinde konustu.