Eğitim
Giriş Tarihi : 13-10-2021 15:03   Güncelleme : 13-10-2021 15:03

İNÜ’de Akademik Yıl Başladı

İnönü Üniversitesi 2021/2022 Akademik Yılı açılış töreni dün gerçekleştirildi. Cumhuriyet Meydanında Anıta çelenk sunumu ile başlayan program, sonrasında Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla devam etti.

İNÜ’de Akademik Yıl Başladı

 

Programın açılış konuşmasını yapan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, 46 yıllık geçmişe sahip Üniversitenin yeniden yüz yüze eğitime başlamasının mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. İnönü Üniversitesi’nin her alanda şehre ve bölgeye büyük katkıları olduğunu kaydeden Kızılay,”2020 yılı mart ayından beri küresel salgın nedeniyle çevrimiçi sürdürdüğümüz eğitim ve öğretim faaliyetlerini yeniden yüz yüze yapmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz. Geçtiğimiz bir buçuk yılda Üniversitemizde öğrencilerimizin ancak yüzde 10’una yüz yüze uygulamalı eğitimler verdik. Diğer öğrencilerimiz çevrim içi eğitimini başarılı bir şekilde aldılar. Ama artık geldiğimiz noktada yüz yüze eğitime başladık. Hayırlı olsun diyorum. 1975 yılında kurulan Üniversitemi, ülkemizin en saygın yükseköğretim kurumlarından biridir. İnönü Üniversitesi 46 yıllık geçmişinde verdiği eğitim/öğretim, ürettiği bilgi, topluma sunduğu hizmetlerle ülkemizin yükseköğretimine önemli katkılar sağlamış, ulusal ve uluslararası düzeyde büyük başarılar elde etmiştir. Bu başarıda emeği geçen herkesi saygı ile anıyorum.” dedi.

Yeni Akademik yılda 7 bin 608 yeni öğrencinin kaydolduğunu belirten Kızılay,”Kuruluşundan bugüne devletimizin yaptığı yatırımlar ile Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından biri olan Üniversitemiz ile ilgili bazı temel bilgileri paylaşmak istiyorum. Üniversitemiz merkez kampüsü 7 bin dekarlık bir alana kurulmuş sadece Türkiye’nin değil dünyanın da en güzel kampüslerinden biridir. 2 küçük kampüsümüzün biri şehir merkezimizde, biri de OSM Meslek yüksekokulu olmak üzere toplamda 3 yerleşkeye sahibiz. Fiziki donanımını tamamlamış sürekli kendini geliştiren bir üniversiteyiz. 14 Fakülte, 1 devlet konservatuarı olmak üzere 2 yüksek okul, 4 meslek yüksek okulu, 6 enstitü, 1 TEKNOKENT ve 33 Araştırma ve Uygulama merkezimiz ile faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. 1642 akademik personelimiz, 4625 de idari personelimiz olmak üzere toplam 6267 personelimiz ile şehrimizin en büyük kamu kurumlarından biriyiz. 2021/2022 eğitim öğretim yılında Üniversitemize şimdiye kadar 7608 öğrenci kaydı yaptık. Ek kontenjan kayıtları devam etmektedir. Bu sayımızın 8 bini geçmesini bekliyoruz. Üniversitemizde 5244’ü ön lisans, 27064 lisan, 3112 yüksek lisans 13352i doktora eğitimi almak üzere toplam 37 bin öğrencimiz eğitim görmektedir. Öğrenci sayımız 50 binlerden 37 binlere indi. Üniversitemiz malumuz bölünerek 2018 yılında Malatya Turgut Özal Üniversitesini kurduk. Üniversitemiz şuana kadar 4 Üniversite kurmuş bir anaç üniversitedir. Şimdiye kadar 145 bin 2019 mezun verdik. Türkiye’nin her kurumunda, sivil toplum ve kamu kurumunda bir mezunumuz çalışmaktadır. 39 ülkeden 1219 Uluslararası öğrenci Üniversitemizde öğrenim görmektedir.” ifadelerine yer verdi.

BAŞKAN GÜRKAN,”KİTAPLARI EGEMENLİĞİNİZ ALTINA ALIN”

Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay’dan sonra kürsüye çıkan Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan,” İnönü Üniversitesinin Akademik yılı açılışının başta Malatya’mıza, Üniversitemize, Hocalarımıza ve Öğrencilerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Üniversite önemli bir eğitim kurumudur. Öğrencilerinin girdiğinde o Üniversitede gelecek ve kendilerinin, ailelerinin ve memleketin istikballeri anlamında önemli eğitim bulması gerekiyor. Malatya’nın tarihine baktığımızda Malatya’da 2 Üniversite vardır. Şahabe-i Kübra Medresesi ve Şahabe-i Sula medresesi. Bu medreseler o dönemin Üniversiteleridir. Sadettim Konevi’ler, İbni Arabiler, Mevlana Celaleddin Rumi’ler bu Üniversitelerde müderrislik yaptılar.  Bu Üniversitelerin en önemli öğrencilerinden bir tanesi de Selçuklu Sultanı Alâeddin Keykubat’tır. Bu şehrin geçmişinin böyle olduğunu görünce buraya ikinci Üniversitenin yapılması gerektiğini 2014’te bu kamuoyu ile paylaşarak, istişareler yürüttük. Kampüslerin kurulması ve Yüksek Okulların yapılması hususunda İnönü Üniversitemiz ile ortak çalışmalar yaptık. Şuan Allah’a şükür 2 Cumhurbaşkanımızın adını da taşıyan Üniversitelerimiz var.” diye konuştu.

Öğrencilere kitap okumaları noktasında öğütler veren Başkan Gürkan,”Bazen biz çocukluğumuzda yaşadığımız basmakalıp fikirleri doğru fikirlermiş gibi geleceğe taşıma mecburiyeti içerisine düşeriz. Zaten eğitim kendini değiştirmezse bu durum yaşanır. Yunus Emre diyor ki; İlim ilim etmektir, ilim kendin bilmektir. Sen kendini bilmezsen bu nice okumaktır. Eğitim öğretimdeki anlam öğretimde bir şeyi söylersiniz, eğitim olmasının değerlendirmesini de onun davranışına dönüştüğü andan itibaren o öğreti eğitime dönüşmüş olabilir. Bu manada bizler öğrettiklerimizi mutlaka eğitime dönüştürmemiz gerekiyor. Kur’an’ı Kerimde şöyle diyor; Onlar sırtlarına kitap yüklenmiş merkepler gibidir. Ne acı bir örnektir. Biz sırtımızda bilgi yükünü değil, o bilgiyi topluma yararlı, bireylere yararlı bir meta haline getirmek gibi bir zorunluluğumuz vardır. Öğrencilerimiz her türlü kitabı okusunlar. Hangi görüşte olursa olsun bütün kitapları okusunlar. Ama bütün kitapları zihinsel egemenliği altına alsınlar. Sadece biz ilahi itaplara tabi oluruz. Diğer kitapları egemenliğimizin altına aldığımız zaman özgür çizgimiz, yön pusulamız ve yol haritamız olur diye düşünüyorum.” sözlerini kullandı. 

VALİ BARUŞ,” ÜNİVERSİTE’DE AİLE ORTAMI VAR”

Son olarak kürsüye çıkan Vali aydın Baruş, Üniversitede öğrenci ve öğretim görevlileri ile birlikte bir aile ortamı olduğunu ve yeninden yüz yüze eğitimin başlaması ile birlikte bu mutlu tabloyu görmenin heyecanını yaşadıklarını kaydetti. Ülkenin gelişmesi için çok çalışmanın, ortaya değerli ürün koymanın ve emek göstermenin önemli olduğunu vurgulayan Vali Baruş, öğrencilere hitaben,” Öncelikle 2021/2022 Akademik yılı İnönü Üniversitemize, Öğretim görevlilerimize ve hocalarımıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ederek sözlerime başlamak istiyorum. Mart 2020’dn beri ayrı kaldığımız Üniversitelerimize geri döndük. Yüz yüze eğitime devam etmenin sevincini hep birlikte yaşıyoruz. Üniversiteler hem öğrenciler için hem de burada görev yapan öğretim görevlilerimiz için bir aile. Bu aile ortamından uzak kalmanın sizleri ne kadar üzdüğünü ve bu sıralara, amfilere ne kadar dönmeyi arzu ettiğini çok iyi biliyoruz. bugünkü mutluluğumuz hem akademik yılımızın başlangıcı hem de artık öğrencilerimizle Üniversitemizde öğrencilerimizle birlikte olmamız diye düşünüyorum. Dünya’da yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmeler toplumları çok çalışmaya sevk ediyor. Çok alışmayan, ortaya değerli ürün koymayan, emek göstermeyen, dünya siyasetinde ve ticaretinde önemli bir yerde olmayan ülkeler maalesef diğer ülkelerin peşine takılarak egemenliği altına giriyor. Bu nedenle tüm ülkeler bir gelecek vizyonuna sahip olma peşindeler. Güçlü bir gelecek vizyonuna sahip olmayan ülkeler planlı hareket edemiyorlar ve geri kalmaya mahkum oluyorlar. Hepimizin bildiği gibi gelişimin temel anahtarı insandır. İnsan kaynağı güçlü olan ülkeler, insanlara eğitim kaynağı bahşeden ülkeler, diğer ülkeler arasından çabucak sivriliyor. Gerek ekonomik, sosyal ve insanlara yaşatabileceği hayat kalitesi bakımından ön plana çıkıyorlar. Eğitim kalitesinin artışı bilgi artışını, bilgi artışı da kabiliyetlerin gelişmesini ortaya çıkarıyor. Eğitimin temel amacı toplumda var olan potansiyeli keşfetmek ve onu ortaya çıkararak hem bireyler bakımından hem de toplu bakımından geleceğe yönelik bir güven sağlamaktır.” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından  İnönü Üniversitesi 2021/2022 Akademik Yılının açılış dersi İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz tarafından  verildi.

Ebubekir Atilla