Eğitim
Giriş Tarihi : 12-04-2021 17:52   Güncelleme : 12-04-2021 17:52

İNÜ ’de Aile Sorunları Konuşuldu

İnönü Üniversitesi İlahiyat Buluşmaları Seminerleri kapsamında “Günümüz Ailesi: Sorunlar-Çözüm Önerileri” konulu çevrim içi seminer gerçekleştirildi. Prof. Dr. Köse, ailenin mutluluk ve kalıcılık esası üzerine kurulabilmesi için ne yapılması gerektiğini Kur`an-ı Kerim ve Hadis-i Şerif örnekleri vererek açıkladı. Aile bireylerinin görevlerinin gözetilmesinin aileyi sağlam tutabilmek için gerekli olduğunu anımsatan Prof. Dr. Saffet Köse,  aile içi uyuşmazlıkların aile içinde kalması ve aile içinde halledilmesi gerektiğini vurguladı.

İNÜ ’de Aile Sorunları Konuşuldu

Pandemi nedeniyle online olarak gerçekleştirilen seminere İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse konuşmacı olarak katıldı. Açılış konuşmalarını yapan İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman, aile kavramının her alanda önemli olduğunu ve pandemi sürecinde de insanların daha hassas davranmaları gerektiğini vurguladı. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, ailenin mutlu ve kalıcı olabilmesi için aile öncesi süreçlerin nasıl yönetileceğini, aile kurulduktan sonra ilişkilerin nasıl belirleneceğini ve birtakım problemler ortaya çıktıysa o problemlere karşı nasıl önlemler alınması gerektiğini anlattı.

İnsanların en sağlam kurumunun ailesi olduğunu ifade eden Köse, son zamanlarda aile ile ilgili problemlerin arttığına değindi. Köse, “Aile ile ilgili iki temel sorun var. Birincisi modern kültürdür. Özellikle kiliseye oluşan tepki neticesinde Aydınlanma Dönemi ile birlikte dinin mabede hapsedilmesi, Tanrı’nın insanın hayatından çıkarılması ve seküler bir dünyanın kurulması sonucu ortaya çıktı. Aile açısından bakıldığında bütün dinler aileyi bütün alanlarıyla belirlemiş ve doğrudan bunun üzerinde bir takım beklentilerini ifade etmiş ayetler ve hadislerle dolu. En ayrıntılı gelen hükümler aile ilgili hükümlerdir. İkincisi, aile bir sistem neticesinde, sistem dediğimiz şey birbirlerine entegre olmuş uyumlu parçalardan oluşuyor. O parçaları birbirine entegre eden değerler manzumesi var. Değerler üzerinde birbirine bağlı anlamlı bir yapı var. Her aile bir devlettir. O devlet de o milletin büyük ailesidir. Birbiri üzerinde tanımlanıyor, o yüzden de aileyi bozduğunuz anda her şeyi bozmuş oluyorsunuz.” dedi.

Ebubekir Atilla