Sağlık
Giriş Tarihi : 16-01-2017 12:53   Güncelleme : 16-01-2017 12:53

Insülin Direncini Kirmak Için Yasam Tarzinizi Degistirin

Tüm dünyada ve ülkemizde giderek artan obezite ve diyabet, “insülin direnci” olarak adlandirilan metabolik sorunu da beraberinde getiriyor. Vücuttaki yag oraninin artmasi insülin direncine, insülin direnci de vücutta yag orani artisina ve obeziteye neden oluyor. Protein metabolizmasi, üreme ve bagisiklik gibi birçok sistemi etkileyen insülin direncinin tedavi edilebilmesi için öncelikle beslenme ve egzersiz aliskanliklarinin gözden geçirilmesi gerekiyor. Memorial Hastanesi Endokrinoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Canan Demir, insülin direnci ve tedavi yöntemleri hakkinda önemli bilgiler verdi

Insülin Direncini Kirmak Için Yasam Tarzinizi Degistirin

“Insülin direnci, insülinin dolasimda bulunmasina ragmen glukoz, yag ve protein metabolizmasindaki biyolojik etkilerini gösterememesidir” diyen Uz. Dr. Canan Demir, konuyla ilgili su sekilde konustu, “Dokularda insülinin araci oldugu glukoz kullaniminin azalmasi ve karacigerde glukoz yapiminin artmasi ile ortaya çikan metabolik bozulma, insülin direncinin temelini olusturmaktadir. Insülin direnci, tip 2 diyabet, hipertansiyon ve polikistik over sendromuna eslik etmektedir. Insülin direnciyle alakali metabolik durumun degerlendirilmesinde; açlik ve tokluk kan sekeri, HbA1c degerleri bakilmalidir. Gerekli durumlarda seker yükleme testi yapilabilir.

BU DEGERLERE DIKKAT!

Metabolik sendrom kriterlerini tasiyan bireylerde insülin direncinin de bulundugu kabul edilmektedir. Asagidaki kriterlerden en az ikisinin mevcut oldugu kisilerde insülin direncinin de oldugu kabul edilerek degerlendirme yapilmalidir. Bel çevresi kadinlarda 80cm, erkeklerde 94cm üzerindeyse, açlik kan sekeri 100mg/dl’den yüksekse, kan basinci 130-85mmhg üzeri veya hipertansiyon tanisi ile antihipertansif ilaç kullanimi varsa, trigliserid düzeyi 150mg/dl’nin üzeri veya HDL-kolesterol(iyi kolesterol) kadinlarda 50mg/dl erkeklerde 40mg/dl’den düsükse, ailesinde insülin direnci olanlarda daha sik görülüyor.

Insülin direnci veya tip 2 diyabeti olan kisilerin yakinlarinda genetik faktörlerin etkisi ile insülin direnci daha sik görülmektedir. Ayrica hareketsiz yasam, yüksek kalorili beslenme gibi faktörler de insülin direnci gelisimine yol açmaktadir. Kas, yag doku ve karaciger, insülin direncinden etkilenen dokulardir.

SOK DIYETLERDEN UZAK DURULMALI

Insülin direnci tedavisinde ilk adim, yasam tarzi degisiklikleridir. Tibbi beslenme tedavisi, hareketin artirilmasi, uyku düzeninin saglanmasi ve sürdürülebilir olmasi önemlidir. Tibbi beslenme tedavisi; bireyin yasi, cinsiyeti, fiziksel aktivite ve yasam sekline göre kisiye özgün olarak belirlenmelidir. Beslenme programi tüm besin ögelerini yeterli ve dengeli bir sekilde içermelidir. Kisa dönem sok programlar uygulanmamalidir. Vücut agirliginin 6 ayda yaklasik %5-10’unun azaltilmasi hedeflenmelidir. Bireyin günlük mevcut kalori alimi hesaplanmali ve ortalama 400-600 kcal azaltilmalidir. Haftalik 0.5-1kg agirlik kaybi hedeflenmelidir. Dengeli beslenme programi 4-6 ögünden olusmalidir. Sik araliklarla beslenme bir sonraki ögünde fazla yemeyi önler. Günlük protein alimi toplam kalorinin %20-35’ini olusturmalidir. Proteinin yeterli miktarda alinmasi tokluk hissi ve yagsiz vücut kitlesini korumasi açisindan önemlidir. Seker gibi basit karbonhidratlar yerine, tam tahil ürünleri ve baklagiller gibi kompleks karbonhidratlar tercih edilmelidir.

BAZI HASTALARA ILAÇLA TEDAVI ÖNERILEBILIR

Yasam tarzi degisikligini uygulayamayan veya yarar görmeyen hastalara metformin içeren ilaçlarla tedavi önerilebilir. Bu ilaçlar istah ve hafif kilo kaybi etkisi gösterir. Metformin özellikle HbA1c % 5.7-6.4 arasindaki açlik ve/veya tokluk kan sekeri normal sinirin üzerinde olan, gebelik diyabeti öyküsü bulunan, vücut kitle indeksi 35’ten büyük hastalarda diyabet gelisme riskini %30 azaltmaktadir.”