Genel
Giriş Tarihi : 09-02-2018 15:25   Güncelleme : 09-02-2018 15:25

Insaatta Durgunluk Devam Ediyor...

Türkiye Hazir Beton Birliginin (THBB) insaat ve bununla baglantili imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelismeleri ortaya koyan “Hazir Beton Endeksi” 2018 Ocak Ayi Raporu açiklandi. Hazir beton sektöründe faaliyet, güven, beklenti ve bilesik endeks olan Hazir Beton Endeksi’ni ortaya koyan Rapor’da, Faaliyet Endeksi’nin esik degerin altinda devam etmesi insaat faaliyetlerindeki yavaslamaya isaret etti. Önümüzdeki döneme iliskin beklentinin esik degerinin üstünde olmasi ise sektörün, hazir beton ve insaat faaliyetlerinin 2018’de yolunda gidecegine olan inancini ortaya koydu

Insaatta Durgunluk Devam Ediyor...

FAALIYET ENDEKSI EN FAZLA ARTIS GÖSTEREN ENDEKS OLMAYA DEVAM EDIYOR

Hazir Beton Faaliyet Endeksi ocak ayinda bir önceki yilin ayni ayina göre yüzde 0,8’lik artis ile en fazla artis gösteren endeks oldu. Ankete katilan firmalarin yüzde 14’ü ocak ayinda satislarinin arttigini belirtirken satislarinda önceki aya göre azalma oldugunu ifade edenlerin orani yüzde 60 oldu. Geçtigimiz yil ocak ayinda bu oran yüzde 78’di. Alinan kayitli siparislerde artis oldugunu söyleyenlerin orani yüzde 13 iken azaldi diyenlerin orani da yüzde 50 olarak gerçeklesti.

IKINCI EN YÜKSEK ARTIS GÖSTEREN ENDEKS GÜVEN ENDEKSI OLDU

Hazir Beton Güven Endeksi ocak ayinda bir önceki yilin ayni ayina göre yüzde 0,3’lük artis ile en fazla artis gösteren ikinci endeks oldu. Endeks degerinin esigin altinda kalmasi, sektörün güveninin istenilen düzeyde olmadigini ortaya koydu. Ankete katilanlarin yüzde 20’si yeni istihdami düsünürken, yeni yatirim düsünenlerin orani ise yüzde 17 oldu. Ankete katilan firmalarin yalnizca yüzde 30’u tedarikçilere verecegi siparisin önümüzdeki üç ayda artacagini düsündügünü açikladi.

SEKTÖRÜN BEKLENTISI GERILEDI

Insaat sektöründe önümüzdeki dönemde yasanmasi muhtemel gelismeleri göstermesi açisindan önemli olan Hazir Beton Beklenti Endeksi’nin ocak ayi degeri bir önceki yilin ayni ayina göre yüzde 1,4 geriledi. Önümüzdeki üç ayda satislarinin artacagini düsünenlerin orani yüzde 37 iken satislarin azalacagini düsünenlerin orani ise yüzde 27 oldu. Geçtigimiz yil ocak ayinda artis bekleyenlerin orani yüzde 62 olarak gerçeklesmisti. Gelecek üç ayda girdi stoklarini artiracagini söyleyen firmalarin orani ise yüzde 27 olarak gerçeklesti.

HAZIR BETON SEKTÖRÜ, 2018’DE ISLERIN YOLUNDA GIDECEGINE OLAN INANCINI KORUYOR

Hazir Beton Endeksi Ocak Ayi Raporu sonuçlarini degerlendiren Avrupa Hazir Beton Birligi (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Baskani Yavuz Isik, Faaliyet Endeksi’nin ocak ayinda esik degerin altinda devam ettigini, bu durumun insaat faaliyetlerindeki yavaslamaya isaret ettigini söyledi. Önümüzdeki döneme iliskin beklentinin esik degerinin üstünde olmasinin ise hazir beton ve insaat faaliyetlerinin 2018’de yolunda gidecegine olan sektörün inancini ortaya koydugunu ifade eden Yavuz Isik, “Güven Endeksi, geçen ay en düsük degerden sonra toparlanmaya baslamis olmakla beraber halen esik degerin altinda görünmektedir. Özellikle Faaliyet Endeksi’ndeki, önceki aya göre gerileme dikkat çekicidir. Endeks 3 aydir düsüs göstermektedir. Ancak beklentimiz, subat ayindan itibaren Faaliyet Endeksi’nin toparlanmaya baslayacagi ve mart ayi ile birlikte hareketliligin hissedilir seviyeye ulasacagi yönündedir. Bu yönüyle subat ayi 2018 açisindan kritik görünmektedir. Beklenen hareketliligin baslamamasi durumu, insaat sektöründe olasi bir soruna isaret edebilecektir. Ancak geride biraktigimiz ocak ayi itibari ile mevsimsellik haricinde insaat faaliyetlerinde bir sorun görünmemektedir.” dedi.