Ekonomi
Giriş Tarihi : 09-09-2021 18:15   Güncelleme : 09-09-2021 18:15

İnşaatlar 24 Eylül'e Kadar Durduruldu

Müteahhitler, çimento fiyatlarındaki artış nedeniyle aldıkları boykot kararını uygulamaya başladı. Ülke genelinde olduğu gibi Malatya’da da İnşaatlar dün yapılan basın açıklaması ile birlikte 24 Eylül'e kadar durduruldu.

İnşaatlar 24 Eylül'e Kadar Durduruldu

Müteahhitler, iş bırakma kararı aldı. Çimento fiyatlarındaki artışı protesto etmek için inşaatlar 24 Eylül'e kadar duracak. Malatya İnşaat Müteahhitleri Derneği (MİMDER) Başkanı Mehmet Bülbüloğlu yaptığı açıklamada, "Çimento sektöründe fahiş oranlara varan zamlar, sektör ve kamu adına artık kabul edilemez seviyeye ulaşmıştır" dedi.

Yeşilyurt İlçesinde bulunan Yüzakı caddesi üzerinde Müteahhitlerle birlikte açıklama yapan Malatya İnşaat Müteahhitleri Derneği ( MİMDER) Başkanı Mehmet Bülbüloğlu, inşaat malzemelerine yapılan zam nedeniyle sektörün sancılı süreçten kriz dönemine girdiğini söyledi. Yüzde 300’lere varan zamlar karşısında boykot kararı aldıklarını ifade eden Bülbüloğlu, ”İnşaat malzeme kalemleri"Çimento fiyatlarının fahiş artımıyla alakalı topyekun mücadeleye girmiş bulunmaktayız. Bu mücadele genel merkezimiz, inşaat müteahhitleri konfederasyonu İMKON tarafından başlatılmış olup, tüm Türkiye'de bu girişim başlatılmıştır. Aylardır, yıllardır hepimizin de malum olduğu ve sürekli olarak dile getirdiğimiz çimento başta olmak üzere demir, çimento ve ana kaynak malzemelerine bütün malzeme kalemlerimizde yüzde 50-150-200-300'e varan oranlarda artışlar var. Ne dövizle, ne enflasyonla bağdaşmayan fiyat artışlarıyla karşı karşıya kaldık. Gereken yerler ve yetkililerle görüştük ancak istediğimiz sonucu alamadık. Aksine gösterdiğimiz bu çabaya çimento üreticileri bunlara zamla karşılık vermeye başladılar. Bu nedenle İMKON'un çağrısına uyarak iş bırakma kararına uyum sağladık. Buradan bütün meslektaşlarımızı bu karara uymaya çağırıyoruz.” diye konuştu.  

İnşaat sektörüne bağlı 250 sektörün bulunduğunu hatırlatan Bülbüloğlu,”Bu karar sadece müteahhitler için alınan bir karar değil. Bu karar bu ülkede yaşayan 80 milyon vatandaşın Anayasanın 57. Maddesi gereğince 'Vatandaşın konuta ucuz erişim hakkını' sağlamak. 6 milyona yakın binanın kentsel dönüşüme uygulanacağı bir ülkede kamu menfaati adına ve istihdamın gücü, lokomotif dediğimiz 250 alt sektörü besleyen bir sektörde bu kararı almak artık kaçınılmaz oldu. Geçtiğimiz hafta İMKON öncülüğünde yapılan toplantıda boykot kararını aldık. Bu karardan 2 gün sonra hükümetimiz gerekli müdahaleyi kısmen de olsa yaparak çimentoyu, ihtarcı kaydı bağlar listesine aldı. Bu inşaat sektörü için olumlu bir davranıştı. Ancak piyasaya yansımasını düne kadar bekledik, baktık ki, piyasaya yansıması olmadı bizde bunun üzerine bu boykot çağrımızı devam ettirme kararı aldık. Burada cumhurbaşkanımızın desteğine ihtiyacımız var. " sözlerini kullandı.

Fiyatların artışı nedeniule 15 günlük boykot uygulayacaklarını vurgulayan Bülbüloğlu,”15 günün sonunda inşaat kalemlerinde her hangi bir düşüş olmasa genel merkezimizin kararı doğrultusunda haklı mücadelemize devam edeceğiz. Bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. 15 gün sonra gerekirse devam ettiririz veya faklı argümanlarla bu mücadele devam edecek. Bu bir tavsiye kararıdır. Uyanda olacak uymayanda olacak. Hepside bizim meslektaşımız, hepside bizim canımız, ciğerimiz." ifadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla