Ekonomi
Giriş Tarihi : 22-03-2021 17:33   Güncelleme : 22-03-2021 17:33

İnşaat Sektörünü Kriz Bekliyor!

İnşaat Sektörü, temel inşaat malzemelerinde yüzde 100’e varan zamlarla birlikte krize sürüklenmek üzere. Türk Ekonomisinin lokomotif sektörü olarak tanımlanan İnşaat Sektörünün temsilcilerinden fiyatlara müdahale edilmesi çağrısı yapıldı.

İnşaat Sektörünü Kriz Bekliyor!

250 sektörü harekete geçiren istihdamın en yüksek olduğu dinamik sektör olan İnşaat Müteahhitliği yükselen fiyatlar karşısında can çekişmeye devam ediyor. Malatya İnşaat Müttehitleri Derneği(MİMDER) Başkanı Mehmet Bülbüloğlu Demir, Çimento ve Beton Fiyatlarındaki Olağanüstü Artış Rekabet Kurulunca İncelenmesi gerektiği vurguladı.

Türkiye genelinde Çimento üretiminin, tüketilen miktardan 5 kat fazla olduğunu belirten Başkan Bülbüloğlu, beton santrallerine getirilen kotanın işleri aksattığını söyledi. Cam ve Çimento tedariki noktasında yaşanan sorunları anlatan Bülbüloğlu,” Bu yapılan zamlara rağmen ürün tedariğinde özellikle cam ve çimento başta olmak üzere çok büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Şöyle ki tedarikçi firma cam almak için çekini fabrikaya gönderiyor, çekin vadesi gelip ödemesi yapılıyor ancak hala malzemesini aylarca temin edemiyor ve müteahhitlerimizin işleri geciktiriliyor. Aynı şekilde ülkemizde çimento üretimi, tüketiminin 4-5 katı olmasına rağmen tedarik noktasında Malatya başta olmak üzere diğer birçok ilimizde gecikmeler yaşanmakta, beton santrallerine çimento alım noktasında kota koyulmaktadır. “ ifadelerine yer verdi.

İnşaat malzemelerinde Kartelcilerin uyguladığı zamların Kentsel dönüşümü sekteye uğratacağının belirtildiği açıklamada, şu ifadeler kullanıldı,” Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 salgını sebebiyle yaşanan ekonomik sıkıntılar sektörümüzü de derinden etkilemiştir. Ancak, başta demir ve çimento fiyatları olmak üzere; temel inşaat malzemelerinde yaşanan olağanüstü fiyat artışları sektörü durma noktasına getirmiştir. Döviz kurları düşme eğilimi göstermesine rağmen, temel inşaat malzemelerinde yaşasan olağanüstü artış, sektörü krize sürüklemektedir.”

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER