Ekonomi
Giriş Tarihi : 21-12-2020 16:51   Güncelleme : 21-12-2020 16:51

İnşaat Sektörü Krize Sürüklenecek!

İnşaat Sektörü, temel inşaat malzemelerinde yüzde 100’e varan zamlarla birlikte krize sürüklenmek üzere. Türk Ekonomisinin lokomotif sektörü olarak tanımlanan İnşaat Sektörünün temsilcilerinden fiyatlara müdahale edilmesi çağrısı yapıldı.

İnşaat Sektörü Krize Sürüklenecek!

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu ve Malatya İnşaat Müteahhitleri Derneği ortak bir basın bildirisi yayınladı. Demir, Çimento ve Beton Fiyatlarındaki Olağanüstü Artış Rekabet Kurulunca İncelenmesi gerektiği vurgulandı. İnşaat malzemelerinde Kartelcilerin uyguladığı zamların Kentsel dönüşümü sekteye uğratacağının belirtildiği açıklamada, şu ifadeler kullanıldı,” Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 salgını sebebiyle yaşanan ekonomik sıkıntılar sektörümüzü de derinden etkilemiştir. Ancak, başta demir ve çimento fiyatları olmak üzere; temel inşaat malzemelerinde yaşanan olağanüstü fiyat artışları sektörü durma noktasına getirmiştir. Döviz kurları düşme eğilimi göstermesine rağmen, temel inşaat malzemelerinde yaşasan olağanüstü artış, sektörü krize sürüklemektedir.”

KENTSEL DÖNÜŞÜME TEKELCİ KARTEL ENGELİ!

Yapılan yazılı açıklamada üretimin iç piyasa ihtiyacından fazla olduğu aktarılırken,” Bir deprem ülkesi olan ülkemizde yaşanan depremler, 1. Derece riskli alanların ivedilikle dönüştürülmesinden kaynaklı ihtiyaçlar ve tespit edilen 6 milyon riskli yapının dönüşüm planlamaları demir, çimento ve betonda yaşanan fiyat artışlarıyla mümkün görülmemektedir.  Halbuki bahsi geçen dönüşüm, ülkemiz için hayati önem taşımaktadır. Bu sebeple; demir, çimento ve beton üreticileri “tekelci kartel” zihniyeti terk ederek, acil fiyat düzenlemesine gitmeli ve üretimi arttırarak iç pazarın ihtiyacını karşılamalıdır.” sözleri kullanıldı.

“İNŞAAT SEKTÖRÜNE DESTEK VERİN; TÜRKİYE EKONOMİSİNİ ŞAHA KALDIRALIM!”

İnşaat sektöründeki ücret artışlarının denetlenmesi gerektiğinin vurgulandığı açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi, ”Yaşadığımız süreçte; ülkemizin, devletimizin ve milletimizin adeta bir seferberlik ruhu içerisinde mücadele ettiğini biliyor ve görüyoruz. Biz de sektör olarak; bu mücadelede yer almaktan ülkemize, devletimize ve milletimize hizmet etmekten onur duyuyoruz.  Ancak; devletimizin yaşadığımız sürecin yönetiminde ortaya koyduğu ekonomik programlar çerçevesinde, “Türk ekonomisinin lokomotif sektörü” olarak tanımlanan inşaat sektörümüzün sorunlarının ve taleplerinin yeterince karşılık bulmadığını ve bu mahiyette yürüttüğümüz mücadelenin sonuçsuz kaldığını müşahede ettik.  Hükümetten ve Sayın Cumhurbaşkanımızdan talebimiz; 250’ye yakın alt sektörü tetikleyen binlerce kişiye aş ve işveren, ekonomiye milyarlarca lira katma değer yaratan kentsel dönüşüm programının ana aktörleri ve ülkemizin stratejik sektörünü temsil eden sektör temsilcilerinin ve sektör paydaşlarının ilgililer ve yetkililer tarafından dinlenilmesi, sorunlarına ve taleplerine ivedi çözüm bulunmasıdır.  Türkiye inşaat sektörünün çatı kuruluşu İMKON olarak; Hükümete ve yetkililer sesleniyoruz! İnşaat Sektörüne Destek Verin; Türkiye Ekonomisini Şaha Kaldıralım! Aksi takdirde; hem biz yılların birikimi şirketlerimizi, işyerlerimizi ve sektörel gücümüzü kaybedeceğiz, hem de Türkiye ekonomisi kaybedecektir!” >> HABER MERKEZİ