Sağlık
Giriş Tarihi : 29-10-2017 15:26   Güncelleme : 29-10-2017 15:26

Inmenin Nedenlerinden Biri Sigara!

Arastirmalara göre sigara içenlerin inme geçirme riski, içmeyenlere kiyasla 1,5 kat daha fazla. 29 Ekim Dünya Inme Günü dolayisiyla, sigara bagimliligi ve inme riski arasindaki baglantiya dikkat çeken Türk Toraks Dernegi Tütün Kontrolü Çalisma Grubu Üyesi Prof. Dr. Oguz Kilinç, sigaranin damarlarda yol açtigi tahribatin inme riskini artirdigini vurguladi

Inmenin Nedenlerinden Biri Sigara!

Dünya Saglik Örgütü (WHO) verilerine göre her yil dünya genelinde ortalama 15 milyon kisi inme geçiriyor. Bunlarin 5 milyonu hayatini kaybederken, 5 milyonu ise kalici sakatliklar nedeniyle ailesine ve topluma bagimli hale geliyor. Inme riskini artiran ve öncesinde müdahale edilebilen baslica faktörlerin basinda sigara kullanimi ve yüksek tansiyon geliyor.

INME KAYNAKLI ÖLÜMLERIN 5'TE 2'SI SIGARA BAGLANTILI

Gelismis ülkelerde sigara kullaniminin azalmasi ve yüksek tansiyonun kontrol altina alinmasiyla inme vakalarinin azaldigini belirten Türk Toraks Dernegi Tütün Kontrolü Çalisma Grubu Üyesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Oguz Kilinç, yine de dünya nüfusunun yaslaniyor olmasi nedeniyle inme vakalarinin halen artis gösterdigini vurguladi. “Dünya Saglik Örgütü verilerine göre 65 yas altinda görülen inme kaynakli ölümlerin 5'te 2'si sigara baglantili. Sigarayi birakmak, tuz tüketimini azaltmak, bol sebze ve meyve tüketmek, düzenli egzersiz yapmak ve asiri alkol tüketiminden kaçinmak inme riskini azaltiyor

 DAMAR SERTLIGI RISKINI ARTIRIYOR

Türk Toraks Dernegi Tütün Kontrolü Çalisma Grubu Üyesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Oguz Kilinç, inme ve sigara kullanimi arasindaki iliski konusunda sunlari söyledi: “Inme, diger adiyla felç, damar tikanikligi sonrasinda ya da damar yirtilmasi sonrasinda görülebilir. Sigara ile inme arasindaki baglanti tam da bu noktada ortaya çikiyor çünkü sigaranin damarlar üzerinde ciddi tahribat yarattigi artik bilinen bir gerçek. Bilindigi gibi sigaranin içinde 4 binden fazla kimyasal madde var ve bunlarin hepsi bastan ayak tirnagina kadar her hücrede, dolayisiyla damarlarda da, hasara neden olabiliyor. Sigara kullanimi halk arasinda damar sertligi olarak bilinen ateroskleroz riskini artiriyor. Bu da damarin tikanmasina, kan akimin engellenmesine neden olan en önemli sorunlardan biri. Sigara bir yandan damarin fiziksel dayanikliliginin azalmasina neden olurken, diger yandan halk arasinda baloncuk diye bilinen anevrizmalara yol açabiliyor. Zayiflayan ve anevrizmalar nedeniyle basinç altinda kalan damarlar yirtilarak beyinde kanamaya yol açabiliyor. Dolayisiyla sigara hem kanama, hem de damar tikanikligi riskini artirarak, inme dedigimiz durumu ortaya çikmasini kolaylastiriyor.

 SIGARAYI BIRAKMAK INME RISKINI AZALTIYOR

Sigara birakilmasi durumunda, sigaranin damarlar üzerinde yarattigi tahribatin da azalacagini veya ortadan kalkacagini, böylece inme riskinin de düsecegini vurgulayan Prof. Dr. Oguz Kilinç sunlari söyledi: “Türkiye'deki 15 milyon sigara bagimlisinin 2,2 milyonunun geçtigimiz senelerde çesitli desteklerle sigarayi biraktigini söyleyebiliriz ama gençler arasinda da önüne geçilemeyen bir artis söz konusu. Tütün kullanimi bu sekilde devam ederse, 2030 yilinda tütün kullanimi nedeniyle ölenlerin sayisinin 8 milyonu asmasi bekleniyor.” Genç içicilerin sigaradan zarar görme ihtimalinin daha düsük olmadiginin altini çizen Prof. Dr. Oguz Kilinç sunlari söyledi: “Sigaradan çekilen her nefeste sikintili, öldürücü ya da sakat birakici bir hastaligin baslama riski %50'dir. Dolayisiyla sigara ne kadar erken terk edilirse, kalici hasar yapma ihtimali o kadar azalir. Çünkü kanser riski kolay azalan bir sey degil. Bir yil düzenli sigara içmis bir insan biraktiktan ancak 15 yil sonra kanser riski açisindan, içmemislerle benzer hale geliyor. Sigara içilen süre uzadikça da, biraktiktan sonraki risklerin azalma süresi de uzuyor.

SIGARAYI TEK BASINA BIRAKMAK KOLAY DEGIL

Sigara içenlerin yüzde 70'i birakmak istedigini ve sadece yüzde 30'unun 2-3 yil içinde birakma girisiminde bulundugunu belirten Prof. Dr. Oguz Kilinç, “Sigarayi birakmak için istek çok önemli bir kriter olsa da, destek almadan sigara birakma girisimlerinin çok büyük kismi sigaraya tekrar baslamakla sonlaniyor” dedi. “Kisi sigarayi asla birakamayacagini düsünüyor. Maalesef sigara basit bir bagimlilik, tiryakilik gibi düsünüldügü için bilimsel yöntemlere basvurmaya gerek duyulmuyor. Kendi basina sigarayi birakmaya çalisanlar arasinda, bir yil boyunca sigara içmeme orani ancak yüzde 3-5 civarinda ve bu girisimlerin yüzde 80'i ilk bir ay içinde tekrar sigaraya baslamakla sonuçlaniyor. Uzman destegine basvuranlarin orani ise yüzde 13 ila yüzde 15 arasinda. Sigarayi birakmak için hekimlerden, Saglik Bakanligi'na bagli kurumlar, üniversiteler bünyesinde yer alan sigara birakma poliklinikler ve Alo 171'den destek alinmasi çok önemli. Diger yöntemleri hiçbir sekilde önermiyoruz. Alo 171 sigara birakma hatti hizmeti ve Saglik Bakanligi'nin sigarayi birakmak isteyenlere yönelik ücretsiz ilaç projesi bu yil tekrar basliyor. Sigaradan kurtulmak isteyenler, Saglik Bakanligi tarafindan görevlendirilen sigara birakma polikliniklerine basvururlarsa bu tedavilere ücretsiz olarak kavusabilirler.”  Prof. Dr. Oguz Kilinç sigarayi birakanlardaki iyilesme sürecini ise asama asama söyle özetledi: Sigarayi birakanlarin kalp atis hizi ilk 20 dakikadan itibaren düsüyo12 saatte kandaki karbon monoksit seviyesi normale dönüyor. 2 hafta ila 3 aylik bir süreden sonra kalp krizi riski azalmaya, akciger fonksiyonlari düzelmeye basliyor. 1 ila 9 aydan sonra öksürme ve nefes darligi azaliyor. 1 yilda koroner kalp rahatsizligi riski, sigara içen birinin yarisi seviyesine geriliyor. 10 yilda akciger kanseri riski sigara içenlerin tasidigi riskin yarisi seviyesine gerilerken agiz, girtlak, yemek borusu, böbrek, mesane ve pankreas kanseri riskleri de azaliyor. 15 yilda, koroner kalp hastaligi riski, sigara içmeyenlerin tasidigi riskle ayni seviyeye geriliyor.