Malatya
Giriş Tarihi : 03-11-2017 18:17   Güncelleme : 03-11-2017 18:17

Ingiliz Yönetmen Malatya'ya Geliyor

“Geçmisin Gölgesinde” filminin yönetmeni Tony Kaye ve yapimcisi John Morissey, 7. Malatya Uluslararasi Film Festivali'ne katilmak için Malatya’ya gelecek

Ingiliz Yönetmen Malatya'ya Geliyor

Tüm dünyada oldugu gibi Türkiye’de de çok ses getiren 1998 yapimi ‘American History X/Geçmisin Gölgesinde’ filminin yönetmeni Tony Kaye ve filmin yapimcisi John Morrissey, 7. Malatya Uluslararasi Film Festivali kapsaminda Malatya’ya geliyor. Malatya Büyüksehir Belediyesi tarafindan düzenlenen 7. Malatya Uluslararasi Film Festivali kapsaminda bu yil ilk kez gerçeklestirilecek Malatya Film Platformu, yapim atölyeleri, söylesiler, paneller ve masterclass etkinlikleriyle, dünyanin çesitli yerlerinden gelecek yapimci ve yönetmenlere ev sahipligi yapmaya hazirlaniyor. Ilk kez gerçeklesecek platform, dünyada oldugu kadar Türkiye’de de ses getiren 1998 yapimi “American History X/Geçmisin Gölgesinde” filminin Ingiliz yönetmeni Tony Kaye’yi agirlayacak. Ünlü Ingiliz yönetmen platform kapsaminda 12 Kasim’da ‘American History X’ filminin yapimcisi John Morrissey ile birlikte deneyimlerini paylasacak.

TONY KAYE

Kariyerine yönetmenligini yaptigi müzik videolariyla baslayan ve alti kez Grammy adayi olan Tony Kaye, ilk uzun metraj ürününü irkçilikla ilgili bir dram olan “American History X (1998)” filmiyle yapti. Ingiliz yönetmenin kariyerinin baslangici olan bu filmde sergiledigi performans, kariyerindeki parlakliginin bir defaya mahsus olmadigini da gösterdi. Her defasinda flaslari üzerine çekecek filmlerin yönetmenligini üstleneceginin sinyallerini veren Kaye, 18 yilini alan ve 2006 yilinda kürtaj hakkinda çektigi “Lake of Fire” belgeseli ile elestirmenlerce alkislandi. Bu film ile Eylül 2006’da Toronto'ya açilan Kaye'nin Türkiye’de de ses getiren diger bir filmi de “Detachment/Kopma (2011)” oldu. Dördüncü uzun metrajli filminde Kaye, Amerikan liselerindeki egitim sisteminin çöküsüyle ilgili drami beyaz perdeye tasidi.