Siyaset
Giriş Tarihi : 25-08-2014 18:05   Güncelleme : 25-08-2014 18:05

Ince'den Kiliçdaroglu'na sert elestiri

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Baskanligi’na adayligini açiklayan Muharrem Ince, Türkiye’de her seyin degistigini ama muhalefetin degismedigini söyledi

Ince'den Kiliçdaroglu'na sert elestiri

Cumhuriyet Halk Partisi eski Grup Baskanvekili Muharrem Ince, Izmir Il Baskanligi’nda Olaganüstü Kurultaya dair konustu. Il Baskanligi’nda partililer ve gazetecilerle bir araya gelen Ince, Kiliçdaroglu’na yüklendi.

Kiliçdaroglu’nun daha önce yüzde 40 oy iddiasinda bulundugunu hatirlatan Ince, zamanla bu durumunda degiserek anlamli oy kaybi olmazsa baskanligi birakmama noktasina geldigini söyledi. Ince konusmalarini söyle sürdürdü: “Ben iktidar vaat ediyorum. Sayin genel baskan serefli ikincilige razi. Fenerbahçe, Galatasaray, Besiktas, Trabzonspor hocasi dese ki, ‘ben ikincilige raziyim. Kulüp baskani onu tutar mi?’ Ecevit nasil yüzde 42 aldiysa ben de onu almak istiyorum. Sayin genel baskanla aramizdaki en büyük fark iddiamiz. Kendisi ikincilige razi. Genel baskanla aramizda bir fark daha var. O, seçmenleri, sandiga tipis tipis gönderiyor. Ben kosarak gönderecegim."

Türkiye’de her seyin degistigini ama muhalefetin degismedigini anlatan Ince, sözlerini söyle sürdürdü: "Türkiye’de su an bütün sartlar müsait, Türkiye’de her sey degisti, Cumhurbaskani degisti, Basbakan degisti, insanlar borç bataginda, dis politikada yapayalniziz, bütün sartlar uygun olmasina ragmen Cumhuriyet Halk Partisi alternatif olamiyor."

Partide genel baskanin yüzde 15 kontenjani oldugunu hatirlatan Ince, Kemal Kiliçdaroglu tarafindan bu kontenjanin artirilmaya çalisildigini söyledi. Bu kontenjani yüzde 5’e düsürecegini söyleyen Ince, genel baskanlik için de iddiali konustu. Iki defa üst üste seçim kaybeden genel baskanin tüzük geregi istifa edecegini belirten Ince, sözlerine söyle devam etti: “Bütün seçimlerde üyelerle ön seçim olacak. Tüzüge söyle bir madde koyacagiz. Iki seçim üst üste seçimi kaybeden gider. Dolayisiyla ben istifa etmeden tüzük beni gönderecek.”

GEÇMISIN YANLISLARINI SAHIPLENMEYECEGIZ
Muharrem Ince, özelestiri yapan, yenilikçi, Kuva-yi Milliye’den güç alan bir parti hüviyetine bürüneceklerini söyleyerek konusmasini söyle sürdürdü: “Geçmisin yanlislarini sahiplenmeyecegiz. Kuva-yi Milliye’den güç alip gelecege dair söz söyleyen bir parti olacagiz. Mücadelemizde emek olacak, özgürlük olacak, ekmek olacak, cesaret olacak. Diyarbakir’da farkli, Izmir’de farkli konusmayacagim. Söylem ve eylemlerimiz bir olacak. Türkiye’de demokrasi deyip parti içinde demokrasiyi yok etmeyecegim."

GEZI RUHUYLA BU ISI ÇÖZECEGIZ
Cumhuriyet Halk Partisi’nin sol degerlerden giderek uzaklastigini söyleyen Ince, Kemal Kiliçdaroglu’nun saga açilma politikasini da elestirdi. Halk partisine yeniden solculugu hatirlatacagini belirten Ince, sözlerini söyle tamamladi: "CHP, çagdas, özgürlükçü ve örgütlü bir parti olacak." Kendisine Kürt sorununun da soruldugunu belirten Ince, sol birikimle bu isin üstesinden geleceklerini söyledi. Gezi sürecinde Türk, Kürt, Alevi, Sünni nasil bir araya geldiyse ayni sekilde bu ruhu yakalayacaklarini belirten Ince, “Iste bu ruhla bu isi çözecegiz” dedi.