Ekonomi
Giriş Tarihi : 11-09-2021 07:03   Güncelleme : 11-09-2021 07:03

İlk Zil “Zamlı” Çaldı

​​​​​​​ Yüz yüze eğitimin başlaması ile birlikte öğrenciler okuldaki ilk haftalarını tamamlamak üzere. Derslerde gerekli malzemelerin belli olduğu bu ilk haftada veliler tekrar Kırtasiyelerin yolunu tuttu. Her bir öğrenci için velilerin cebinden 1500 TL çıktığını söyleyen Tüketici Hakları Derneği Malatya Şube Başkanı Zuhal Dişer,” Fiyatlar velilerin belini büktü. Maliyetinin neredeyse 4 katına kadar satış yapılıyor. Ya aracı fazla, ya da fiyatlar denetlenmiyor.” dedi

İlk Zil “Zamlı” Çaldı

Yaklaşık 2 yıldır okullarından uzak kalan öğrenciler 6 Eylül’den itibaren 2021-2022 eğitim öğretim yılında yüz yüze eğitim görecek. Pandemiden dolayı birçok sektörde zamlı tarifeler uygulanmaya başladığını ve bu tarifenin vatandaşı zorladığını kaydeden Tüketici Hakları Derneği Malatya Şube Başkanı Zuhal Dişer, ”Bu yıl okul formalarından tutun da, kalemlik, defter, çanta gibi kırtasiye malzemelerine gerek Pandemi gerekse Döviz kuru bahane edilerek yüzde 300’e kadar zam yapıldı. Tüketiciler bir önceki sene 1 birime altığı ürünü bugün 3 birime alıyor. Fiyatlarda zamlı tarife uygulanması tüketiciyi etkilediği gibi, sağlayıcıyı da satış noktasında olumsuz etkiliyor.” diye konuştu.

Satışı yapılan ürünlerdeki fiyat aralıklarının düşündürücü olduğunu belirten Dişer,” Satışı yapılan ürünlerin sektör içerisindeki fiyat aralıkları gerçekten düşündürücü. Mevcutta satışı yapılan örneği Kalem Kutusu 4 TL ile 70 TL arasında, Defter 5 TL ile 35 TL, Resim Defteri 7 TL ile 30 TL, Müzik defteri 5 TL ile 35 TL, Kuru Boya 20 TL ile 40 TL, Sulu Boya 15 TL ile 50 TL, Resim Çantası 3 TL ile 15 TL, Kurşun Kalem 1.5 TL ile 3 TL, Silgi 1.5 TL ile 6 TL, Kalemtıraş 2 TL ile 8 TL, Cetvel 8 TL ile 45 arasında değişiyor. Bu ürün birim fiyatları daha da genişletilebilir. Bu ürünlerin alt ve üst segment diye ayrımı raf üzerinde üzerinde yapılsa da bu tüketiciyi olumsuz etkiliyor.” sözlerini kullandı.

Okul kıyafetlerinde de sorunların yaşandığını vurgulayan Dişer,” Biz daha önce de okul kıyafetlerinin her okulda ayrı tutulmaması gerektiği görüşündeydik. Çoğu okulda yönetimin belirlediği zorunlu okul kıyafetleri sektör içerisinde tekelleşmiş bazı işletmeler tarafından tüketiciye yüksek fiyatlarda veriliyor. Maliyeti 20 TL’yi geçmeyecek ürünler Tüketicilere 250 TL ile 400 TL arasında satılıyor. Diğer masrafları da eklediğinizde bir öğrenci için Velilerin cebinden 1500 TL ile 2000 TL arası bir harcama çıkıyor.” ifadelerine yer verdi.

Okullarda istenilen temizlik parası, kırtasiye parası gibi masrafların aylık ve dönemlik rutinler arasında Velileri zora sokacağını aktaran Dişer,” Bazı okula ile birlikleri tarafından Velilerden bu tarz ödemeler talep ediliyor. Pandemi dolayısı ile zor durumda kalan vatandaş, okul masraflarının yanında dönem içerisine çeşitli masraflarla karşılaştırılıyor.” dedi.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER