Spor
Giriş Tarihi : 26-05-2021 16:17   Güncelleme : 26-05-2021 16:17

İlk ve Tek Online Karate Eğitimi Barguzu Ortaokulunda Başladı

​​​​​​​Pandemi şartlarında ve kısıtlamaların olduğu günlerde spor ve hareketli yaşamı sağlamak için Barguzu Ortaokulu Müdürü Abdulvahap Arslan ,Japon Shotokan Karate Assocıatoın Türkiye Malatya  Temsilcisi Muhammet Kemal Gülşen  ve Japon Shotokan Karate Assocıatoın Türkiye Malatya Hakem Komite Başkanı İl Hakemlerinden Milli Sporcu Caner Aygören arasında Online Karate Protokolü imzalandı.

İlk ve Tek Online Karate Eğitimi Barguzu Ortaokulunda Başladı

Online ortamda gerçekleştirilecek eğitim için protokolün imzalanmasının ardından konuşan Barguzu Ortaokulu Müdürü Abdulvahap Arslan ,”Günümüz Pandemi şartlarında ve kısıtlamaların olduğu bu günlerde spor ve hareketli yaşam birçok önem arz etmektedir. Özellikle çocuklar bu konunun mihenk taşı olarak değerlendirilmelidir. Çünkü çocuklar sürekli gelişmekte oldukları için daha tükenmez enerji sistemlerine sahiptirler. Bu dönemde çocuklara sporsal aktiviteler önerilmeli ve gelişimleri’ de spor ile birlikte desteklenmelidir. Çocuklar fizyolojik olarak iyi olduğu kadar psikolojik ve sosyolojik olarakta iyi olmalıdır. Bu dönemde birçok çocuk hareketsizliğin doğurduğu enerji birikmesiyle psikolojik sorunlarda yaşayabilmektedir. Bu sorunların önüne geçebilmek için; Çocukların beden ve zihin mekanizmalarının birlikte çalıştırabileceği egzersizlere yönlendirilmelidir. Bu egzersizlerden biride karatedir. “ dedi.

Karete sporunun gençler için önemli olduğunu vurgulayan İl Hakemlerinden Milli Sporcu Caner Aygören ise,” Karate- Do sporu gerek teknik çalışmayla bedeni çalıştırdığı kadar taktik çalışmalarla’ da zihnin çalıştırmaktadır. Aynı zamanda Do felsefesine dayanan karate de disiplin çok önemlidir. Disiplin ve saygı üzerine kurulan karate sporuyla çocuklar, disiplin, otokontrol ve öfke unsurlarını kontrol edebilip ve aynı zamanda gelişim gösterebileceklerdir. Birçok çocuk otokontrolü ve öfke kontrolünü sağlamakta güçlük çekmektedir. İşte karate sporundaki amaç ise çocukların kontrol mekanizmalarını geliştirmek ve öfke duygularını törpülemektir. Karate do birçok fizyolojik yararı’ da beraberinde getirmektedir. Bunlar temel motorik özellikler diye adlandırılır. Temel motorik özellikler; Kuvvet, sürat ve dayanıklılık parametreleridir. Bu parametler çocukluk döneminde geliştirilmeye başlanırsa, çocuk yaşıtlarına oranla hem fizyolojik hemde psikolojik bir gelişmeyle fark yaratacaktır. “ değerlendirmelerinde bulundu.

İmzalanan protokol ile gençlerin daha sağlıklı bir alışkanlık edindiğini belirten Japon Shotokan Karate Assocıatoın Türkiye Malatya  Temsilcisi Muhammet Kemal Gülşen ,” Çocuklar için psikolojik bir destek olan Karate sporu aynı zamanda kas sistemleri ve kas sisteminin gelişmesine paralel olarak sinir sistemlerinde gelişmeye vesiledir. Bu da çocukların daha kuvvetli ve sağlam bir fiziki yapıya sahip olmalarını sağlayacaktır. Bunun yanında stres ve kaygı düzeyinde düşüş meydana gelecek ve özgüven artışı sağlanacaktır. Aynı zamanda sosyal ilişkileri gelişecek ve farklı bakış açılarıyla olayları değerlendirecek aynı zamanda problemler karşısında pratik düşünme kabiliyeti’ kazanacaktır. Bir hobi olarak başlanan karate sporuyla belki’ de ileriki zamanların şampiyonları ve başarılı milli sporcuları yetişecektir. Bu kapsamda, Bugün küçükleri yarının büyükleri olan tüm öğrencilerimizin gelişmesi için  Barguzu Ortaokulu Aile Birliği ile ( Japon Shotokan Karate Assocıatoın) yapmış olduğumuz, uzaktan  karate online eğitim  Protokolü ilimizde ilk ve tek  olup diğer illere de örnek teşkil edeceğini düşünüyoruz. başta Malatya'mıza olmak üzere Barguzu  Ortaokulumuza da hayırlı ve uğurlu olsun.” sözlerini kullandı.

Ebubekir Atilla