Malatya
Giriş Tarihi : 21-02-2012 09:58   Güncelleme : 21-02-2012 09:58

Ilk Cemre Düstü

Halk arasinda baharin müjdecisi olarak bilinen, “sicaklikta artisin” göstergesi olduguna inanilan ve 3 tane oldugu kabul edilen cemrenin ilki havaya düstü. Cemre, birer hafta arayla suya ve topraga da düsecek

Ilk Cemre Düstü
   “Kor halindeki ates” anlamina da gelen cemre, ayrica, Müslümanlarin hac sirasinda Mina vadisinde attigi taslardan meydana gelen yigini anlatmakta da kullanilir.

   Meteorolojik kapsamda ise cemre, takvimlerde ilkbahardan önce birer hafta aralikla havaya, suya ve topraga düstügü inanilan isil güç veya sicaklik yükselmesi olarak tanimlaniyor. Saatli Maarif Takvimi’ne göre, cemre düsüsleri genellikle firtinali geçiyor ve yurdun pek çok yerinde kar yagisi görülüyor. Üçüncü cemrenin ardindan da baharin gelecegi kabul ediliyor.

   Arapça kökenli cemre, “ates parçasi”, “ates halindeki kömür” anlamina geliyor ve isinmayi ifade ediyor.

   Eskilerin, kasim (kis) ve hizir (yaz) olmak üzere yili ikiye ayirdiklari, kasimin 180, hizirin 186 gün sürdügü belirtiliyor. Kasim günlerinin 8 Kasimda basladigi, Kasimin 46’sinda “kirkgün” anlamina gelen “erbain”, 86’sinda “50 gün” anlamina gelen “hamsin”in girdigi ve böylece kisin en soguk zamanlari sayilan 90 günün geçmis oldugu kaydediliyor. Kasimin 105’inde (20 Subat) birinci cemrenin havaya, 112’sinde (27 Subat) ikinci cemrenin suya, 119’unda (6 Mart-Subatin 29 çektigi dört senede bir 5 Martta) üçüncü cemrenin topraga düstügü, buna göre de önce havanin, sonra suyun, sonra da yerin isindigi kabul ediliyor.

 

BILIMSEL BAKIS
   Bilimsel olarak degerlendiren meteoroloji uzmanlari ise cemre konusunda su bilgileri veriyorlar: “Açik bir günde, atmosferin alt tabakasindan geçen günes enerjisi, yer yüzeyi tarafindan yutulur. Dolayisiyla yer yüzeyi isinir. Yüzeydeki hava isindikça, yüksektekinden daha az yogun hale gelir. Isinan hava yükselir ve daha soguk olan ise çöker. Yükselen hava genisler ve sogur. Su buhari, bulut damlaciklari seklinde yogunlasarak, hal degisim isisindan dolayi, havanin isinmasini saglar.”