Yaşam
Giriş Tarihi : 06-09-2021 11:05   Güncelleme : 06-09-2021 11:05

İlk 12 Ay Bebeğinizin Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

Bebekler doğumdan sonra da gelişimlerini sürdürürler. Gelişimlerinin sorunsuz bir şekilde devam etmesi için de düzenli bir uyku süreci yaşamaları gerekiyor. İlk 6 ay içerisinde bebeklerin günde 13 ila 14 saat uykuya ihtiyaçları oluyor. Bu uyku ihtiyacının büyük bölümü gece saatlerinde karşılanıyor olsa da gün içerisinde de uyumaları gerektiğini unutmamak lazım.

İlk 12 Ay Bebeğinizin Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

İlk 6 ay geride kaldıktan sonra bebeklerin uyku ihtiyaçlarının bir miktar azaldığını söyleyebiliriz. Bu dönemde de günde 11 saat ila 12 saat uyumaları yeterli oluyor. Bu dönemde bebekler artık gece ve gündüz ayrımını da fark etmeye başlarlar. Gün içerisinde 2 ya da 3 defa uyku ihtiyaçlarının olduğunu belirtelim. Ancak elbette her bebek farklıdır ve bu nedenle hem uyku saatleri hem de uykuya olan ihtiyaçları değişkenlik gösterebilir. Çoğunlukla gündüz uykuları 1,5 saat ila 2 saat arasında olur ve günde 2 ya da 3 defa uykuya dalarlar.

İşte bu dönemde bebeklerin bir uyku alışkanlığı kazanmaları çok büyük bir önem taşıyor. Her gün aynı saatte uyumaları ve uyanmaları ile bir uyku düzeni oluşturulması sağlanmalıdır. Ancak bunun için de bebekleri çok fazla zorlamamak gerektiğinin de altını çizelim. Geceleri en az 8 saatlik bir uyku süreci yaşanması yeterli kabul ediliyor. Bu dönemde altının değiştirilmesi ya da emzirilmesi için uyandırılmaları normaldir. Kendi kendilerine de uyanabilirler. Önemli olan en kısa zamanda yeniden uykuya dalmalarını sağlamak oluyor.

Özellikle gece beslenmeleri kesildiğinde yani bebekler geceleri beslenme ihtiyaç duymadığında uyku düzeni de çok daha kolay sağlanabiliyor. Bunun için bebeklere konforlu bir ortam sunulması gerektiğini de unutmamalısınız. Aileler tercihini genellikle park yatak çeşitlerinden yana kullanıyor. Son derece rahat olmasının yanı sıra istenen her yere taşınabiliyor olması da bu yatak çeşitlerinin büyük bir ilgi görmesini beraberinde getiriyor.

Katlanabilen ve katlandığında minimum oranda yer kaplayan yatak çeşitlerine de yönelmek söz konusu olabilir. Bu yatak çeşitleri seyahatlerde de ailelerin adeta imdadına yetişiyor. Ürünleri incelemek ve düşük fiyatla satın almak isteyenler ise soluğu Joker internet sitesinde alıyor. Bu sitede farklı markalar tarafından tasarlanan çok sayıda model seçeneğini bulmak mümkün olabiliyor.