Malatya
Giriş Tarihi : 20-07-2012 16:45   Güncelleme : 20-07-2012 16:45

Ilçe hastanelerine doktor takviyesi yapilmali

Müstakil Sanayici ve Isadamlari Dernegi (MÜSIAD) Malatya Sube Baskani Namik Sahin, ilçelerde bulunan hastanelere doktor takviyesi yapilmasi gerektigini söyledi.

Ilçe hastanelerine doktor takviyesi yapilmali
 Malatya Devlet Hastanesi’nin mevcut yerinde hizmetlerini sürdürmesiyle ilgili baslatilan kampanyayla ilgili bir açiklama yapan MÜSIAD Malatya Subesi Baskani Namik Sahin, söyle konustu: “Malatya Devlet Hastanesi’nin yikiminin ertelenmesiyle ilgili Malatya’da sivil toplum kuruluslarindaki arkadaslarimiz görüslerini ifade ediyorlar. Ben olaya farkli bir açidan bakmak istiyorum. Yeni yapilan hastanenin yil sonuna kadar bitirilecegi kaydediliyor. 660 yatakli bir hastane olacak. 340 odasi tek kisilik, geriye kalan odalarinda çift kisilik olacagi bizlere iletildi. Baktigimizda çogu üniversite hastaneleri dahil olmak üzere 1 ya da 2 yatakli odalar görmek mümkün degil."
Malatya Devlet Hastanesi ve Malatya Devlet Hastanesi Beydagi Kampusuna ilçelerden de vatandaslarin geldigini anlatan Sahin, sunlari söyledi: "Bu insanlarda devlete vergilerini veriyor. Sahsi olarak bu konudaki düsüncem özellikle ilçelerde bulunan hastanelerin fiziki olarak güçlendirilmesi ve buradaki doktorlarin bir kisminin ilçelere gönderilmesidir. Mesela burada ayni dalda 10 doktor var ama ilçede yoksa buradaki birkaç doktorun ilçelere gönderilmesi düsüncesindeyim. Çünkü ilçedeki insanlarinda buna hakki var.”
Sahin, ilçelerde bulunan hastanelere doktor takviyesi yapilmasi gerektigini vurguladi. Malatya’ya bakildiginda müthis bir trafik sikisikligindan bahsedildigini anlatan Sahin, sözlerine söyle devam etti: "Iki hastane kapandigi zaman yeni hastanede trafik sikisikligi olacagindan söz ediliyor. Trafik sikisikligini önlemek için Malatya’da ne kadar paralel yol açsaniz bunu gidermeniz mümkün degil. Bunun yolu, Kuzey veya Güney çevre yolunun bir an önce devreye girmesiyle mümkün olur. Ayni sekilde siz ilçelerdeki hastaneleri güçlendirirseniz ve hastanelere doktor takviye ederseniz yogunluk giderilmis olur. Türkiye’de Saglik Bakanligi yeniden bir yapilanmaya girdi. Bu yapilanma kapsaminda ilçelere hizmetler daha yogun bir sekilde gidecek. Ilçelerin çogunda hastane var. Ama bu hastanelere doktor takviyesi yapilmasi gerekiyor. Sivil toplum kuruluslari olarak bu konunun üzerinden hassasiyetle durmamiz gerekiyor.”

YENI BÖLÜM YAPILANA KADAR MALATYA DEVLET HASTANESI HIZMET VEREBILIR
Malatya Devlet Hastanesi’nin durumuna da deginen Sahin, sözlerini söyle sürdürdü: “Malatya Devlet Hastanesi Beydagi Kampusu zaten yikilacak. Sivil toplum kuruluslarimizin tepkileri buna degil, Malatya Devlet Hastanesi ile ilgili. 660 yatakli hastane sene sonunda devreye giriyor. Bunun yaninda kadin dogum, çocuk ve fizik tedavisiyle ilgili olarak da bölümlerin yapilmasi için de ayrilan parsel var. Bu epey bir zaman olacak. Burada su gündeme gelebilir; bu iki hastane onlarla birlikte bin 100 yatak yapiyor. Bu yeni bölümler devreye girene kadar Malatya Devlet Hastanesi’nin yikiminin ertelenmesi söz konusu olabilir. Zannediyorum düsünce bu. MÜSIAD olarak benim kanaatim Malatya Devlet Hastanesi’nin diger bölümler yapilana kadar yikiminin ertelenmesidir.”