Malatya
Giriş Tarihi : 14-12-2016 18:50   Güncelleme : 14-12-2016 18:50

Ilaç Gibi Geldi!

Kuraklik tehlikesiyle karsi karsiya kalan Malatya’da beklenen kar nihayet yagdi. Çarsamba günü sabahin erken saatlerinden itibaren yagmaya baslayan kar, kis aylarinda yakitlar sonucu nefes almakta zorlandigimiz havayi da temizledi. Yetkililer kar yagisi için çalismalarini araliksiz sürdürse de bir takim olumsuzluklarin önüne geçemedi, Yollar kapandi, seferler ertelendi. Okullar tatil edildi. Önlemini almadan yola çikan sürücüler de zincirleme kazalara sebebiyet verdi

Ilaç Gibi Geldi!

>>M. Ali Günaydin

Kent merkezi basta olmak üzere bütün ilçelerde etkisini gösteren kar yagisi hem vatandasa hem çiftçiye ilaç gibi geldi. Kuraklik riskiyle karsi karsiya kalan Malatya’da dün sabaha dogru baslayan kar sevinçle karsilandi. Kesintisiz yagan kar yagisi sonrasi Büyüksehir ve ilçe belediye ekipleri teyakkuza geçti. , kar yagisi ile birlikte ilk etapta kent merkezindeki ana arterlerde tuzlama çalismalari yapildi. Daha sonra tuzlama çalismalari ilçelere de kaydirildi. Kapanan birçok köy yolunu açma çalismalari da araliksiz sürdü. Ancak yetkililer tarafindan gerekli önlemler alinsa da bazi olumsuzluklarin önüne geçilemedi. Tedbirsiz yola çikan sürücüler zincirleme kazalara sebebiyet verdi. yolda kalan araçlar sebebiyle sehir içi ulasim aksadi, Trambüs kampüse çikamayinca üniversite ögrencileri de okullarina yürüyerek gitmek zorunda kaldi. Dogansehir ilçesi Savakli mevkinde bir TIR’in kaymasi sonucu Malatya-Gölbasi Karayolu yaklasik 2 saat trafige kapandi. Belediye ekiplerinin çalismasi ile yolu kaplayan TIR çekilerek trafik yeniden açildi. Suçati mevkiinde de 2 TIR’in yolda kaymasi nedeniyle yeniden kapanan yol belediye ekiplerinin çalismasi ile yeniden açildi. Trafik ekipleri karayolunu kullanan araç sürücülerini buzlanma konusunda uyarirken zincirsiz araçlarin geçislerine izin verilmiyor. Yogun kar yagisi ve tipi nedeniyle Malatya-Sivas ve Malatya-Kayseri Karayolunun da ulasima kapandigi ögrenildi. Araçlar MASTI’de bekletildi. Karayollari ekipleri kapanan yollarin açilmasi için çalisma baslatti.

BÜYÜKSEHIR ESNAFLARDAN DESTEK ISTEDI

Büyüksehir Belediyesi, basta sehir merkezi olmak üzere il genelinde tuzlama ve küreme çalismalarini yogun bir sekilde sürdürürken, esnaflardan da kendi dükkanlarinin önünü temizleyerek, karla mücadele çalismalarina destek vermeleri istendi. Kar yagisinin yogun oldugu çogu ülkelerde karla mücadele çalismalarinin vatandaslarla isbirligi içerisinde yapildigi belirtilerek, kar yagisinin devam etmesi nedeniyle, temizlenen yerlerin tekrar kapanmasi nedeniyle vatandaslarin desteginin önemli oldugu kaydedildi.Öte yandan kirsalda yasayip, acil ve diyalize giren böbrek hastalari ile dogumu yakin hamile bayanlarin, imkanlari ölçüsünde hastanelere ve merkeze yakin akrabalarinda konaklamalari, kar yagisinin devam etmesi nedeniyle acil durumlarda faydali olabilecegi belirtildi.

EN ÇOK ÇOCUKLARA YARADI

Merkezi, çevre ilçe ve köyleri yogun etkisi altina alan kar yagisi en çok çocuklari sevindirdi. Çocuklar okul bahçesinde teneffüs aralarinda durumu firsat bilip kartopu oynadi. Eglenceye ögretmen ve veliler de katildi. Okullarin ögleden sonra tatil edilmesi ise çocuklarin sevincini bir kat daha artirdi.

ZINCIRSIZ ARAÇLAR YOLDA KALDI

Çarsamba günü gece baslayan kar yagisi trafigi felç ederken, yola zincirsiz çikan araçlar yolda kaldi. Çevre ilçelerde ve köylerde kar yogunlugundan dolayi yollar kapandi. Zaman zaman küçük kazalar meydana geldi. Yetkililer zincirsiz veya kar lastigi olmadan yola çikilmamasini ve trafik kurallarina uyulmasi uyarisinda bulundu. Il merkezinde az da olsa yogun bir trafik yasandi. Merkezde yogun trafik ve kar yagisi dolayisiyla vatandas toplu tasima araçlarini tercih etti. Otobüs duraklarinda yogunluk yasandi.

METEOROLOJI KUVVETLI BUZLANMA UYARISI YAPTI

Yurdun büyük bir bölümünde yasanan kar yagisi, kuvvetli buzlanma ve don olaylarini da beraberinde getirdi. Yasanan kar yagisi ve asiri buzlanma sonucunda kaldirimlar ve üst geçitler büyük tehlike olusturdu. Meteoroloji Bölge Müdürlügü siddetli don ve buzlanma uyarisinda bulunarak, yasanabilecek olumsuzluklara karsi uyardi.

KAR VE BUZLANMAYA KARSI ÖNLEMLER

Kaymayan ayakkabilar ve yumusak giysiler giyilmeli. Eller cepte yürünmemeli. Küçük ve yavas adimlarla yürünmeli. Merdiven inip çikarken ayaklarin basamaklara tam olarak temas ettiginden emin olunmali. Merdivenlerden inerken veya çikarken korkuluklardan destek alinmali. Buzlanma olan alanlardan uzak durulmali. Kaygan zeminlerde yürürken semsiye ya da bastonlardan destek alinmali. Yumusayan karin altinda buz tabakalarinin olabilecegi unutulmamali. Olasi bir düsme durumunda avuç içlerinin yere bakmasi saglanmali. Böylelikle kalçalara binen yük azalmaktadir. Legen kemigi, sirt, bel ve boyun travmalarinda, kazaya ugrayan kisi hareket ettirilmeden hastaneye götürülmeli.