Malatya
Giriş Tarihi : 21-10-2021 17:06   Güncelleme : 21-10-2021 17:35

İl Sağlık Müdürü’nden Gençlere Çağrı

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, son günlerde  covid  bulaşı oranlarının ilimizde düşüş eğiliminde olduğunu kaydederek özellikle gençlerin taşıyıcı olma konusunda dikkatli olması gerektiğini söyleyerek gençlere çağrıda bulundu.

İl Sağlık Müdürü’nden Gençlere Çağrı

Konuyla ilgili olarak gazetecilere açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Prof.Dr.Recep Bentli; “Son zamanlarda  etrafımızdan da gördüğünüz üzere vaka  sayısında  bir miktar düşüş oldu. Bu düşüş tabii ki henüz bizi rahatlatmış değil. Bu düşüş oranı ilimizi düşük riskli olduğumuz bir duruma getirmedi. Şu anda İlimizde bir önceki açıklanan vaka sayıları 1 günlük 100 binlik nüfusa düşen vaka sayısı 360 civarıydı. Bu hafta itibariyle yani 15 Ekim'e kadar 330 civarında seyrediyor. Sayın bakanımızın Bu bir iki gün içinde açıklayacağı rakam da 330 civarında olacak diye tahmin ediyoruz. Yine vaka sayılarında bu hafta biraz daha düşüş yaşandı. Şu an günlük vaka  sayılarımız 250 civarında. Bu rakamı 100 bin nüfusa da oranladığımız zaman da bu rakamı 250-270 arası çıkacağını tahmin ediyoruz.  Haftalık vakaların hesaplanması için daha önümüzde Perşembe ve Cuma var.  Burada vaka sayılarını açıklamaktan ziyade özellikle ağırlıklı olarak çocuk ve hatta 20 yaş altı covid hastalarının yüzde 30’unu oluşturduğunu,  toplam vaka sayılarının 30 yaş altı hastaların ise neredeyse yüzde 50’sini  oluşturduğu söyleyebiliriz.  Hem bu yaş grubundaki aşı onarımımızın çok düşük olması, hem de ileri yaş grubundaki Vatandaşlarımızın aşı oranlarının yüksek olması nedeniyle ve yüz yüze eğitim başlaması nedeniyle de bu vaka sayılarının ortalamalarının yoğunluğunun yine çocuklarda olduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.

ÖN SAFLARDA GENÇLERİMİZ OLMALI

Yoğun bakım ünitelerinde herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını da kaydeden Prof.Dr. Bentli aşılanmanın da önemine dikkat çekerek;  “Şu an hala vefatlarımız var. Önceki gün vefat eden hastalarımızın yüzde 70’i, yüzde 80’i maalesef yine aşısız olduğunu görüyoruz. Veya bir kronik hastalığı olup da gerçekten bir enfeksiyonla, belki ağır bir başka bir enfeksiyonunla da kaydedebileceğimiz hastalar. Konuyla ilgili olarak önceki gün Sayın bakanımızın da çok güzel bir paylaşım olmuştu. Gerçekten artık bu mücadelede ön saflarda artık gençlerimizin olması lazım. Yani geçen yıl hatta bu yılın başına kadar hep biz 65 yaş üstü vatandaşlarımızı ı korumak için istedik ki dışarıya çıkmasınlar. Bunlar da çok büyük gayret çok büyük mücadele ettiler. Bu konuda bize çok büyük destek verdiler. Ama bundan sonra artık bu gayreti gençlerimizden bekliyoruz. Sayın Bakanımızın dediği gibi hem aşılanma konusunda, hem de dışarıda şu an çok fazla bir kısıtlama da olmadığı için kapalı ortamlarda çok dikkat etmelerini istiyoruz. Çünkü hala yaşlılarımız oranlar aşağı da olsa hala riskliler. Kronik hastalarımız hala riskliler. Çünkü gençlerimiz bu ortamlarda virüsü alıp evlerine götürüp bu yaşlı ve kronik hastalarımıza bulaştırmaktadırlar. Bu hastalığı yaşlılara bulaştırmamaları için çok büyük gayret göstermeleri gerektiğini ve  tabii ki en başta da özellikle 20 yaş altında aşılamanın başladığını biliyoruz.  18 yaş altında da gençlerimizden bu konuda pandemide İnşallah bir destek de gençlerimizden bekliyoruz” şeklinde konuştu.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz