Ekonomi
Giriş Tarihi : 12-10-2021 17:44   Güncelleme : 12-10-2021 17:44

İl Dışından Gelen Pancarlar İşleniyor

Türk-Şeker’e bağlı faaliyet gösteren Malatya Şeker Fabrikası, 6 Eylül 2021 tarihinden itibaren 2021-2022 kampanya döneminde şeker üretimine başladı. Yaklaşık 1 aylık süre içinde şimdiye kadar 130 bin ton pancar alındı. Alınan pancarların ise 100 bin tonu işlenerek, 10 bin ton şeker, 30 bin ton küspe elde edildi.

İl Dışından Gelen Pancarlar İşleniyor

Konuyla ilgili olarak gazetemize değerlendirme yapan Şeker İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Nuri Murat; “6 Eylül'de pancar alım kampanyası ile fabrikamız çalışmaya başladı Şu ana kadar çiftçilerimiz den yaklaşık 130 bin ton pancar teslim alındı. Şimdiye kadar alınan pancarların yaklaşık 100 bin tonu işlendi. Bunun karşılığında ise yaklaşık 10 bin ton şeker 30 bin ton yaş küspe elde edildi. Dolayısıyla fabrikamız yaklaşık 1 aya yakın çalışıyor.  Hızlı ve iyi bir şekilde üretime devam ediyor. Her şey yolunda giderse yaklaşık 4 ay içerisinde, yani 120 gün içerisinde şeker üretim sezonunu bitirmiş olacağız. Malatya'nın pancar üretimdeki söküm tarihi ise 15 Eylül'de başlayacak. Şu kadar ana gelen pancarların tamamı Kahramanmaraş ve Şanlıurfa bölgemizden geliyor bu bölgemizde de yaklaşık 200 bin ton pancar bekliyoruz. Toplamda o bölgede şu ana kadar 70 bin ton pancarımız kaldı.” ifadelerini kullandı.

YENİ TESİSİMİZLE ÇEVRE DOSTU OLDUK

Pancar alım sezonu başlangıcında Şeker üretiminde kullanılan kireç ocağı tesislerini de yenilediklerini söyleyen Murat;  “Fabrikamızın sezon başlangıcından önce kireç ocağı dediğimiz bir ünitemize ciddi bir yatırım aldık. Bu yatırımda yeni bir teknoloji uygulandı. Bundan dolayı ilk başlangıçta fabrika yeni tesisisin faaliyete geçmesi nedeniyle yüzde 100 randımanlı çalışamadı. Çok şükür şu anda tesisimiz Türkiye’ye örnek olacak bir yenilendi. Bu tesis 1956 yılında kurulan bir tesisti. İşlevliğini yitirmişti.   Bu tesis Türk-Şeker içerisinde Türkiye'ye örnek olacak bir şekilde temiz bir tesis oldu ve Türkiye’de ilk kez Malatya'da uygulandı. Şu an randımana girdi ve üretim devam ediyor. Bu tesisi teknolojik olarak yeniledik. Yani yeni bir tesis kurulmuş oldu. Bu tesisin kurulmasında katkı sağlayan genel Müdürlüğümüze de teşekkür ediyoruz. Çünkü çok ciddi bir yatırım yapıldı. Daha önce bu tesiste yaklaşık 25 kişi çalışıyordu. İnsan gücüyle çalışıyordu. Şimdi tamamen Otomasyona geçmiş oldu. Elektrik ve Elektronik bir ortamda yükleme yapılarak kireç sütü elde ediliyor. Hem daha kaliteli Hem daha randımanlı her yönüyle çok mükemmel bir tesis oldu” şeklinde konuştu.

SİSTEMİMİZ ŞU ANDA SORUNSUZ ÇALIŞIYOR

 Pancar alım sezonunun Ocak ayın içerisinde bitirmeyi hedeflediklerini ifade eden Nuri Murat, “Pancar alım kampanyasında ilk başlangıçta sistemin oturması için yüzde 100 tam kapasite ile çalışmadı. O bizi bir süre olsa da etkiledi. Şu anda sistem tam otomasyonla çalışıyor. Meydana gelen aradaki açıklığı kısa sürede kapatacağız. Ocak ayının başlarında ise kampanyayı bitirmeyi hedefliyoruz. Diğer yandan şu ana kadar üretilen şekerin tamamını satmış bulunuyoruz. Şu an depoda şekerimiz yoktur. Şimdiye kadar 10 bin ton şeker ürettik ve 10 bin ton şekerini sattık ve yüzde 0 stok ile çalışıyoruz. Küspe konusunda da çiftçi istihkakı var. Geçen yıllarda olduğu gibi Malatya rahatsızlık verecek koku ya da sıkıntı yaratacak bir konu ortada olmayacak. Diğer yandan üretilen küspelerin tamamını çiftçi istihkakı olarak veriyoruz.  Bu yıl ise küspe üretimini 150 bin ton olarak hedefliyoruz” dedi.

A.Vahap Kaygusuz  - Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)