Genel
Giriş Tarihi : 19-02-2021 07:03   Güncelleme : 19-02-2021 07:03

İklim Değişikliğine Dikkat… Zirai Mücadele İçin Erken…

Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şube Başkanı Fevzi Çiçek, son günlerde yaşanan sıcak havanın önümüzdeki günlerde yeniden mevsim normallerine düşeceğini hatırlatarak, ilkbahar dönemi bağ bahçe çalışmalarına başlanılması için henüz erken olduğunu söyledi. Geçmiş dönemde yaşanan sorunlar ile tekrar karşılaşılmaması için uyarıda bulunan Çiçek, Zirai mücadele için erken olduğuna dikkat çekti

İklim Değişikliğine Dikkat… Zirai Mücadele İçin Erken…

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şube Başkanı  Fevzi Çiçek,  Bu dönemde bazı çiftçiler tarafından kendilerine yöneltilen sorular olduğunu hatırlatarak bazı uyarılarda bulundu. Çiçek açıklamasında; “Özellikle kayısı yetiştiriciliği ve kayısıdaki ilkbahar dönemi zirai mücadelenin başlayıp başlamadığı konusunda bize yönlendirilen sorular var. Bu dönemde gerek ağaçların fizyolojik gelişme durumla gerekse mevsimsel olarak baktığımızda şu an için bu tür mücadele yapılması henüz erken. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde de tekrar geceleri hava sıcaklıkları geceleri eksi derecelere düşeceği için tekrar ağaçların doğal olarak kış dinlenmesine sürdürmeye devam edecektir. İçinde bulunduğumuz hafta içerisinde havaların sıcak geçmesi nedeniyle kısmen meyve ağaçlarında bir hareketlenme söz konusu olduysa da henüz tomurcuk harekete geçmesi ya da çiçek açması şimdilik söz konusu değil. Bu nedenle zirai mücadele şu an için erken. Erken mücadele yapmanın çok da bir faydası olacağını düşünmüyoruz. Çiftçilerimizden özellikle Şubat ayının ikinci yarısından sonra yine ağaçların fizyolojik durumuna bakarak mücadeleyi takip etmesini ve ona göre yapmalarını öneriyoruz” ifadelerini kullandı.

GÜLLACI BULAMACI KAYISI AĞAÇLARI İÇİN UYGUN DEĞİL

Kayısı yetiştiricilerin son zamanlarda kullandıkları gülleci bulamacı ile ilgili olarak uyarılarda bulunan Çiçek, “Özellikle son yıllarda bazı bölgelerde yaygın olarak kullanılan ve halk arasında Güllacı bulamacı dediğimiz bir uygulama var. Güllacı bulamacı, malum olduğu üzere kükürt ile kirecin karıştırılarak, kaynatılarak ve eritilerek elde edilen bir preparat, karışım. Bu konuda faaliyet gösteren bilim insanları ve akademisyenlerin kendi ifadelerine göre özellikle sert çekirdeklilerde kullanamayacağı, uzun vadede hastalıklara çare olmayacağı ve verim yönünden de ağaçların erken verimden düşmesi açısından sıkıntılar çıkaracağı ifade edilmektedir. Bu nedenle göztaşı yerine ta da bordo bulamacı kullanılmasını biz teknik olarak çok da uygun görmüyoruz. Çiftçilerimiz son yıllarda bunu tercih ediyorlar ama bunun teknik olarak bir karşılığı yok. Özellikle Güllacı bulamacı yumuşak çekirdekli dediğimiz ya da üzümsü meyvelerde, çiçek olmayan dönemlerde kullanılan, bazı hastalıklara karşı külleme başta olmak üzere kullanılması öneriliyor. Kayısı ağaçlarında önerilmiyor. Bu da uzun vadede meyve ağaçlarında ki özellikle kayısı ağaçlarında erken verimden çıkmalarına sebebiyet verecektir. Ya da koruyucu etkisi olmayacaktır. Böyle bir bilimsel sonuçlar var.  Çiftçilerimizin özellikle buna dikkat etmelerini, bordo bulamacını uygulamasını ve çiçek dönemindeki diğer zirai mücadelelerini aksatmamalarını önemsiyoruz.”

İklim değişikliği nedeniyle mevsimsel şartların takip edilmesi konusunda da çiftçileri uyaran Çiçek; bu konudaki görüşlerini de; “Malatya'da diğer bir konuda şu özellikle ilkbahar yağışları, iklim değişikliğini de etkisiyle Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yoğunlaşmaktadır. Bu dönemlerde de geçmiş yıllarda yaşanan sorunları yaşamamak için meteoroloji kayıtlarını, verilerini, yağış, nem durumlarını risk faktörlerini göz önünde bulundurularak zirai mücadele faaliyetlerini buna göre dizayn etmeleri çok önem arz etmektedir. Eğer uzun süreli verim almak isteniyorsa bu tür çalışmaları ihmal etmememiz, hastalık zararlarından korumamız çok çok önemlidir. Hastalıktan konumu korunma hastalıktan önlem eden daha ucuza mal olduğun için bu konudaki hassasiyetlerini devam etmelerini bekliyoruz ve tavsiye ediyoruz” şeklinde paylaştı.

A.Vahap Kaygusuz – Ebubekir Atila (Özel Haber)