Siyaset
Giriş Tarihi : 15-03-2013 16:23   Güncelleme : 15-03-2013 16:23

Iki hastanenin ihalesi bu yil yapilacak

AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, yeni yapilan devlet hastanesinin yanina, 150 yatakli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ile 300 yatakli Kadin Dogum ve Çocuk Hastanesi’nin yapilacagini ve hastanelerin ihalesinin tamamlanacagini belirtti.

Iki hastanenin ihalesi bu yil yapilacak

AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz AK Parti il binasinda düzenlenen halk gününe katildi.

AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, Ak Parti il binasinda düzenlene halk gününe katildi.

AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, Türkiye’nin vatandaslarina verdigi saglik hizmetleriyle birçok Avrupa ülkesini geride birakma noktasina geldigini anlatarak sunlari dedi: “ Bunun tek nedeni vardi. Bu ülkede yasayan herkesin saglik hizmetlerinin bir bedeli olarak degil, devletin vatandaslarinin tüm saglik giderlerini karsilamasi gerektigini AK Parti olarak biliyorduk, bununla ilgili gerekli yasal düzenlemeleri yerine getirdik.2005’ten bu yana uygulanan saglik politikalariyla sagliktan nereden nereye geldigimizi hep beraber görüyoruz.”

AGIZ VE DIS SAGLIGI HASTANESI DE YAPILACAK

Milletvekili Ömer Faruk Öz, sunlari bildirdi: “ Yeni yapmis oldugumuz hastanemiz, 640 yatak ama 800 yataga dönüsümlü bir ay içerisinde bitirilmis olacak. Içerisindeki tibbi cihazlar ve büro mobilyalari ile ilgili de Kamu Hastaneleri Birligi gerekli çalismalari baslatti. Inaniyorum ki yakin bir gelecekte Basbakan Erdogan’in da Malatya’ya tesrifleriyle açilacak olan hizmet birimlerimizden birisi de yeni yapilmis olan hastanemiz olacaktir. Bu hastanenin bitisigine 150 yatakli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ile 300 yatakli Kadin Dogum ve Çocuk Hastanesi’nin bu yil içinde ihalesi tamamlanarak, yapimina baslanacaktir. 60 üniteli Agiz ve Dis Sagligi Hastanesi de planlandi.”

Milletvekili Öz,” Genel Kurmay’in artik yavas yavas Askeri Hastaneleri kapatma noktasinda bir egilimi var. Askeri Hastane’nin bir gögüs hastanesi bir dal hastanesi olmasini cani gönülden arzu ediyorum” dedi.

Öz,  “Malatya’nin dogu girisinde bulunan Malatya Devlet Hastanesi’nin yikilmamasi için kamuoyundan talep gelmisti. Saglik hizmetlerini simdiye kadar getirdigimiz standardin gerisine götürme diye bir niyetimiz olamaz. Daha ileriye götürelim diye gayretlerimiz olur. Bu süreçte o bilgede poliklinik hizmetlerine ilk yardim hizmetlerine ihtiyaç olursa Kamu hastaneleri Birligi Genel sekreterligi o bölgede halkimiza birinci basamak saglik hizmeti verme konusunda gerekli yer hizmeti ayarlama konusunda ayarlamis olacaklar. Yeni hastaneye geçilmesiyle birçok yeni uygulamaya geçilmesinden dolayi bina tam anlamiyla ihtiyaca cevap vereme bilir. Yikilacak hastanelerden biri, Beydagi Devlet Hastanesi olarak düsünülüyor buranin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ile Kadin Dogum ve Çocuk Hastaneleri’nin insaatlari tamamlanip hizmet verinceye kadar bu hastanelerin hizmetlere devam etmesi gerektigi noktasinda bir yazi yazildi. Yazimiz Kamu Hastaneleri Birligi’nde, Bakan’la da görüsüldü, TOKI yetkilileriyle de görüsülecek Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ile Kadin Dogum ve Çocuk Hastaneleri bitirilinceye kadar o hastanenin hizmete devam etmesini saglamis olacagiz” diye konustu.

Öz, lisansli kayisi depoculugu konusunda çalismalarin tamamlandigini ilgili bakanliklardan görüs alindigini, bakanlilardan görüslerin gelmesinin ardindan Basbakanlik’a gönderilecegini ve kayisi lisans depoculugunun yönetmeliginin çikmis olacagini açikladi.

 

“SIYASI RISK ALINMASI GEREKIYORDU”

Terör sürecinin tüm süreçlerden önemli oldugunu aktaran Ömer Faruk Öz, sunlari bildirdi: “ Bu ülkede birlik ve beraberligin kaynasmasi, bedeli ölçülmeyecek kadar önemli bir olaydir. 30 yildir süregelen bir olayi siyasi risk alarak çözmeye çalisan bir rahmetli Turgut Özal vardi, onun bu konuyu çözmeye ömrü yetmedi. Basbakan Erdogan milli birlik ve kardeslik projesi çerçevesinde çözüm sürecini baslatti. Bu is daha önce bitecekti. Bu isin bitmesini istemeyen, kan dökülmesinden kazanç saglayan belli sebekeler, özellikle Habur’un provaka edilmesiyle inkitaa ugratti. Basbakan kararliydi. Bunun çözülmesi için siyasi risk alinmasi gerekiyordu. AK Parti’nin ve Basbakan’in bir özelligi vardi, bu ülke kazanacaksa biz ve ben kaybetmeye hazirim diyordu. Süreç yeniden basladi, süreci provake edenler olacaktir, olmustur. Bunlardan biri Paris’teki infazlar, akabinde Imrali’daki görüsmelerin basina sizdirilmasi, bunlar bu sürecin sonuçlanmasini istemeyen kesimin provokasyonudur.”

 

SON ASAMAYA GELINDI

AK Parti Malatya Il Baskani Avukat Bülent Tüfenkci, AK Parti’nin saglikta ciddi anlamda degisim ve dönüsüme imza attigini belirterek, sunlari söyledi: “Bizden önceki hükümetlerin cesaret edipte uygulayamadigi aile hekimi hizmetini Türkiye’ye kazandirmakla gerçekten saglikta büyük dönüsüme imza atti. Basbakan Erdogan’inda açikladigi gibi artik bundan sonra sehirlerde, saglik hizmetlerine daha iyi ulasabilmek amaciyla sehir hastanelerinin kurulmasi noktasinda son asamaya gelindi. Bildigim kadariyla Istanbul’da sehir hastanesinin temelleri de atiliyor. Buradaki temel amacimiz insanlarin mutlulugu, hastalarimizin kolay tedavi olmasi,  doktora kolay erismesi ve hastaligi süresince saglik hizmetlerinin tamamindan yararlanmasi idi. Saglikta yeni yapilanmayla beraber Kamu Hastaneleri Birligi Genel sekreterligi olustu. Böylelikle illerde ki devlet hastanelerinin tek çati altinda toplanip hizmet aliminda ve sunumunda etkinligi saglamak gibi amaç tasinmakta. Ayrica halk sagligi, önleyici saglik ve denetim diye Saglik Il Müdürlügü de 3’e ayrildi.”