Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 07-09-2021 18:08   Güncelleme : 07-09-2021 18:37

“İki Gözüm Ahmet” Malatya’da Gösterime Girdi

“İki Gözüm Ahmet” filmi önceki gün Malatya’da sinemaseverler ile buluştu. 27 Ağustos’ta gösterime giren ancak pandemi nedeniyle Malatya’daki sinema salonlarının kapalı olmasından dolayı Malatyalı sinema severlerin izleyemediği film, Yeşil Sinema’nın film gösterimi yaptığı ilk günde salonları doldurdu.  

“İki Gözüm Ahmet” Malatya’da Gösterime Girdi

Ahmet Kaya’nın hayatından kesitleri ilk kez beyaz perdeye aktaran “İki Gözüm Ahmet” filmi geçtiğimiz aylarda vizyona girmişti. Ancak film pandemi kararları nedeniyle sinema salonlarının kapatılmasından dolayı gösterimde çok kısa bir süre vizyonda kalabilmişti. Film, aylar sonra kaldığı yerden “gösterimlere devam” dedi ve 27 Ağustosta Türkiye’de gösterime girdi. Malatya’da pandemiden dolayı sinema salonlarının kapalı olması nedeniyle gösterime giremeyen “İki Gözüm Ahmet” filmi, Yeşil Sinema’nın tekrar perdeyi açmasıyla birlikte Malatyalı seyircilerle önceki gün buluşabildi.

 “İki Gözüm Ahmet” filmi Türkiye’den önce Avrupa sinemalarında vizyona girdi. Film Avrupa sinemalarının ardından 27 Ağustos’ta Türkiye’de de vizyona girerek beyaz perde üzerinde vizyona giren ilk ve tek Ahmet Kaya filmi oldu. Özgün müzik sanatçısı Ahmet Kaya’nın hayatından kesitlerinin konu alındığı film, “İki Gözüm Ahmet” sonunda izleyicisi ile buluştu. Ailesinin asılsız iddiaları ile mahkemelik olan ve Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından yasaklanan film, bir süre önce üst mahkeme kararı ile özgürlüğüne kavuşmuş ve seyircisiyle buluşmak için gün saymaya başlamıştı.

X Yapım tarafından çekilen ve yapımcılığını Ömer Demiral, Eşref Bukan ve Arafat Şavata’nın yaptığı filmin yönetmen koltuğunda ise sinemanın iki güçlü ismi Gani Rüzgar Şavata ile Hakan Gürtop yer alıyor. Başrollerini Özgür Tüzer, Aleyna Solaker, Serdar Orçin, Metin Yıldız, Ruhi Sarı, Yelda Reynaud ile Ekin Aktaş’ın paylaştığı “İki Gözüm Ahmet” özellikle yıllar önce Magazin Gazetecileri Derneği(MGD) gecesinde yaşanan tüm olaylarını ve perde arkasını beyaz perdeye taşıyor.

MGD Gecesinde ödül alırken, bir tek anadilinde şarkı okumak istediği için adeta linç edilen ve ülkesinden sürülen unutulmaz sanatçı Ahmet Kaya’nın hayatından kesitlerin beyaz perdeye taşındığı filme Malatyalıların destek vermesi gerektiğini belirten Yönetmen Gani Rüzgar Şavata,”Arkamdaki beyaz perde kültürün ve sinemanın var olduğu bir perde. Malatya’yı dünyaya anlatan bir perde. Malatya sanatçıların olduğu bir şehir. Malatya Cumhurların, yazarların olduğu bir şehir. 21’inci yüzyıldayız ve dünya halen kendini sinema ile tanıtıyor ve var ediyor. Sinem salonunda film gösterimi yapılan 10 salon var ve bu 10 salonda 10 devletin tanıtımı yapılıyor. Bu salonların hepsinde sadece 1 tanesi bizim filmimiz. O da Malatya’nın filmi. Burada gerçekleştirdiğimiz toplantının amacı Malatya basınına Ahmet Kaya’nın kim olduğunu anlatmaktır. Ahmet Kaya’ya ses verin ve Ahmet Kaya’ya nefes verin. Malatya’nın bir değeri oan Ahmet Kaya’ya sahip çıkılması gerekiyor.” dedi.

SÜRGÜN FİLMİ 2021 ŞUBATTA!

Filmin kısa süre içerisinde büyük bir teveccüh ile karşılandığını kaydeden Malatyalı Yönetmen Şavata, Avrupa’da ve Türkiye’de ilk hafta toplamda 100 binin üzerinde gişe yaptığını söyledi. Ahmet Kaya’nın hayatının bir filme sığdırılamayacağını ve bu nedenle filmin devamı olan “Ahmet Kaya İki Gözüm Sürgünde” filmi için hazırlıkların bittiğini belirten Şavata, ikinci filmin Şubat 2021’de vizyonda olacağını müjdeledi. Şavata,” “Ahmet Kaya İki Gözüm Sürgünde filmi 2021 Şubat ayında inşallah vizyona girecek. Son kısımlarını tamamlıyoruz. İlk film sansürlüdür, makaslıdır. Ama, Sürgün Filmi sansürsüz olacak. Yüksek bir ses tonu ile ve heyecan ile gireceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla