Ekonomi
Giriş Tarihi : 06-12-2021 12:19   Güncelleme : 06-12-2021 12:19

İhracatta Ham Madde ve Navlun Krizi

Malatya tarihinin ihracat rekorunu kırdı ancak, ihracatçının sorunları da büyümeye devam ediyor. Sanayide ham madde sorunu yaşayan şirketler, navlun ücretlerinde yaşanan artış ve VIP liste uygulaması yüzünden sancı yaşıyor.

İhracatta Ham Madde ve Navlun Krizi

Koronavirüs salgını ile birlikte dünya genelinde ekonomik sorunlar büyüyor. İhracat rakamını karla kapatan nadir şehirler arasında yer alan Malatya için kış ayı kabusa dönüşebilir. Malatya Organize Sanayi Esnafı pandeminin ekonomik etkilerini üzerinden atmaya çalışırken her geçen gün yeni sorunlar ile karşı karşıya geliyor. İhracatta Navlun taleplerinde VIP listelerin oluşturulması ve bu listede Malatyalı Şirketlerin yer alamaması ihracatçıyı hem ham madde sorununa hem de yüksek fiyatlı navluna itiyor.

Uluslararası ticarette kullanılan konteynerler ABD ve Çin güdümüne geçince ülke genelinde baş gösteren Konteyner sorunu Malatya sanayisini de etkiledi. Uzmanlara göre, Kuru Meyve Grubu ve Hazır Giyim sektörünün ağır bastığı Malatya sanayisinde, üretilen ürünler Gemilerde yer bulamazsa ihracatçıyı soğuk suların altına gömecek buz dağı Ocak ayında kendini gösterecek.

Pandeminin ticarete olan etkilerinin bertaraf edilmesinin ardından uluslararası ticaret hız kazandı. Ancak bu kez de konteyner sorunu ortaya çıktı. Malatya’da son bir yılda Hazır Giyim Sektöründeki ihracat rakamlarını yüzde 89 düşmesinin nedenini Malatyalı İhracatçıların gemide yer alamadığına bağlayan Uzmanlar, tehlike çanlarının Tekstil Sektörü için çaldığı düşüncesinde.

Edinilen bilgiye göre; Üretim Malatya sanayisinde yapılıyor ancak Konteyner sorunu nedeniyle teslimatlar gecikiyor. Limanlarda manipülasyonlar ile yaşanan konteyner sorunu ile Lojistikte fiyatlar da yükseldi. Bazı Armatörler, VIP Navlun sistemini hayata geçirerek verdiği hizmeti yüksek fiyatlarla vermeye devam ediyor. VIP Navlun sisteminde ise Malatyalı ihracatçılar yer alamıyor.  Limanlarda yaşanan konteyner sorununa ve Navlun Piyasasındaki dengesizliğin bir an önce düzeltilmesi gerektiğini söyleyen İhracatçılar, yüksek maliyetli ve teslimat tarihinin gecikmesi nedeniyle yeni anlaşmaların sağlanamadığını aktarıyor.

Dünyanın en büyük üreticileri olan Çin’in lojistik dezavantajı, Hindistan ve Vietnam gibi ülkelerin lojistik sorunlarının yanı sıra salgın nedeni ile üretimlerinde aksama yaşanması, Avrupa’da son haftalarda rafl arın boşalmasına yol açtı. İngiltere ve İtalya’da kendini iyiden iyiye hissettiren ithalat ihtiyacı, alıcıların başka ülkelere yönelmesine neden oldu. Türkiye bu ortamda tedarikçi ülke olarak öne çıktı ve Türk ürünlerine olan talep arttı.

Tekstil üretiminin merkezlerinden olan Malatya Sanayisi ise ham madde sıkıntısı ihracatçıların pazar kaybetmesine yol açtı. Sadece Tekstil ile değil diğer sektörlerde döviz kurunda yaşanan dalgalanma nedeniyle sanayici esnafı farklı arayışlar içerisine girdi.

>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER