Röportaj
Giriş Tarihi : 10-02-2021 16:16   Güncelleme : 10-02-2021 16:16

İhracatta Çıtayı Yükseltmek İçin...

İlimizin en önemli gelir kaynaklarından olan kayısı işlemesinin, mesleki eğitim programına alınması isteniyor. Konunun paydaşlarından Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özcan, yaptığı değerlendirmede “Böylelikle kayısımızın ihracat değeri daha da artacak, sektörün bir standarda kavuşması sağlanacak.” Dedi

İhracatta Çıtayı Yükseltmek İçin...

Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özcan ile Kayısının hak ettiği değere ulaşması noktasında atılan ve atılacak adımlara yönelik bir röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle kuru kayısı ihracatında Malatya Kayısısı’nın yeri ve önemi için neler aktarılabilir?

“Bilindiği gibi Ülkemizde kayısı Malatya başta olmak üzere, Elazığ, Erzincan, Sivas, Kars, Iğdır illeri ile Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Marmara bölgelerinde üretilmektedir. Bunlar içerisinde sadece, Malatya haricinde, Sivas- Gürün, Kahramanmaraş- Elbistan ve Elazığ-Baskil bölgelerinde üretilen kayısıların önemli bir bölümü kurutulduktan sora ihraç edilmektedir. Diğer illerde yetiştirilen kaysıların büyük bölümü sofralık olarak, bir kısmı da meyve suyunda olduğu gibi sanayi üretiminde kullanılmaktadır. Malatya, Türkiye’nin en önemli kayısı üretim merkezi olması itibariyle, kuru kayısı ihracatında özel bir öneme sahiptir. Türkiye yaş kayısı üretiminin yarıdan fazlasını sağlayan Malatya’da üretilen kayısının önemli bir bölümü kurutulmakta ve kurutulan kayısının yaklaşık yüzde 90-95’i ihraç edilmektedir. Bu açıdan değerlendirildiğinde, yaş ve kuru kayısı üretim miktarları ile Malatya sadece ülkemizin değil bütün dünyanın kayısı üretim merkezi konumundadır.”

Mesleki Eğitim Programı Uygulanan Alan ve Dal listesine göz atacak olursak listede yer almayan kayısının da bu listeye alınmasına dair düşünceleriniz nelerdir?

“Mesleki Eğitim Programı Uygulanan Alan ve Dal listesinde 21 ana başlıkta toplamda 110 alan ve dal belirlenmektedir. Listenin ‘Gıda Teknolojisi’ dalı altında yer alan Bitkisel Yağ Üretimi, Çay İşleme, Endüstriyel Et İşleme, Hububat İşleme, Sebze ve Meyve İşleme, Su ürünleri İşleme, Süt İşleme, Şekerleme ve Çikolata İşleme ve Zeytin işleme dalları yer almaktadır.  Ayrıca Listenin Tarım Alan dalı adı altında ise, Bağcılık, Bahçıvanlık,  Seracılık, Çay yetiştiriciliği, Orman, Meyve, Süs Bitkileri, Tarla bitkileri, bahçıvanlık gibi alanlar yer alırken, kayısı işleme ile ilgili herhangi bir çalışma yer almamaktadır. Kayıtlı verilere göre, Kayısı Ağaç Sayısı, 8 Milyon 756 bin 434’tür.  Sektörde 60 İşletme yer almakta ve 60 bin aile doğrudan etkilenmektedir. 60 civarındaki işletmelerde ise yaklaşık 5 bin kişi çalışmaktadır. Bu nedenle,  Kayısı İşleme, Meslek Dalı olarak tanımlanmalı. Konunun paydaşlarıyla ortak bir çalışma yapılarak alanında uzmanlar yetiştirilmeli, bilimsel veriler ışığında üretim, tanıtım ve pazarlama yapılmalıdır. Bu çalışmalar kapsamında Kayısı İşlemenin Meslek dalı olması gündeme alınmalıdır. Böylelikle kayısımızın ihracat değeri daha da artacak.”  

Eğer kayısı listeye alınırsa bu katkı sadece ihracat değeri ile mi sınırlı olacak, başka alanlarda da değişim yaşanacak mı?  

“Kayısı katkılı ürünler üretme konusunda şekerleme ürünleri ve lokum ile çeşitli unlu mamul üretiminde de kayısı meyvesi kullanılması ön plana çıkacak, kayısı dilimli veya püreli pastalar her yaştaki tüketicinin beğeneceği ürünler olacaktır. Kayısının beslenmedeki önemi daha da gün yüzüne çıkacaktır.  Bu nedenle kayısı işleme meslek dalının gıda teknolojisi alanı altında bir dal olarak tanımlanması ülke ekonomisine ve sektörün bir standarda kavuşmasını sağlayacaktır.”

A.Vahap Kaygusuz – Hanife Yiğit’ in Röportajı