Ekonomi
Giriş Tarihi : 27-07-2021 07:03   Güncelleme : 27-07-2021 07:03

İhracatçı Faiz Oranlarının Karşısında Direnemiyor

Türkiye'deki 17 milyon kayısı ağacından yaklaşık 8 milyonuna sahip ve "Dünyanın kayısı başkenti" olarak nitelendirilen Malatya'da ihracatçıyı bekleyen sermaye sıkıntısı muhtemel krizin habercisi olarak nitelendiriliyor. Bankaların uyguladığı faiz oranlarının ihracatçı ve yatırımcıda sermaye sıkıntısına yol açtığını belirten Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, faiz oranlarına biran önce müdahale edilerek oranların düşürülmesi gerektiğini söyledi.

İhracatçı Faiz Oranlarının Karşısında Direnemiyor

Kayısı hasadının başlaması ile birlikte ürünün fabrikalarda sağlıklı bir şekilde hazırlanarak uluslararası pazarlara sunulması organizasyonunda kilit taşı görevi gören İhracatçıların son dönemlerde yaşadığı sıkıntılara değinen Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, yaşanması muhtemel sermaye krizinin temel nedenini Bankaların faiz oranlarına bağladı.

İhracatçının ürünleri depolara çekerek bekletmesi ve ürünlerin işlem evrelerinin tamamlanması hususunda temel ihtiyacı olan sermayenin Bankalar üzerinden çözülemediğini, ihracatçının uygulanan yüksek faiz oranlarına yönlendirilerek sıkıntıya sokulduğunu kaydeden Başkan Özcan,” Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85'ini karşılayan ve 100'ün üzerinde ülkeye kuru kayısı ihraç eden Malatyalı İhracatçılar, sermaye sıkıntısı yaşıyor. İhracatçı ve İthalatçı cephesinden baktığımızda, işin tam merkezinde olan üreticiyi de denklemin içine koyduğumuz zaman tahmini kuru kayısı rekoltesine bakarak, gerek üretici piyasalara ürünü arz etme dönemlerini belirleyecek, buna bağlı olarak da ithalatçı talep etme dönemlerini belirleyecek. Buradaki en önemli halka olan ihracatçılarımız da bu serüvende ürünü temin edip Organize sanayi bölgelerinde fabrikalarda ürünü sağlıklı bir şekilde hazır hale getirip ihracatımıza devam edeceğiz. Şuan tablo çok iyi hem ihracatımıza korurken hem de ihracat gelirlerimizi artırmamız Malatya ekonomisi ve Ülke ekonomisi açısından çok önemli. İhracatta şuan herhangi bir sıkıntı görmüyoruz. Ama ekonomideki gelişmeler ve kur politikalarındaki hareketlilik sektörü dönem dönem olumsuz etkileyebiliyor. Şuanda Bankacılık sisteminin uygulamış olduğu faiz miktarları gerçekten çok yüksek. Bu faizler ile ihracatçılar ürünü depolarına çekip sırtında taşıması pek mümkün görünmüyor. Çünkü paranın maliyeti çok yüksek.  Sektörün bugün en çok ihtiyaç duyduğu şey muhakkak ki sermaye. Ürünü taşıyabileceğimiz sermayeye ciddi anlamda ihtiyacımız var. Am bu faiz oranları ile ihracatçının bu rakamlarda borçlanarak ürünü depolara çekip yoluna deva etmesi zor görünüyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın her fırsatta faize karşı nasıl bir mücadele verdiğini biliyoruz. Artık uygulamada faiz oranlarının ciddi anlamda geri çekilmesi gerekiyor. Aksi taktirde hem yatırımcı hem de ihracatçı açısından zor bir dönem geçireceğiz gibi görünüyor.” ifadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER