Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 00:52
Advert

Advert

İhracatçı Birlikleri Malatya’da Toplandı

Kuru Kayısı Kurulu Malatya’da toplandı. Toplantının en önemli maddesi ise ihracatta yakalanan fiyat istikrarını gelecek dönemde de sağlamak için altyapı ve kuraların belirlenmesiydi. Toplantı öncesi açıklamalarda bulunan Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, ”Düşük rekoltenin yaşandığı son 3 yıllık süreçte Kayısı hem fiyat istikrarı hem de prestij ürün olması noktasında önemli bir dönem yaşıyor” dedi.

Ekonomi
Giriş Tarihi : 23-06-2022 17:19   Güncelleme : 23-06-2022 17:52
İhracatçı Birlikleri Malatya’da Toplandı

Kuru Kayısı Kurulu 2022 yılı İstişare toplantısı Malatya Ticaret Borsası (MTB) ’nın ev sahipliğinde, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (EİB) , Güneydoğu Anadolu İhracatçıları Birliği (GAİB) ile İstanbul Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KUMİB) iştiraki ile gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, ”Sezon Açılışından Önce Bir Araya Gelip Malatya’da gerçekleşen tahmini kuru kayısı rekoltesiyle beraber bir yol haritası belirlenmesi ve yıl içerisinde özellikle fiyat istikrarı konusunda, kuru kayısının geleceği ve ihracatı ile ilgili değerlendirme toplantıları gerçekleştiriyoruz. Bu yıl özellikle Ege ihracatçılar birliğimizin ve Güney Doğu Anadolu İhracatçılar birliğimizin de aynı tarihte Malatya’da planladığı 2 günlük programla Malatya’da bizimde yapmış olduğumuz programı birleştirme kararı aldık.” dedi.

Kayısının ihracatta önemli bir gelire ve konuma sahip olduğunu kaydeden Başkan Özcan, “Son zamanlarda özellikle dünyada tarımın ve tarım ürünlerinin ne kadar kıymetli olduğu bir dönem yaşıyoruz. Bu bir taraftan bunu fırsata çevirmek istiyoruz. Bugün Malatya dünya kuru ve yaş kayısı merkezi olmanın ve özellikle bu alanda önemli bir ticaret merkezi ve ihracat merkezi olmanın ülke ekonomisine yaklaşık 400 milyon Dolar’ın üzerinde ve şehrin ekonomisini ayakta tutmaya çalışmanın haklı gururunu yaşıyor. Tabi son zamanlarda özellikle Sayın Cumhurbaşkanımınız hedef koyduğu 500 milyar Dolar ihracat rakamlarının içerisinde de Malatya çok önemli bir noktada. Son 3 yıldır düşük rekolteyle karşı karşıya kaldığımız dönemlerde aslında bir fiyat istikrarı ve özellikle üretim maliyetlerinin çok zorladığı ve üreticimizin de çok zor durumda kaldığı bir dönemi yaşarken bunu bir fırsata çevirmeninde şu anda farkındayız. Son zamanlarda kayısı gerçekten hem fiyat, hem de prestij ürün olması açısından önemli bir dönem yaşıyor. Bugün asıl toplantımızın en önemli günden maddesi, bugün yakalamış olduğumuz fiyat istikrarını bugünden sonra da devam ettirebileceğimiz alt yapıyı ve kuralları belirlemek. Onun için bugün ki toplantı Malatya, Ülkemiz ve ülkemiz ihracatı açısından da çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu hikaye 5 bin tonla başlamış bugün 100 bin tonlara ulaşmış bir ihracat hikayesidir. Üreticilerimize sonsuz teşekkürler ediyoruz. Onlar bu kadar kıymetli vakitleriyle sıcağın altında bu ürünü bu hale dönüştürmeselerdi belki bizde bu ürünü satma fırsatı bulamadık. Ama ihracatçılarımız, tacir ve tüccarlarımız da özellikle bu ürünü dünyanın dört bir yanına ve bütün dünya halklarına, damak tatlarına ulaştırdıkları ve bunu bir ekonomik gelir olarak ülkeye getirdikleri için sonsuz teşekkürler ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Ege İhracatlar Birliği Sektörler Kurulu Başkanı Osman Öz ise, “Ramazan bey o kadar detaylı anlattı ki bana da söyleyecek bir şey bırakmadı. Üreticilerimiz bu ürünü üretmeselerdi, biz ihracatçılar başka bir şey satabilirdik ama böyle bir ürünü gururla yurt dışında dolaşamazdık. 2 tane önemli ürünümüz var.  Bir tanesi Ege’den İncir, bir tanesi Malatya’dan kuru kayısıdır. Fındığı da ihmal etmeyelim o da çok önemli.” diye konuştu.

Malatya İhracatçılar Birliği Başkanı Ali Rıza Poyraz yaptığı konuşmada kayısı ihracatı noktasında potansiyelin yüksek olduğunun altını çizerek, “Bundan her halde 25 yıl önceydi rekoltemiz 30 bin ton diye borsada bir toplantı yapmaya çalıştık. Dediler ki, ‘ağaçları sökelim rekoltemiz çok yüksek satılmıyor’ diye bir konu gündemdeydi ben o zaman şunu söylemiştim, biz 100 bin ton satarız dedim. Bugün Allah’ın izniyle 250 bin tonda satarız. Bugün 100 bin ton şuanda 8 Dolarlara geldi. Çiftçimiz buna çok emek çekti hepsine saygılarımı sunuyorum.” sözlerini kullandı.

VALİ ŞAHİN,” MALATYA KAYISIDA DÜNYANIN MERKEZİDİR”

Son olarak kürsüye çıkan Vali Hulusi Şahin ise, ”Malatya Valisi Hulusi Şahin; “Bu zincirin bir halkası. Bu halka topraktan başlıyor. Zincirin her hangi bir halkasında yaşanacak aksaklık bu süreci baltalar. Dolayısıyla bizler hem çiftçi boyutunu, tarımsal üretim boyutunu, hem pazara taşınma boyutunu, hem pazarlama boyutunu, hem de fiyat istikrarı boyutunu iyi planlayıp yerine getirmemiz lazım. Biz bunları yaparken şöyle bir avantajımız var sektörü domine ediyoruz. Eğer ki, bunu domine etmesek bunları bize yaptırtmazlardı. Bunları yapabilecek pozisyondayız. Allah bize büyük bir lütuf ihsan etmiş. Malatya bu işte dünyanın merkezi. Ege kuru üzüm, incin merkezi, Karadeniz fındığın dünyada merkezi.  Dünyayı bu ürünlerle biz domine ediyoruz ve çok ciddi ihracat rakamlarına ulaşıyoruz. Dünya nüfusu artıyor. Bazı piyasalar olmadı ama olacaklar. Örneğin Çin gibi. Çin’de 1,5 milyar nüfus var kayısıyı henüz tatmamış. Bu bize büyük ufuklar açıyor. Kayısı konu olduğu için söylüyorum ama tüm kuru meyveler için bu söz konusu.” dedi.

>>> Ebubekir Atilla

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR