Malatya
Giriş Tarihi : 20-11-2017 15:32   Güncelleme : 20-11-2017 15:32

“Ihmale Gelmez”

Kis mevsiminin yaklasmasi ile birlikte kis hazirliklari da hizlandi. Kis hazirliklarinin önemli bir ayagini en iyi dostlarimiz olan hayvanlarin kisa hazirlanmasi olusturuyor. Malatya Veteriner Hekimler Odasi Baskani Ertugrul Özdemir’le kis gelmeden hayvanlari kisa hazirlamak için yapilmasi gerekenleri, almamiz gereken önlemleri konustuk

“Ihmale Gelmez”

Rahime Gül Erbas (Özel Haber)

Kis mevsiminin yaklasmasi ile kis hazirliklari hiz kazandi. Bu hazirliklardan birisi de en iyi dostumuz olan hayvanlar içinde yapilmasi gerekenler var. Kisin hayvan bakiminda dikkat edilmesi gerekenleri Malatya Veteriner Hekimler Odasi Baskani Ertugrul Özdemir’le konustuk. Hayvanlarin yasadigi alanlardan, sagligina kadar birçok noktada yapilmasi gerekenler olduguna vurgu yapan Özdemir sunlari dile getirdi: “ Kisin hayvan bakiminda dikkat edilmesi gereken noktalar var. Bunlar kapali alanda hayvan besleyen yetistiricileriz var, yazin da meradan istifada eden yetistiricilerimiz var. Dolayisi ile mera sezonu bitmis oluyor. Kis sezonunun baslamasi ile beraber tüm hayvanlarin kapali veyahut ta yari kapali ortamda beslenmesi gerekiyor. Ahirlarimizin hijyen kosullarini tekrardan elden geçirecegiz. Ahirlarimizi ilaçlayacagiz. Parazitsel ilaçlamalarini, dezenfekten ilaçlamalarini yapmaliyiz. Ayrica yem, saman gibi depo olan bölgeleri haserelere karsi, yem birakmadan önce ilaçlayip güzel ve saglikli bir sekilde yemlerimizi stoklamamizi saglayacagiz.  Hasereler, kemirici hayvanlar gibi hayvanlar hareketleri esnasinda bir takim mikrop ve enfeksiyonu getirerek bulastirabilmektedirler. Buna dikkat etmeliyiz.”

“ENERJI DEGERI YÜKSEK GIDALAR VERMELIYIZ”

Özdemir su ifadeleri siraladi: “Kisin havalar sogudugu için hayvanlarin daha kuvvetli beslenmesini saglayacagiz. Bunun için enerji degeri yüksek gidalar vermemiz gerekiyor. Enerji degeri yüksek gidalar karbonhidrat yönünden zengin gidalar. Hayvanlarimiza sadece ot degil, otla beraber yem, arpa, misir, silaj gibi yemler vererek onlarin enerji ve verim ihtiyaçlarini karsilamak durumundayiz. Buna da çok dikkat etmeliyiz. Ilkbahar ve sonbahar hayvanlarin iç ve dis parazit ilaçlamasi var, bunlari yaptirmak lazim. Genelde bu mutant olarak çok fazla iç ve dis parazit görülmeyen bölgeler oldugu zaman ilkbahar ve sonbahar dönemi. Hem iç hem dis parazit ilaçlari tenye, solucana karsi iç parazit, bit, kene gibi zarar veren parazitlere karsi ilaçlayacagiz. Ayrica sap asisi yapilmali, çünkü sap asisi 6 ayda bir yapiliyor hastaliga karsi tedbir almamiz için. Bahar döneminde zaten bu asilar tekrardan yapilacak.”

“AHIRIMIZIN SAGLIKLI OLMASINI SAGLAYACAGIZ”

Özdemir: “Ahirimizin saglikli olmasini saglayacagiz. Bu isi yapan insanlar ahirin saglikli olmasini temin edecekler. Kapali ortamda problem olmuyor genelde. Açik ortamlarda rüzgâr alan, rüzgârin tesirinde kalan ortamda olmamasi gerekiyor. Daha saglikli olmasi gerekiyor çok fazla isi kaybinin olmamasi gerekiyor. Kuzey kisimlari, rüzgâr esen kisimlari belli bir mesafede en az bir hayvanin yüksekligini geçecek sekilde duvarla kaplanmasi lazim. Rüzgârin etkisinde kalinmamasi için açik besilerde.” dedi.

“IÇ VE DIS PARAZIT ILAÇLARINA DIKKAT EDILMELI”

Özdemir: “Evlerde beslenen ev ve süs hayvanlari için pek fazla sorun yok. Evde beslendikleri için orada yasayan insanlar kendi sagliklari için belli bir isida tutmak durumundalar. O isida beslemis olduklari hayvanlarda bilhassa kafeste yasayan hayvanlar, kus, papagan, Muhammet kusu gibi kanatlilar. Beslenme yönünden gerekli yem ihtiyaçlari sürekli önlerinde hazir bulunduruyorlar. Onlarin yaz ve kis arasinda pek fark eden bir beslenme yöntemi yok. Herkesin evinde hazir yem bulundugu için. Bu hayvanlarin iç ve dis parazitler yönünden ilaçlamasi yapilmasi lazim. Evde beslenen kedi ve köpekler için de onlarin beslenmesinin haricinde gerekli saglik kontrollerinin yapilarak asilamalarinin yapilmasi gerekir. Sende bir kere kudur asisi, gençlik hepatit asilari ayrica iç ve dis parazitlere karsi ilaçlamalari yapilacak. Kedi ve köpeklerde iç ve dis parazit çok önemli. Çünkü kedi ve köpeklerde stabit dedigimiz bir parazit var. Bu ilaçlamayi yapmadigimiz takdirde bu parazit insanlara bulasarak risk olusturabiliyor. Kendi sagligimizi tehlike altinda birakabiliriz. Bundan dolayi kedi ve köpeklerin 3 ayda bir iç ve dis parazit ilaçlarin yönünden ilaçlanmasi gerekiyor. Bunun kesinlikle yapilmasi gerekiyor.” seklinde konustu.