Malatya
Giriş Tarihi : 14-01-2022 07:31   Güncelleme : 14-01-2022 07:31

Ihlamur ve Zencefil Zirvede

Malatya’da kış ayının gelmesiyle grip ve soğuk algınlığı geçiren vatandaşlar hastanelere gitmek yerine aktarların yolunu tuttu. Vatandaşların soğuk algınlığı ve grip için en çok tercih ettiği ürün ise Ihlamur ve zencefil çayı oldu.

Ihlamur ve Zencefil Zirvede

Soğuk kış günlerinde vücut direncini artırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için içilmesi gerekenlerin arasında kış çayları da bulunuyor. Salgınların arttığı şu günlerde vatandaşlar geleneksel yöntemlere başvurmaya devam ediyor. Aktar Mehmet Işık, kış aylarına girilmesiyle birlikte kent genelinde ıhlamur ve zencefil çayına talebin yoğunlaştığını söyledi.

Ihlamur ve Zencefil çayına artan talep üzerine tüketimin fazla, arzın az olduğunu belirten Işık, bu nedenle fiyatların yükseldiğini belirtti. Fiyatlardan bahseden Işık,” Zencefil Kg 120 TL, Havlucan Kg 90 TL, Kuşburnu Kg 60 TL, Ihlamur Kg 240 TL, Kabuk tarçın KG 200 TL, Karanfil Kg 340 TL, Ada çayı Kg 100 TL’ye kadar satışı yapılıyor. Fiyatlar bu aralıklarda seyrediyor. Soğuk algınlığına iyi geldiği için en çok tercih edilen Ihlamur ve Zencefil çaylarıdır. Vatandaşlarını yıllardır doğal bitkilere alıştı. Her yıl kış ayında gelerek bu karışımları alıyor. Vatandaşlarımız bu bitkileri kaynatarak içtikleri zaman soğuk algınlığı ve gribi kolay şekilde atlatıyor. Özellikle korona nedeniyle vatandaşlarımız hastanelere gitmek yerme bizlere geliyorlar.” dedi.

Ihlamur çayını nasıl yapılması gerek­tiğini anlatan Işık, “Bit­kisel çaylar arasında kış aylarında en çok tüketilen, tadı çok beğenilen ve kokusu herkes tarafından beğenilen ıhlamur çayı kış aylarının olmazsa olması sağlık kay­nağı olarak sadece grip için değil birçok hastalık için en çok tercih edilen bitki çay­larının başında gelmektedir. Maalesef bu değerli bitkiyi yanlış demleyerek bütün özelliğini kaybetmesine neden olmaktayız. Ihlamuru kesinlikle dakikalarca ocakta kaynar vaziyette bırakmamalı ve de kısa sürede tüketmeliyiz. Bir fincan ıhlamur için birkaç adet ıhlamur yaprağı yeterli olacaktır. Kaynamış suyun içerisine atılıp 5 dakika ağzı kapalı bir vaziyette demlen­mesini beklememiz gerekmektedir. Ayrıca isteğe göre limon ilavesi yapılabildiği gibi isteyenler tatlandırıcı olarak bal ya da şek­er kullanabilirler” diye konuştu.

 

>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER