Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
29 MAYIS Pazar 10:33
Advert

Advert

Ihlamur Fiyatları Cep Yakınca Vatandaş Hatmi Çiçeğine Yöneldi

Kışın havaların soğumasıyla başta grip olmak üzere pek çok hastalıktan korunmak isteyen vatandaşlar aktarların yolunu tuttu. Kış hastalıklarından korunmaya çare olarak görülen ıhlamur 200 liraya çıkan fiyatı ile cep yakmaya devam ederken alternatif arayan vatandaşlar ise Hatmi Çiçeğine yöneldi.

Ekonomi
Giriş Tarihi : 19-01-2022 17:07   Güncelleme : 19-01-2022 17:07
Ihlamur Fiyatları Cep Yakınca Vatandaş Hatmi Çiçeğine Yöneldi

Bitki çayları ve bitkisel bakım/tedavi ürünleri denince ilk akla gelen bitkilerden biri olan Hatmi çiçeğinin faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle soğuk algınlığı ve boğaz ağrısında sık sık kullanılan hatmi çiçeği çayının bağırsak problemlerine, diş ve diş eti rahatsızlıklarına ve uyku bozukluğuna iyi geldiği de biliniyor. Killi ve humuslu topraklarda yetişen hatmi çiçeğinin nelere iyi geldiğine inanamayacaksınız.

Ihlamurun fiyatının yüksek olmasından dolayı vatandaşların hatmi çiçeğine yöneldiğini dile getiren Aktar Mustafa Biçer,“ Kışın hastalıklardan korunmak için ıhlamur çok fazla tercih edilir. Hem doğal hem de sağlıklı olduğu için. Ama şimdilerde fiyatı cep yaktığı için artık gramla bile vatandaşlarımız çok az alıyor. Onun yerine fiyatı daha ucuz olan hatmi çiçeğini tercih ediyorlar.  İnsanlar kış aylarında ıhlamuru soğuk algınlığı, nefes darlığı, astım, bronşit gibi rahatsızlıklara iyi geldiğinden dolayı tüketiyor. Ihlamurun kilogram fiyatı 200 TL’ye yaklaştı. Bu nedenle vatandaşlar ortalama kilosu 100 TL olan Hatmi Çiçeğini tercih ediyor.” dedi.

Hatmi çiçeğinin faydalarını sıralayan Biçer,” Hatmi çiçeği halk arasında "kuru öksürük" olarak tabir edilen ve bir türlü bitmek bilmeyen o öksürüğe çare olmasıyla biliniyor. Aynı zamanda grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırıyor. Bu özelliğinin yanında kendisi gastrit reflü gibi çeşitli mide rahatsızlıklarına da olumlu etkilerde bulunuyor. Sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasına destek olduğundan hazımsızlık, gaz sancısı gibi problemler yaşayanlara da öneriliyor. Hatmi çiçeği, adeta doğal bir ağrı kesici olduğundan vücudun çeşitli yerlerinde oluşan ağrıları dindiriyor. İltihaplı bölgelerin daha hızlı toparlanmasına da destek olan hatmi çiçeği, bu özelliğiyle böbrek iltihabından zonaya (sinir ucu iltihaplanması) birçok ciddi sorunun çözümünde de olumlu etkiler oluşturuyor. Böbreklerin sağlıkla çalışmasına destek oluyor, bu sayede idrar söktürücü özellikler de gösteriyor. Uzun süreli kullanımlarında cilt sağlığını da olumlu yönde etkileyen hatmi çiçeği, cildin nemlenmesini ve temizlenmesini sağlıyor. Sıcak suda demlenerek elde edilen çayı saçları yıkarken kullanıldığında daha parlak ve sağlıklı saçlar elde etmek mümkün oluyor. Hatmi çiçeği doğal bir ağrı kesici olduğu gibi doğal bir sakinleştirici olarak da görüldüğünden, strese, sinire, ve bu olumsuzluklara bağlı uykusuzluk problemine çözüm oluyor. Hatmi çiçeğini sıcak suda demledikten sonra elde ettiğiniz çayı soğutarak gargara yaptığınızda iltihaplanmaları iyileştirme gücü sayesinde diş ve diş eti sağlığına da olumlu etkilerde bulunuyor, söylemeden geçmeyelim.” diye konuştu.

>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR