Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
03 TEMMUZ Pazar 11:23
Advert

Advert

İHH Yardımlarda Hedefi Büyüttü

İhtiyaç sahiplerine el uzatan ve zorlu yaşam mücadelesinde az da olsa onlara katkı sunmak için kurulan İnsani Yardım Vakfı (İHH)’ nın il bazındaki çalışmalarını,  bağışları ve daha fazlasını İl Kadın Kolları temsilcisi Ayşe Bağcı ile konuştuk. Önemli açıklamalarda bulunan Bağcı,   “Bağış konusunda hem geçen yıl hem de bu yıl pandemi olmasına rağmen yine de rakamsal olarak iyi bir noktadayız. Önümüzdeki yıl inşallah ikiye katlarız bu rakamsal verileri.” diyerek yardımseverleri hayır yaparken cömert davranmaya davet etti

Röportaj
Giriş Tarihi : 27-10-2021 16:55   Güncelleme : 27-10-2021 16:55
İHH Yardımlarda Hedefi Büyüttü

Şuanda vakıf olarak üzerinde durduğunuz çalışmalar için neler dersiniz?

“İlçe başkanları dahil kadın kolları yönetimimizde 11 kişi ve gönüllü gurubumuzdan da 110-115 kadar kişi ile birlikte şuan biz ilimiz içerisindeki ve ilçelerdeki ihtiyaç sahibi ailelere ve yetim ailelerimize kışlık mont, ayakkabı ve giysi dağıtımı yapıyoruz. Gıda kolisi dağıtımımız oldu geçen haftalarda il bazında. Et dağıtımlarımız devam ediyor bağışlarımız geldiği müddetçe, ilçelerde yine aynı şekilde çalışmalarımıza devam etmekte. Doğanşehir,  haberleri/arapgir" class="taglink" title="Arapgir Haberleri">Arapgir ve Akçadağ’da ihtiyaç sahibi ailelere ulaşmaya çalışıyoruz. Köydeki ihtiyaç sahiplerimize de ulaşmaya çalışıyoruz. Oralarda temsilciklerimiz var onlarında desteğiyle. Kermeslerimiz oluyor geçen gün Afganistan için bir düzenleme yaptık. Önümüzdeki hatta çarşamba günü Doğanşehir’de bir etkinliğimiz olacak, mantı günü yapacağız ve gelirini ihtiyaç sahibi ailelere teslim edeceğiz.  Şuanda ekonomiden dolayı insanlar geçim sıkıntısı yaşıyor çocuğuna kışlık mont, ayakkabı alamayanlar oluyor en çok da odun, kömür alamayanlar oluyor. Devletimiz elinden gelen yardımı yapıyor ama yeterli gelmiyor ne yazık ki. Bizde bu hususta bir kaç çalışma yapıp en azından gücümüzün yettiği kadarıyla ailemizin ihtiyacını gidereceğiz. Geçen yıl bir örgü kampanyası yapmıştık.  Sağ olsun Malatya’da ciddi manada talep gördü. 15 kişilik bir ekiple Suriye’ye yaptığımız atkı, bere, yelek, çorap, patik gibi örgü malzemelerimizi kendimiz götürmüştük ihtiyaç sahiplerine dağıttık. O geçen yılki hayra gösterilen tebessümden dolayıyla bu yılda aynı kampanyayı yapmaya karar verdik. Son teslim tarihimizi 30 Kasım olarak belirledik.  Bu tarihe kadar hem örgü işi alıyoruz hem de ip bağışı gelirse kabul ediyoruz.  .Sosyal medya gruplarımız var şuanda evi yanmış bir aile var Malatya’da onun için bir çalışmamız söz konusu.  Dünden beri insanlar yardım etmeye başladılar.  Hastanelerdeki servislerle irtibata geçtik oradaki çocukların ihtiyaçlarını karşılamak için. Onlardan haber bekliyoruz onlar bize bilgi verecekler ki bizde ona göre yardımlarımızı oluşturup götürelim. Eğitim sponsorluğumuz var ayda 150 TL Türkiye’de ve dünyanın herhangi bir yerinde bir yetim ailesi alıp onun sorumluluğunu üstlenebiliyorsunuz. Bireysel olarak yapılan bağışlarda var. İHH kadın olarak başka alanlarda çalışmalarımız söz konusu. Kendi bünyemizde Kur’ an kursu eğitimine başlayacağız. Tefsir derslerimiz var, mefruşat kurslarımız oluyor. Yetim aileleri için eğitim birimimizin yatığı çalışmalar var ve halen devam ediyor. Genç İHH’ nın yaptığı çalışmalar var, robotik kodlama alanında onalar şuanda çalışmalar yapıyor.  Sadece kadın alarak değil İHH çocuk, İHH genç, İHH yetim hepsi kendi bünyesinde kendi çalışmalarını yapıyor.” 

Peki, bu yardımlarda ihtiyaç sahibi kişilere hangi kriterler etrafında el uzatıyorsunuz?

“Çevredeki kişilerin bildirimi ile ihtiyaç sahiplerine ulaşıyoruz yada kendileri bize yardımcı olur musunuz dediklerinde onları ziyaret ediyoruz daha sonra ufak çaplı araştırma yapıyoruz gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadığı hakkında, gerekirse muhtarlarımızla görüşüyoruz, komşularıyla görüşüyoruz. Çünkü hayır suiistimale çok açık bir konu dikkatli olmamız gerekiyor en ufak bir hayırda. Bize emanet edilen bu emanetleri hakkıyla yerine ulaştırmaya çalışıyoruz. Sosyal yardımlaşma ile irtibat kuruyoruz bu noktada eğer ihtiyacı varsa elindeki imkânlar doğrultusunda bütün ihtiyaçlarını gideriyoruz. Biz de gelen bağışlar neticesinde elimizden geleni yapıyoruz, yol alabiliyoruz İl içerisinde ihtiyacı olan kişiler derneğimize başvuruyor.  Nakdi yardım konusunda çok bir şey yapamıyoruz ama gıda kolisi, et yardımı, giysi yardımı, mont, ayakkabı yardımı gibi yardımlarımızı elimizden geldiğince yapmaya çalışıyoruz.  Bazı ihtiyaç sahiplerimiz oluyor faturalarını ödeyemiyor onları da hayırseverlerimize bildiriyoruz ve hayırseverlerimiz onlara yardımcı olmaya çalışıyor.”

Bağışçılara nasıl ulaşıyorsunuz ve 2021 yılı için hedeflediğiniz yardım oranına ulaştınız mı? 

“Bağış yapmak isteyen ufak çaplı araştırma yaptığı zaman zaten bizi çok rahatlıkla bulabiliyor. İl içerisinde başta olmak üzere Türkiye’de ve dünyada İHH çok aktif olan bir kurum.  Bağış sahibi olmak isteyenlere gerekli bilgilendirme çalışmalarımızı yapıyoruz.  Pandemiden kaynaklı, kısıtlamalardan dolayı çok katılımlı programlar faaliyetler gerçekleştiremedik.  Bizim en büyük bağış gelir kapımız hanım programları, etkinlikleriydi. Ama yine de bağış konusunda hem geçen yıl hem de bu yıl pandemi olmasına rağmen yine de rakamsal olarak iyi bir noktadayız. Önümüzdeki yıl inşallah ikiye katlarız bu rakamsal verileri. Hedeflerimizin içerisinde Malatya içerisinde yetim sponsorluk sayımızı yükseltmek. Yetim konusunda biraz daha çalışmalar yapsak duyarlı olsak kendi çocuğumuzun ihtiyacını giderirken bir yetimin de ihtiyacını gidermek için gayret etsek aylık 150 TL ile o yetimin ihtiyacını giderebiliriz.  Belki bu rakam burada çok şey ifade etmiyor ama Afrika ülkesinde vs. geçimlerini çok rahatlıkla sağlayabilirler.”

Bağış yapmak isteyenlere son olarak neler söylersiniz?

“Toplumda şunu görüyoruz herkes kendi eliyle vermek istiyor.  Bir nevi haklı ama bu sistemle ne kadar kişiye yardım edebiliriz ki? Sadece belki çevremizle sınırlı kalacak ülkedeki ve dünyadaki kişilere yardımlarımız geri planda kalacak. Ama onları da koruyup gözetmemiz gerekmekte. Hayır, yaparken cimri olmayalım, cömert olalım. Hayırseverlerimizde şöyle bir şey var bir kere verince bütün bir ömür kurtulmuş gibi hissediyorlar ama öyle değil maalesef.  Biriktirdiğin değil verdiğin senindir diyor bir hadisi şerifte o yüzden cennet nimetlerini arttıralım inşallah.  Çevremizdeki fakirleri gözettiğimiz gibi dünyadaki diğer ihtiyaç sahibi aileleri de gözetelim.  Biz gözetmezsek eğer farklı zihniyete sahip kesimler gözetiyor ve onlarda maalesef bizim istemediğimiz şekilde o kişilerin topluma katılmasına neden oluyor.  Bir Müslüman olarak geniş düşünüp geniş karar verip ona göre hareket edelim diyorum.  Hayır, yapmak isteyenler hayır kurumlarıyla irtibat kursunlar.  Kafalarında soru işareti olmayan hayır kurumlarını seçsinler. Bizler de şeffafız, her konuda bilgi vermeye açığız. Gönül rahatlığıyla hayırlarını teslim edebilirler.  Ön yargıyla hareket edilmesin, araştırılsın, sorulsun.  Hayırları en iyi şekilde ulaştırmaya çalışıyoruz. Bize katkı sunan herkesten Allah razı olsun herkese bu noktada teşekkür ediyorum.”

Hanife Yiğit’ in Röportajı

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR