Ekonomi
Giriş Tarihi : 16-05-2014 13:36   Güncelleme : 16-05-2014 13:36

Icra Dairesi AB müktesebatina göre çalisiyor

Malatya 8’nci Icra Dairesi Müdürü Murat Ekinci, 8’nci Icra Dairesi’nde Avrupa Birligi (AB) müktesebatina pilot uygulamaya geçtiklerini belirterek, “Sistem mevcut icra dairelerinden farkli olarak, Danisma, Kalite Yönetimi Esas, Haciz, Satis gibi bürolardan olusmakta, bu bürolar takibin asamalarina göre tanimlanan isleri yapar” dedi

Icra Dairesi AB müktesebatina göre çalisiyor

Malatya 8’nci Icra Dairesi Müdürü Murat Ekinci, Malatya’da pilot uygulamaya geçilen Icra Dairesi modeli hakkinda bilgi verdi. Murat Ekinci, “Avrupa Birligi müktesebatina uygun olarak Adalet Bakanligi ile Ispanya Adalet Bakanligi ve Yunanistan Kamu Hukuku ortakliginda icra dairelerinin etkinliginin arttirilmasi kapsaminda; Hatay, Afyon, Trabzon Gaziantep, Sincan ve Menemen’in yaninda Malatya’da da 8’nci Icra Dairesi kurularak 10 Ocak 2014’te pilot uygulamaya geçmistir. Proje ile Icra dairelerini mevcut durumdan daha hizli ve etkin hale getirmekle daha kaliteli hizmet sunulmasi amaçlanmaktadir. Is sahiplerinin memnuniyetlerinin saglanmasinin yaninda seffaf daha güvenilir ve prestijli icra dairesi modeli olusturmak” diye konustu.

Ekinci, sistemin isleyisi hakkinda sunlari söyledi: “Sistem mevcut icra dairelerinden farkli olarak, Danisma, Kalite Yönetimi Esas, Haciz, Satis, Mali Islemler ve Dosya Arsiv Bürolarinda olusmaktadir. Bu bürolar, takibin asamalarina göre tanimlanan isleri yapar. Her bir büroda sorumlu müdür ve kâtipler bulunmaktadir. Dairenin genel sorumlusu da icra dairesi müdürüdür. Islemlerin bürolar vasitasiyla yürütülmesi, uzmanlasmasi, es güdüm ve ekip ruhunu gelistirmekte, standart kalite saglamaktadir. Sistemin seffafligi esas alinarak, is sahiplerinin önerileri ve yapilan anket sonucunda genel bir memnuniyet var. Icra Dairemiz müdür ve müdür yardimcilariyla haftada en az bir kez yapilan durum degerlendirme toplantilarinda varsa aksayan yönler eksikler ve uygulamaya yönelik hukuki konular üzerinde durulmakla daire içi dinamizmde saglanmaktadir. Ayrica icra dairesinin hizmet kalitesini arttirmak ve kullanici memnuniyetini saglamak ve iyilestirme sürecine katkida bulunmak amaciyla yerel ve ulusal toplantilarda yapilmaktadir”

Ekinci, sözlerine sunlari ekledi: “Her ilde tek bir icra dairesi modeline geçilmekle izahina çalisanlar yaninda usul ekonomisine katki ve uygulama birligi saglanacaktir. Hedeflenen nokta ise seffaf, esnek bir kamu hizmeti araciligiyla yüksek kalite ve yüksek deger tasiyan bir icra sistemini olusturma olacaktir.”