Malatya
Giriş Tarihi : 07-11-2017 16:01   Güncelleme : 07-11-2017 16:01

Iç Ticaretin Kuralarini Belirliyoruz

Gümrük ve Ticaret Bakani Tüfenkci, Türkiye Isveren Sendikalari Konfederasyonu’nu kabulde, “Bakanlik olarak iç ticaretin kurallarini belirliyor ve finansa erisim noktasinda rahatlatici tedbirler aliyoruz. Tasinir Rehni Kanunu’nu hayata geçirdik. Su anda orada 100 milyar lirayi askin kredi hacmi olustu. Yani siz artik malinizi, markanizi, hammaddenizi vs. temin gösterip kredi alabiliyorsunuz.” dedi

Iç Ticaretin Kuralarini Belirliyoruz

Bakan Tüfenkci, “Ihracat tesviklerimiz ve yatirim desteklerimiz ile Türkiye, kendine güvenip üreten hiçbir yatirimciyi mahcup etmemistir” dedi. Gümrük ve Ticaret Bakani Bülent Tüfenkci, Türkiye Isveren Sendikalari Konfederasyonu ve Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odalari Birligi’ni kabul etti. Bakanlik Toplanti Salonunda ilk olarak Türkiye Isveren Sendikalari Konfederasyonu Baskani Kudret Önen ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya gelen Bakan Tüfenkci, Baskan Önen ve üyelerin talep ve önerilerini dinledi, hükümet olarak sektöre iliskin yapilanlardan bahsetti.  Petrol türevleri, kimya ve ilaç sektörünün cari açigi azaltacak önemli sektörler oldugunu vurgulayan Bakan Tüfenkci, Hükümet olarak aldiklari kararlarla bu sektörleri özel statüde ve genel tesviklerle destekleyeceklerini kaydetti. Dâhilde isleme rejiminde aksayan yönlerin tespit edilmesi amaciyla müstesarlar düzeyinde Ekonomi Bakanligi ile çalisma yaptiklarini dile getiren Bakan Tüfenkci, çalisma belli bir asamaya geldiginde sektörlerle de toplantilar yapilarak sonuçlarin paylasilacagini aktardi. Türkiye’nin ekonomik olarak ayaklari yere basan bir ülke olduguna isaret eden Bakan Tüfenkci, “2016’da yasadiklarimiza, akabinde dünyanin bakisina, ekonomik anlamda da Türkiye’ye karsi örtülü örtüsüz verilen mücadeleye karsi ülkemiz çok çabuk toparlandi. Esasinda bu hükümetimizin zamaninda almis oldugu tedbir ve tesviklerle olmustur. Kredi Garanti Fonu’nun çarklarin dönmesi konusunda katkisi olmustur” dedi.  

TASINIR REHNI HACMI 100 MILYAR LIRAYI ASTI

Bakan Tüfenkci, önemli olanin küçük isletmelerin finansal ihtiyaçlarinin giderilmesi ve büyük isletmeler için de çarklarin dönebilmesi oldugunu vurgulayarak söyle konustu: “Bakanlik olarak iç ticaretin kurallarini belirliyor ve finansa erisim noktasinda rahatlatici tedbirler aliyoruz. Tasinir Rehni Kanunu’nu hayata geçirdik. Su anda orada 100 milyar lirayi askin kredi hacmi olustu. Yani siz artik malinizi, markanizi, hammaddenizi vs. temin gösterip kredi alabiliyorsunuz. Kurdaki dalgalanmalari sakin karsilayip dikkatli bir sekilde gidersek insallah Türkiye’nin önü açiktir. Yatirim ortamini iyilestirerek ticaretin kolay ve güvenli yapildigi bir ülke olalim diye çalisiyoruz. Sirket kurulumlarini bir güne hatta yarim güne indirerek sirket kurma maliyetlerini düsürdük. Isverene vermis oldugumuz istihdam destekleri ile isverenin üzerindeki bir takim yükleri aldik. Istihdam seferberligi kapsaminda isverenlerimizin istihdam ettikleri her bir isçinin SSK ve stopajini hükümet olarak biz karsiladik. Ihracat tesviklerimiz ve yatirim desteklerimiz ile Türkiye, kendine güvenip üreten hiçbir yatirimciyi mahcup etmemistir.”

“BU YIL 1 MILYON 700 BIN ARAÇ ÜRETILECEK”

Türkiye Isveren Sendikalari Konfederasyonu Baskani ve Otomotiv Sanayi Dernegi Baskani Kudret Önen ise, hükümetin son 6-7 yildir verdigi tesviklerle ve hayata geçirdigi kapsamli projelerle yaklasik 15 firmanin önemli ölçüde büyüdügünü kaydetti. Ciddi yatirimlarla otomotiv kapasitesinin neredeyse bir misli arttigini vurgulayan Baskan Önen, “1 milyon üzerindeki kapasitemiz, 1 milyon 900 bin arabaya geldi. Bu yil da insallah toplam 1 milyon 700 bin araç üretilecek. Özellikle otomobilde yüzde 35’lere varan ihracat artisi var” dedi.

ESNAFLARIMIZ ISTIKRAR VE GÜVENIN TEMINATIDIR

Bakan Tüfenkci, ardindan Bakanlik Toplanti Salonunda Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odalari Birligi’ni kabul etti. Birlik Baskani Mehmet Yiginer ve birlik üyeleri ile bir araya gelen Bakan Tüfenkci, ahilik sandiginin kurulmasi, tarimsal kredi alacaklarinin yeniden yapilandirilmasi gibi düzenlemeleri içeren torba kanunu hatirlatti, 8 ay önce çikarilan kanun kapsaminda 1 Ocak 2018’den itibaren vergisini düzenli ödeyenlerin vergilerinde yüzde 5 indirim uygulanacagini belirtti. Birlik Baskani Mehmet Yiginer de araçlarini yenileyen esnaflara ÖTV indirimi, kredi limitlerinin yükseltilmesi ve kredi destegi gibi esnafa hayat veren bazi düzenlemeleri hatirlatti, bu desteklerden dolayi Bakan Tüfenkci’ye tesekkür etti.