Sağlık
Giriş Tarihi : 01-10-2014 18:54   Güncelleme : 01-10-2014 18:54

Ibadet bagimliliktan kurtariyor

Abdest, namaz ve dualarin yardimiyla yapilan madde bagimliligi tedavisi olumlu sonuçlar veriyor

Ibadet bagimliliktan kurtariyor


Türkiye Yesilay Cemiyeti’nin ev sahipligini yaptigi sempozyumda bir araya gelen bilim adamlari, inanç ve ibadetin bagimlilikla mücadelede faydali oldugu noktasinda hemfikir oldu. Madde bagimliligi tedavisinde inanç temeli yaklasimlarin giderek arttigi vurgulanan “Uluslararasi Uyusturucu ve Halk Sagligi Politikalari Sempozyumu”na Malezya’dan Psikiyatrist Dr. Rusdi Abd Rashid, Yemen Uyusturucu Dernegi Baskani Muneer Al-Jabri, 180 Derece Dernegi’nden Ugur Eleman ve Saraybosna’dan Boro Goic katildi. Sempozyumda çesitli ülkelerden önemli örneklere yer verildi. Uyusturucu kullanimi üzerine yeni bakis açilarinda inanç temelli yaklasimlarin konusuldugu sempozyumda, uygulamalar hakkinda çesitli ülkelerde uygulanan programlar da ele alindi.

2015 YILINDA 70 BIN KISI TEDAVI EDILECEK

Malezyali Psikiyatrist Dr. Rusdi Abd Rashid, madde bagimliligiyla mücadelede Uyusturucu Bagimliliginda Manevi Güçlendirme ve Rehabilitasyon (SEDAR) Programi kapsaminda ilaç destekli tedavi yöntemini kullandiklarini söyledi. Programin yayginlastirilmasi için cami platformu kurduklarini belirten Rashid, “Dini kitleyi programa dahil ettik. Abdest, namaz ve dua aktivitelerini kullanarak hastalarimizi tedavi etmeye çalistik. Basarili sonuçlar da elde ettik. 60 gönüllü hasta seçmistik. 40 yas ortalamasi ve çogunlugu bekardi. Birinci yilin sonunda yüzde 70’lik istihdam kazanabilme oranini gördük. Geri kalan yüzde 20 ise yari zamanli islere yerlestirildi. 28 milyon nüfuslu Malezya’da 300 bin afyon kullanicisi, 1 milyondan daha fazla kisi de madde bagimlisi. Program ile 2015 yilinda 70 bin kisiyi tedavi etmeyi planliyoruz“ diye konustu.

“TEDAVI ISLAM KURALLARI ÇERÇEVESINDE DEVAM EDIYOR”

Yemen Uyusturucu Dernegi Baskani Muneer Al-Jabri ise, Yemen’de qat rehabilitasyonu ve uyusturucu bagimliligi ile mücadele hakkinda yaptiklari çalismalari paylasti. Muneer Al-Jabri, Yemen bölgesinde yetistirilen qat bitkisini 17 milyon kisinin kullandigini söyledi. Bitkinin bütün dünyada uyusturucu madde olarak görüldügünü belirten Muneer Al-Jabri, “Bitkiye kullanan herkes günlük ihtiyaçlarinin üzerinde günde 2.5 dolar harcama yapiyor. Toplumsal yapiya zarar veriyor. Tasidigi kanserojen maddeler nedeniyle kansere yol açiyor. Kullanicilar gasp, terör, cinayet gibi suçlara karisiyor” dedi.

Tedavilerini Islam kurallari içerisinde gerçeklestirdiklerini dile getiren Muneer Al-Jabri, “Rehabilitasyon çalismalarina ailelerden basladik. Ölen insanlarin ailelerine yardim yapiyor ve çocuklarini okutuyoruz. Hapiste olanlarin becerilerini artiriyoruz. El sanatlarini gelistiriyoruz. Böylece hapisteyken kendilerini gelistiriyorlar. Saglikli birey olarak yakin zamanda topluma karisiyorlar. Özellikle Ramazan ayinda bilgilendirme yapiyoruz, tedavi olanlara hapishane disinda da destek oluyoruz” ifadelerini kullandi.

“NAMAZ VE ORUCUN TEDAVI SÜRECINE KATKISI BÜYÜK”

180 Derece Dernegi’nden Ugur Eleman, dernek olarak tamamen gönüllülük çalismasi yaptiklarini belirterek, “Bagimliligin her türlüsüne karsi mücadele ediyoruz. Ikna yöntemi bizim için çok önemli. Gönüllü birimlerinin yetismesi noktasinda egitim hizmeti veriyoruz. Üniversiteler ve STK’lar isimizin önemli bir parçasi” dedi.

Bagimliliktan kurtulmus 125 kisilik bir grupla beraber hareket ettiklerini ifade eden Eleman, “1993 yilindan itibaren çok sayida insana destek olduk. Aile kavraminin üzerinde duruyoruz. Özellikle anneleri bilgilendiriyoruz. Yemekten uyku düzenine kadar hastamizla ilgileniyor, hayatini belli bir program altina aliyoruz. Namaz ve oruçtan çok yararlaniyoruz. Ayni zamanda da atölye çalismalari gerçeklestiriyoruz” diye konustu.