Sağlık
Giriş Tarihi : 20-01-2021 18:14   Güncelleme : 20-01-2021 18:22

Huzurevi Sakinleri ve Engelli Bireyler de Aşılandı

Sağlık Bakanlığı talimatıyla Türkiye genelinde olduğu gibi Malatya’da da başlayan aşılama süreci tüm hızıyla sürüyor. Bu kapsamda Huzurevi sakinleri ve engelli bireylerin aşılama işleminin tamamlandığını dile getiren Sağlık İl Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, 9O yaş üstü Koronavirüs aşılama çalışmalarında sona gelindiğini, önümüzdeki günlerde uygulamanın 85 yaş üstüne yapılacağını söyledi. Prof. Dr. Bentli, aşılananlarda şuana kadar herhangi bir yan etki gözlenmediğini de belirtti

Huzurevi Sakinleri ve Engelli Bireyler de Aşılandı

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Malatya İl Sağlık Müdürü Prof.Dr. Recep Bentli şu bilgileri paylaştı. “Ocak ayının 18’inden sonraki Sağlık Bakanlığımızla yaptığımız Görüntülü Telekonferans (VTC) toplantısı sonrası Sayın bakanımızın talimatlarıyla 19 Ocak itibariyle Öncelikle 90 yaş üstü insanlarımıza Korona Virüs aşısı yapmaya başladık. Aynı zamanda, Huzurevleri bakımevleri ve engelli bakım evlerinde aşılama çalışmalarına başladık. Dün itibarıyla da çok şükür hem huzurevinde hem de bakım merkezinde hem de diğer engelli bakım evlerinde bütün aşılama işlemlerimizi tamamladık. Hem personel hem de daha önce PRS pozitifliği olmayan tüm engelli ve huzurevi sakinlerine aşılarımızı yaparak tamamladık. Hepsi de sağlıklı bir şekilde aşılarını oldular. Ekiplerimiz yanlarından ayrıldılar.

95 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLAR EVLERİNDE AŞILANIYOR

Öncelikle şunu da belirteyim biz her yaptığımız aşıdan sonra yarım saate yakın bir süre evde bekliyoruz.  Çünkü alerji gelişme süresi de bu süre içerisinde oluyor. Şimdiye kadar çok şükür bize yaşlılarımızdan ya da huzurevinden herhangi bir olumsuz dönüşte olmadı. Bugün itibariyle de 90 yaş üstü vatandaşlarımıza devam ediyoruz. Ancak bundan sonraki süreçte insanlarımızın 182'den veya MHRS den randevu alınarak 90 yaş üstü Vatandaşlarımızın evlerine gitmemiz planlanacak. Şu an randevu kapasiteleri açılıyor. Aynı zamanda Aile hekimleri tarafından da kendi sistemlerine kayıtlı bulunan 90 yaş üstü insanları arıyorlar. Aşı yaptırmak isteyenlerin listesini bizim İlçe Müdürlüklerine TSM Başkanlıklarını iletiyorlar. Buradaki görevliler de bir planlama dahilinde gidiyorlar. Ama bundan sonra bu randevu şeklinde olacak. MHRS dediğimiz sistem aynı zamanda TSM’lere ve İlçe Müdürlüklerine de açılacak. Oradaki randevular eve saat kaçta gideceğimizi belirleyecek şekilde olacak. Evde de aşı yaptırmak isteyenlerden de mutlaka aşıdan önce onam formu alıyoruz. Tabii ki burada aşı yaptırmak isteyenlere gidiyoruz. Buradaki tek aradığımız konu ise son 6 ay içinde pozitifliği olmayan yaşlılarımıza ziyaret gidiyoruz.”  Bentli, aşılama çalışmalarına katılan filyasyon ekipleri içinde Anestezi uzmanlarının da yer aldığını ve aşılama sonrası yaklaşık 1 saat kişinin yanında beklediklerini söyledi.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz