Malatya
Giriş Tarihi : 17-04-2017 20:22   Güncelleme : 17-04-2017 20:22

“HUZUR KENTI MALATYA”

Vali Mustafa Toprak, 41. Turizm Haftasinin kutlama etkinliklerine katildi. Vali Toprak, “ilimizin saglik turizmi avantaji dahi Malatya’yi ön plana çikarabilecek bir zenginlige sahip. Malatya huzur kentidir, baris kentidir, sevgi kentidir, sevginin, kardesligin, birlikte yasama kültürünün ispat edildigi, belgelendigi bir sehirdir.” dedi

“HUZUR KENTI MALATYA”

Vali Mustafa Toprak, 41. Turizm Haftasinin kutlama etkinliklerine katildi. Bir otelde düzenlenen etkinlikte ilk olarak Malatya Tanitim Afislerinin sergisi açildi. Sergiyi Inönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kizilay, Il Kültür ve Turizm Müdür v. Levent Iskenderoglu ve diger katilimcilarla birlikte gezen Vali Toprak, Afisler hakkinda Inönü Üniversitesi Ögretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Özdemir’den afisler hakkinda bilgi aldi. Vali Toprak, “ilimizin saglik turizmi avantaji dahi Malatya’yi ön plana çikarabilecek bir zenginlige sahip. Malatya huzur kentidir, baris kentidir, sevgi kentidir, sevginin, kardesligin, birlikte yasama kültürünün ispat edildigi, belgelendigi bir sehirdir.” Dedi

TOPRAK, 41. TURIZM HAFTASINI KUTLADI

 “Huzur Kenti Malatya” temasiyla bu yil ilimizde kutlanan 41. Turizm Haftasi programinda konusan Vali Toprak, “41. Turizm Haftasinin basta Malatya’miz ve turizm sektörü olmak üzere tüm ülkemize, milletimize ve turizm alaninda faaliyet gösteren tüm sektör temsilcilerine hayirli ve ugurlu olmasini Cenabi Haktan niyaz ediyorum. Öncelikle de ifade etmek istiyorum ki 16 Nisan referandum çalismasi uzun bir süreç oldu, huzur ve sükûn içerisinde, herhangi bir asayise müessir bir olay olmadan vatandaslarimizin huzuru ve güveni içerisinde iyi bir sekilde gerçeklestirdik, yüzümüzün akiyla bu noktadan çiktik. Onun için bu referandum çalismasinin huzur ve güven ortami içerisinde geçmesi konusunda katki saglayan basta güvenlik görevlerimiz olmak üzere Emniyetiniz, Jandarmamiz ve katki saglayan tüm siyasi partiler ve bu konudaki temsilcileri, yerel yönetimlerimiz ve tüm ilgili noktada katki saglayan arkadaslarimiza, çalisma paydaslarimiza da çok tesekkür etmek istiyorum. Bu referandum sonucunun ülkemize milletimize birligimize, kardesligimize, ülkemizin güçlülügüne ve bu noktadaki kadim milletimizin dünya milletleri nezdinde daha güçlü daha etkin vatandaslarimizla birlikte huzurlu ve müreffeh içerisinde yasamanin bir altyapisi olarak gelismesine de nasip olmasini Cenabi Haktan temenni ediyorum. Malatya’mizin kadim degerlerini markalarini ve üzerinde barindirdigi medeniyet degerlerini iyi bir sekilde tanitabilmek dünya milletleri ile ortaklasa paylasabilmek ve bunun dünya üzerinde barisin, huzurun ve insanlar arasindaki dayanismanin bir araciligi olmasi noktasinda da kadim degerlerimizin tanitimina vesile olmasini da diliyorum” seklinde konustu.

“HUZUR KENTI MALATYA”

Malatya Huzur Kentidir diyen Vali Toprak, “Turizm dedigimizde insanlarin gezip görmesi rahatça kadim medeniyet degerlerini degisik örf, adet, yeme içme, konaklama kültürü, çerçevesindeki o kazanimlardan istifade edebilmesi insanlarin gezip görme heyecaninin olustugunda güven olgusunun da zihinlerinde bir olumsuzluk yaratmamasi gerekiyor. O anlamda Malatya’miza ve Malatya'nin insanlarina biz tesekkür ediyoruz ve güveniyoruz ki Malatya huzur kentidir, baris kentidir, sevgi kentidir, sevginin, kardesligin, birlikte yasama kültürünün ispat edildigi, belgelendigi bir sehirdir.  Bu anlamda turizm haftasinin baslangicinda özellikle bu Logonun, bu tasvirin, bu tanimlamanin, bu hedefin özellikle turizm haftasina damga vurmasi hakikaten takdire sayandir, o manada Malatya huzur kentinin yasandigi bir yer oldugunu böylece biz tanitimlarimizda ve 2017 Turizm Haftasinin özellikle afis kelimesinde vermis oluyoruz ve böylesi bir kentte yasamaktan dolayi da onur duydugumuz ifade etmek istiyoruz, dolayisiyla turizmin en önemli ögesi, bir yere gidilecekse huzur ve güven olmasi gerekiyor ve turizmin bu ana ögesinin karsilayan bir kent oldugunu ifade etmek istiyorum” ifadesini kullandi.

“MALATYA’NIN KENT KIMLIGI VARDIR”

Malatya’nin bir ruhu, degeri, kent kimligi vardir diyen Vali Toprak sunlari dile getirdi, “Özelinde Malatya’ya döndügümüzde, Malatya'nin turizm pastasinin da tüm dünya ülkeleri ve ülkemizin degisik yörelerinden gelecekler için bir firsat ve istifade imkâni olusturdugunu ve bunun hakikaten daha fazla buraya gelebilecek insanlar için altyapi olusturabilmesi adina çalismalarimizi bugüne kadar oldugu gibi daha da artirarak heyecanimizi, gücümüzü, kuvvetimizi, birlikteligimizi daha fazla ortaya çikararak bundan sonrada gerçeklestirebilecegimizi ifade etmek istiyorum. Burada Malatya'nin ifade ediyoruz ki degeri vardir, bir ruhu vardir, kentin kimligi vardir. Malatya ilimizin kimligi hakikaten kadim medeniyetimizin degerlerinde saklidir bu anlamda bu medeniyet degerlerimizi bu Malatya kimligini daha fazla turizm pastasindan pay alabilecek sekilde yeni organizasyonlarla yeni isbirlikleri ile yeni turizm Destinasyonlariyla iyi bir sekle getirmemiz gerekiyor.”

ÜNIVERSITENIN KENTLE BÜTÜNLESMESI

“Süphesiz ki Üniversitemiz bizim için, Malatya’miz için, ülkemiz için çok degerdir bu noktadaki birikimlerimizi bilimsel bir bakis içerisinde topluma, sektöre dünya insanligina marka ve tanitim degerlerini daha iyi bir noktaya getirecek sekilde yansitilmasi noktasinda katki saglaniyor” ifadesini kullanan Vali Toprak sözlerine söyle devam etti, “Onun için Inönü Üniversitesi Rektörümüzün sahsinda tüm fakültelerimize, Meslek Yüksek Okullarimiza, degerli ögrencilerimize çok tesekkür etmek istiyorum.  Bugün birazda sevinci yasadik, Allah rahmet eylesin bir degerli hocamizin vefatiyla birlikte onun yapmis oldugu çalismanin yarida kaldigini, tanitilamadigini, tozu raflarda kaldigini ögrendik ama Kültür Turizm Haftasinin açilisinda Il Müdürümüz bunlari gündeme getirmemiz gerektigini Logo ve tanitim çalismalari Materyallerinin halkimizin elestirisine, begenisine, degerlendirmesine, müzakeresine sunulmasi gerektigini ifade etti. Biraz önce hep birlikte gezip görünce hakikaten onlarin da çok önemli bir çalisma birikimi ihtiva ettigini gördük, yine güzel Sanatlar fakültemizin, grafik tasarim ögrencilerimizin oradaki güzel tasarimlarini da izledik. Demek ki firsat verildiginde, Üniversitemiz kentle bütünlestiginde ve bu noktadaki kanallar açik oldugunda, iletisim, koordinasyon, isbirligi açik oldugunda, hem bir taraftan üniversite sehir altyapisini ve bütünlesmesini sagladigini diger taraftan da üniversitemizde okuyan ögrencilerimizin ve ögretim üyelerimizin, akademik personelin kendilerini yetistirme noktasinda sehirle iç içe bir yetkinlige sahip olduklarini görüyoruz.”

“TURIZM IÇIN TANITIM VE MARKALASMA SART”

“Turizmi gelistirmek istiyorsak iyi bir tanitim ve markalasma noktasina gitmemiz gerekiyor” diyen Toprak, “tüm bunlarla birlikte tüm bu güzellikleri insanlarin geldiginde derli toplu begenilebilecek bir alt yapi içerisinde görmesi gerekiyor, bunlarin yine bir müzecilik, kültür ve ekonomik sosyal düzenlemeler içerisinde sergilenmesi gerekiyor, bunlarin iyi bir konaklama, Gurmelerin ilgi duyabilecegi kadar Malatya'nin yeme içme kültürü ögesi oldugunu görüyorum ve markalasmaya, tanitima, alt yapinin gelistirilmesine önem verecegiz, bununla birlikte turistlerimiz buraya geldiginde sadece Malatya degil Malatya üzerinden çevredeki il ve ilçelerle birlikte özel Destinasyonlar olusturarak biz buraya gelecek turist sayisini da artirabiliriz. Bu artirmayla birlikte bir taraftan Restorasyon çalismalarini, ayaga kaldirma çalismalarini yürütürken, yeni turizm degerlerini ortaya çikarirken diger taraftan da bu çalismalara deger katacak insanlarin zihninde kalici etki yaratacak müzelerimizi de devreye sokmamiz gerekiyor” ifadesini kullandi.

“MALATYA SAGLIK TURIZMI ZENGINLIGINE SAHIP”

“Ilimizin saglik turizmi avantaji dahi diger sehirlerin turizm imkânlari içerisinde Malatya’yi ön plana çikarabilecek bir zenginlige sahip” ifadesini vurgulayan Vali Toprak son olarak, “Ilimiz turizminin her bir çesidinin ayri ayri ilgi ve alakayla daha da ileri bir noktaya gelecegini düsünüyorum. Tabii ki biz devletimiz, bakanligimiz, kamu kurum ve kuruluslarimiz, yerel otoritelerimiz ve üniversitemiz de dâhil olmak üzere tüm bu güzellikleri yasarken özellikle turizm noktasindaki olusumlarimizin özel sektörün de bu konuda çalismalarimiza destek vermesi ile hep birlikte gücümüzün iyi seyler çikarabilecegini düsünüyorum. Yeme içme kültürü ve konaklama kültüründe Malatya’da çok önemli bir alt yapi olustu. Bu noktada özel sektöre de, sektör temsilcilerine de çok tesekkür ediyorum, dayanismamizi ilerletelim, isbirligimizi daha iyi bir noktaya getirelim, huzurumuzu, barisimizi, sevgimizi, kardesligimizi devam ettirelim. Malatya'nin kadim degerlerinin turizmden daha iyi bir pay alabilmesine imkân sagliyor” diyerek katilimcilara ve organizasyonda katki saglayanlara tesekkür etti.

Istanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisligi Ögretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Yildirim Güngör’ün Levent Vadisi Jeo parki sunumu ve Doç. Dr. Özdemir’inde Malatya Imaj ve Lansman Projesi tanitiminin ardindan Malatya Afisleri Tasarim Yarismasinda dereceye giren Inönü Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Ögrencilerine Vali toprak ve protokol üyelerinin ödüllerini vermesinin ardindan haftanin ilk gününün programi sona erdi.