Malatya
Giriş Tarihi : 15-03-2013 16:32   Güncelleme : 15-03-2013 16:32

Hutbede Çanakkale anlatildi

Akçadag Sultansuyu Tarim Isletmesi Camisi Imam Hatibi Ahmet Berk’in hazirladigi Çanakkale Zaferi konulu Cuma hutbesi Malatya’daki camilerde okundu.

Hutbede Çanakkale anlatildi

Hutbede, “Aziz milletimiz, tarihin hiçbir döneminde bagimsizlik ve özgürlügünden taviz vermemistir. 18 Mart 1915’te tek vücut haline gelmis bir milletin, bagimsizligini, onurunu, dinini, vatanini ve bayragini korumak için neler yapabilecegini bütün dünyaya göstermis ve tarihe unutulmayacak bir destan yazmistir. Çanakkale, 600 sene dünyaya hükmetmis, gittigi her yere adalet ve medeniyet götürmüs bir milletin harim-i ismetine uzanan kirli ellerin kirildigi yerdir. Çanakkale, haçli ordulari tarafindan yok edilmek istenen bir milletin kahramanlik destanidir" denildi.
Çanakkale’de kazanilan zafer, savasin ve tarihin akisini degistirdigi, donanim ve maddi imkan bakimindan kendisinden güçlü ordulara karsi, inanilmaz bir direnis gösterildigi belirtilen hutbede sunlar ifade edildi:
"Üstün cesaret ve özveriyle “Çanakkale geçilmez” dedirten, esine az rastlanir anlamli bir kahramanlik destani yazilmistir. Iman, vatan sevgisi, birlik ve beraberlik duygulari, zamanin en güçlü ve donanimli ordularina karsi koymada en önemli faktörler olmustur. Bugün de milletçe ayni ruh ve inanca, ayni birlik ve beraberlige ihtiyacimiz vardir. Çanakkale’de sahlanan ruh, milletimizin mayasini olusturan ruhtur. Bu ruh dinin, vatanin, namusun, bayragin, kisaca bizi biz yapan degerlerin en zor sartlarda bile feda edilemeyecegini açik bir sekilde ortaya koymustur. Bu ruhu yasattigimiz müddetçe ulasamayacagimiz hiçbir hedef, basaramayacagimiz hiçbir is, üstesinden gelemeyecegimiz hiçbir sorun, çözemeyecegimiz hiçbir problem kalmayacaktir. Tarihin en çetin savaslarinin yapildigi Çanakkale’de binlerce günes batmistir. Vatanin binlerce yetismis evladi orada sahadet serbetini içmistir. Bu yönüyle Çanakkale bu günümüzü sarsmistir. Diger yönüyle ise, Islam Dünyasinin ayakta kalmasini saglamistir. Zira Çanakkale, bir kültür ve medeniyetin ölüm-kalim savasidir. Müslüman için, o kültür ve medeniyet korunmadiktan sonra yasamanin bir anlami yoktur.”
Hutbede daha sonra sunlar belirtildi: “Iste Çanakkale bu ruhun eseridir. Çanakkale yamaçlarindaki her karis toprakta bu ruh vardir. Onun için Çanakkale anlatilamaz, yasanir. Ata ve dedelerimizin bu topraklarda niçin sehit oldugunu dogru anlamamiz lazimdir. Çanakkale unutulamaz. Dününü unutan milletlerin yarinlari yoktur.
Bu nedenle, bu Müslüman millet, asirlar geçse de Bedir’i, Uhud’u, Malazgirt’i, Istanbul’un Fethini, bir Çanakkale’yi ve Istiklal Harbini asla unutmayacaktir.”