Malatya
Giriş Tarihi : 10-01-2017 19:03   Güncelleme : 10-01-2017 19:03

“Hizmet Dilimiz Oluyorsunuz”

Büyüksehir, Battalgazi ve Yesilyurt Belediyesi 10 Ocak Çalisan Gazeteciler Günü dolayisiyla basina ortaklasa yemek programi düzenledi. Düzenlenen programda basina seslenen Vali Mustafa Toprak 15 Temmuz’da gazetecilerin önemli bir görev üstlendigine deginerek, “Sizler bizim önümüze çikardigimiz hedeflerle bizim isimizi kolaylastiriyorsunuz. Bize katki sagliyorsunuz. Bizim göremedigimizi görmemizi, isitmedigimizi isitmemizi, söylenmeyeni intikal ettirdiginizi görüyoruz. Her bir noktada hizmet dilimiz oluyorsunuz” dedi

“Hizmet Dilimiz Oluyorsunuz”

>>Hanife Sari

10 Ocak Çalisan Gazeteciler Günü dolaysiyla basina Nikâh Sarayi’nda Büyüksehir Belediyesi, Battalgazi Belediyesi, Yesilyurt Belediyesi ortak hareketi dogrultusunda özel yemek programi düzenlendi. Düzenlenen programa basin yogun katilim sagladi. Basina düzenlenen yemek programinda konusan Yesilyurt Belediye Baskani Haci Ugur Polat, program salonda bulunan gazetecilerin gazeteciler gününü kutlayip, “Basin 4. kuvvet olarak demokrasilerde önemli bir yer teskil ediyor vatandasin haber alma özgürlügünü gerçeklestiriyor bu yönüyle de aslinda bizlerinde yapmis oldugumuz faaliyetleri vatandasla bulusturuyor.  Yine basin takip ederek, kontrol ederek denetleme görevi görüyor aslinda.  Bu yönüyle de demokrasinin vazgeçilmez boyutlarindandir” ifadelerini kullandi.

 BASINSIZ DEMOKRASI OLMAZ

Çalisan gazetecilerin gününü kutlayan Battalgazi Belediye Baskani Selahattin Gürkan ise, “ Basin hakikaten toplum için var. Biz basini degerlendirirken 1.,2.,3. seklinde degil de toplumun iyi organlari olarak degerIendiriyoruz.  Görmesi, isitmesi, dokunmasi yani insanin duyu organlari olmadan nitelikli bir yasam sürmesi mümkün degilse basin olmadigi takdirde bir toplumda ne demokrasiden söz edilebilir ne de oradaki özgürlük, sihhat ve hürriyetlerden, toplumdaki huzur ve adalet islemlerinden söz edilemez bu anlamda 10 Ocak Çalisan Gazeteciler Gününün temelinde de bu vardir.  Basin çalisanlari o kadar kendi çalistiklari degerler üzerine özdeslesmisler ki patronlari gazetelerini çikartmama egilimine ragmen gazeteleri sendikalar vasitasiyla çikartmislar ve toplumun 5 organ diye tabir ettigimiz haber alma özgürlügünü kisitlamamislar ve onlari kendi imkânlariyla topluma sunmaya gayret etmisler.  Devaminda basin ahlaki da çok önemlidir.  Tabi ki basin santaj boyutlu çalismayacak.  Ama olan seyi de tarafsiz objektif bir sekilde anlatacak. Çünkü netice itibariyle gazetelerde televizyonlarda görsel hafizanin olusturdugu bu görüntüler ayni zamanda bizim yol haritamizin da belirlenmesine neden oluyor.   Eger siz oradaki olumsuzlugu göstermediginiz takdirde biz oradan bir sey alamiyoruz. Bu anlamda basindaki arkadaslarimiz dogruyu düzgün bir sekilde yazdiklari zaman basimizin tacidir.  Eksik olan yanlis olan muhakkak topluma yansitilmasi gerekir. Dolaysiyla Malatya’daki basini bir yerel yönetici olarak çalistigim süre içerisinde degerlendirilmesini yapacak olursam yerel basindan ziyadesiyle biz memnunuz” diye konustu.

 HALKIN SESI,  KULAGI

Gazetecileri  “ Zaman kavramina bagli kalmadan, gece gündüz, hava sartlari ne olursa olsun çalisan, emek veren, haber toplayan, halkin sesi ve kulagi olan” seklinde tanimlayan Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Çakir ise, “Basinla aslinda idarecilerle halk arasinda olusan bir  köprü bize halkin duygu ve düsüncelerinin yansimasinda da çok büyük katki sagliyor. Dolayisiyla biz yine de basinin her türlü elestirisini de göze aliyoruz.   Gelecek nesile engel teskil etmeyecek sekilde projelerimizi gerçeklestirmeye çalisiyoruz. Dolayisiyla halki en iyi nasil anlarsiniz siz degerli basin mensuplarimizin ortaya koymus olduklari anlayis ve yorumlaridir.  Dolayisiyla biz basinimizin gününü tekrardan tebrik ediyoruz. Gerçekten sehitler veriyoruz. Sehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ülkemiz zor ve sikintili günler yasiyor. Ama bu sikintili günleri hepimiz birbirimize kenetlenerek bu topraklara olan borcumuzu yerine getirmemiz lazim. Bayragi korumaliyiz, vatanimizi korumaliyiz” sözlerini kullandi.  

“15 TEMMUZ’DA ÖNEMLI BIR GÖREV ÜSTLENDINIZ”

Vali Mustafa Toprak, da “ Basin camiasi önemli bir görev yapiyor. Çalisan siz gazeteciler kar kis demeden kutsal görevinizi yapmaya çalisiyorsunuz.  Bu noktada hepinizi tebrik etmek istiyorum. Basin yayinin ilkeleri içerisinde çalisiyorsunuz. Gerek ülkemizin önünü açiyorsunuz, gerek devletimizin önünü açiyorsunuz, gerekse halkimizin vatandaslarimizin önünü açiyorsunuz. Toplumun sikintilarini, ihtiyaçlarini zamana uygun olarak getiriyorsunuz ve onlari isaret ediyorsunuz. Biz de onlari alarak yolumuzu, haritamizi çiziyoruz. Ulasamadigimiz, erisemedigimiz bilgiler çerçevesinde yapmamiz gerekenler var ise onlari da yapmaya çalisiyoruz. Yapmis oldugunuz isin kutsal oldugunu ifade etmek istiyorum.  15 Temmuz’da önemli bir görevi yaptiginizi ifade etmek istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devletimizi piyonlar araciligi ile parçalayip iç çatismaya götürmek isteyen o hain girisim karsisinda olayin oldugu dakikalardan itibaren halkimizi vatandasimizi dogru ve dikkatli bir sekilde ülkemizin bekasini koruyacak bir sekilde gerçek manada o hissiyati topluma aktardiniz. Basinin, gazetenin bilgilendirmenin, gazete camiasinin basin mensuplarinin ne gibi önemli fonksiyonunu 15 Temmuz gösteriyor. Bizler her bir seyi ayni anda düsünemeyebiliriz, sizler bizim önümüze çikardigimiz hedeflerle bizim isimizi kolaylastiriyorsunuz. Bize katki sagliyorsunuz. Bizim göremedigimizi görmemizi, isitmedigimizi isitmemizi, söylenmeyeni intikal ettirdiginizi görüyoruz. Her bir noktada hizmet dilimiz oluyorsunuz. Yerel basinin ulusal basinin gelismesinde de katki sagladigini da ifade etmek istiyorum” seklinde konustu.