Ekonomi
Giriş Tarihi : 06-01-2022 15:19   Güncelleme : 06-01-2022 18:20

Hisseler Satılınca Mülkiyet Sorunları Giderildi

Büyükşehir Belediyesi, 2021 yılında yaptığı çalışmalar neticesinde şuuyulandırma kapsamında kalan 81 adet parseldeki hisselerini vatandaşların talep ve başvurusu üzerine satışa çıkardı. Kent genelinde yıllardır süre gelen şuuyulandırma garabeti ile ilgili ilk adım atılırken, mülkiyetinde ruhsat problemi yaşayan vatandaşlar ise bu karardan memnun kaldı. Büyükşehir Belediyesi bu adımla hisse bedeli olarak 9 milyon 302 bin 535 TL gelir sağlamış oldu

Hisseler Satılınca Mülkiyet Sorunları Giderildi

Malatya Büyükşehir Belediyesi Emlak İstimlak Daire Başkanlığı, merii imar planının 3194 sayılı kanunun 18. maddesinin (Kamuoyunda şuuyu olarak bilinen) uygulaması sonucu oluşan imar parsellerinin yasa gereği idarenin hisseli müşterek olduğu, İl genelindeki 81 adet parselin Malatya Büyükşehir Belediyesine ait hisselerinin vatandaşların müracaat ve talebi üzerine değerlendirmesini yaptı.

Belediye encümeninden karar alınıp, takdir komisyonu toplanarak piyasa bedeli belirlendikten sonra, yapılan satışlar neticesinde toplam 7261,49 metrekare Büyükşehir Belediyesi hissesinin bedeli olarak Büyükşehir Belediyesine 9.302.535,63 lira gelir sağlandı.

Büyükşehir Belediyesi hisselerinin satışı ile birlikte bir yandan imar parsellerinin ruhsatlandırılması sürecinde mülkiyet problemlerinin giderilmesi sağlandı, bir yandan da inşaat sektörüne yapı ruhsatı veren İlçe Belediyelerine yapı ruhsatlarının kolaylaştırılması imkânı verildi.