Dünya
Giriş Tarihi : 06-08-2013 19:01   Güncelleme : 06-08-2013 19:01

Hirosima'nin 68’inci yildönümü anildi

Japonya'nin Hirosima kentine atom bombasi atilmasinin 68’inci yildönümünde kentte anma töreni düzenlendi. Hirosima'da yaklasik 50 bin kisinin katilimiyla düzenlenen anma töreni, bir dakikalik saygi durusuyla basladi. Hirosima Baris Aniti Parki'nda düzenlenen törene katilan Japonya Basbakani Sinzo Abe dünya çapinda nükleer silahsizlanma çagrisinda bulundu.

Hirosima'nin 68’inci yildönümü anildi

Abe, düzenlenen tören de yaptigi konusmada, "nükleer malzemelerden arinmis bir dünya için" elinden gelen tüm çabayi gösterme sözü verdi.

Abe, atom bombasinin ortaya çikardigi felaketin tekrarlanmamasi için Japonya'nin nükleer silah üretmeme, nükleer silah bulundurmama ve Japonya topraklarina nükleer silah sokmama prensiplerini koruyacagini belirtti.

Basbakan Abe, "Biz Japonlar savasta atom bombasiyla vurulan tek ulusuz. Nükleer silahlardan arinmis bir dünya hedefine ulasilmasi için bizim çaba gösterme sorumlulugumuz var" dedi.

70 BIN KISIYI "BUHARLASTIRAN" BOMBA

1945 yilinda ABD tarafindan atilan atom bombasi yaklasik 140 bin kisinin ölümüne yol açmisti. Bomba ilk anda 70 bin kisiyi buharlastirmisti.

6 Agustos 1945 sabahi Albay Paul Tibbets yönetimindeki ''Enola Gay'' isimli B-29 uçagi, ''Little Boy - Küçük Çocuk'' isimli çok gizli bir yükle Güney Pasifik'teki Tinian Adasi'ndan havalandi. Uçagina annesinin ismini veren Paul Tibbets'in ve mürettebatin geri kalaninin tek bildigi, yükün çok, ama çok güçlü bir bomba olduguydu.

Saat 02.45'de havalanan Enola Gay, saat 08.00'de içinden nehirler geçen liman kenti Hirosima'nin üzerinde turlar atarak, bombayi saat 08.13'de, 10 bin metreden hedefe yolladi. Sehrin 580 metre üzerinde patlayan dünyanin savas amaçli ilk atom bombasi, ilk anda on binlerce kisiyi buharlastirdi. ‘Japonya'nin en güzel kenti' olarak bilinen Hirosima'nin sulari, topragi ve insanlari zehirlenmisti. Iki ay içinde bombanin gizli silahi olan radyasyon, ölü sayisini 140 bine çikardi. Bombardimani takip eden 5 yil içinde radyasyon nedeniyle mutasyona ugrayan 60 bin kisi daha hayatini kaybetti.

Hirosima'dan sadece 3 gün sonra, atom bombasinin çökerttigi Japonya'ya bir bomba daha atildi. Bu seferki bombanin ismi ''Sisman Çocuk''tu. Iki kentte ölenlerin sayisinin 500 bini astigi tahmin ediliyor. Hirosima'da ilk bomba 20 kiloton (20 bin ton) trinitrotoluen (TNT) patlayici gücündeydi.