Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 00:24
Advert

Advert

Hilal-i Ahmer 'den Türk Kızılay'ına 155 Yıllık Merhamet Çınarı Mazluma Uzanan El

Dünyanın sayılı, bölgesinin ise en güçlü insani yardım kuruluşu olan ve 155 yılı geride bırakan Türk Kızılay, yardımseverlerin her geçen gün artan desteği ile ihtiyaç sahiplerinin umutlarını yeşertmeye devam ediyor.

Röportaj
Giriş Tarihi : 15-06-2022 17:24
Hilal-i Ahmer 'den Türk Kızılay'ına 155 Yıllık Merhamet Çınarı  Mazluma Uzanan El

Hilal-i Ahmer 'den Türk Kızılay'a giden 155 yıllık hikayeyi Türk Kızlay Malatya Şube Başkanı Dr. Harun Kurt’tan dinledik.

Türk Kızılay’ının kuruluş hikayesi nedir?

11 Haziran 1868’de bir grup idealist doktor “Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti”ni kurdu. Cemiyet 1877 yılında “Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti” adını aldı. 1923 yılında “Türkiye Hilali Ahmer Cemiyeti” adını alan kuruluşun adı, 1935 yılında ise “Türkiye Kızılay Cemiyeti” oldu. Kuruluşa “Kızılay” adını büyük önder Atatürk verdi. Kızılay, genç Türkiye Cumhuriyeti'nin Osmanlı’dan miras olarak aldığı pek az kurumdan biriydi. Bölgesinin en büyük, dünyanın ise sayılı insani yardım kuruluşlarından olan Türk Kızılay, Uluslararası Kızılhaç Kızılay Dernekleri Federasyonu’nun en aktif üyesi olmasının yanı sıra Federasyon Başkan Yardımcılığı görevini de yürütüyor.

Kızılay, Osmanlı-Rus Savaşı’ndan Kıbrıs Barış Harekâtı’na kadar geçen sürede, Türkiye’nin taraf olduğu tüm savaşlarda, cephe gerisinde kurduğu hastaneler, hasta taşıma servisleri, donattığı hastane gemileri, yetiştirdiği hemşireler ve gönüllü hasta bakıcılar aracılığıyla savaş alanında yaralanan ve hastalanan yüz binlerce askerin yardımına koştu. I. Meşrutiyetin ilanından sonra İstanbul’da görülen büyük kolera salgınından bu yana, yurdumuzda meydana gelen doğal afetlerde ihtiyaç sahiplerinin bakımını, yerleşim ve beslenmelerini sağlayan Kızılay, koronavirüs salgınından etkilenenlere de yardımlarıyla destek oldu.

Kan bağışı hizmetlerine ne zaman başladı?

1957 yılında kan merkezlerini kurmaya başlayan ve 2005 yılında Güvenli Kan Temini programını hayata geçirdiği günden bu güne kan bağış oranını artıran Kızılay, ülke geneline yayılmış hizmet birimlerinde görevli yaklaşık 4 bin personel ile 300’ü aşkın noktada kan bağışı alıyor. Her gün yaklaşık 1500 hastanenin kan bileşeni ihtiyacını karşılayan Kızılay, Türkiye’nin yıllık kan ihtiyacının tamamını gönüllü ve güvenli kan bağışçılarından sağlamayı hedefliyor. İlik nakli ve kök hücre tedavisi bekleyen hastalar için de 2013 yılından bu yana Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılay iş birliğiyle “Türkök Projesi” yürütülüyor.

Koronavirüs salgını döneminde İmmün Plazma Yöntemiyle Tedavi de katkılar sağlayan Kızılay, bu tedavi yönteminin yaygınlaşması, toplumumuz tarafından benimsenmesi için çalışmalar yaptı. Kızılay, binlerce hastanın bağışlanan immün plazmalarla iyileşmesine katkı sağlarken yaşanabilecek yeni salgın dalgalarına yönelik de biobankalar oluşturdu.

Malatya’da yapılanmanız nasıl, gönüllü desteği geliyor mu?

Biz Türk Kızılay Malatya Şube başkanlığı olarak; ilimizde çalmadık kapı bırakmaksızın, her çocuğumuzun kalbinde Kızılay’ımızın sevgi tomurcuklarını ekerek, mazlumun ve mağdurun her zaman yanında olacağız. Bugüne kadar yaptığımız ve yapacağımız faaliyetlere can veren tüm gönüllü ve bağışçılarımıza teşekkür ederim. Kızılay Malatya Kadın Teşkilatımız, Genç Kızılay Malatya Teşkilatımız, Kızılay Toplum Merkezimiz, Kızılay Kan birimlerimiz, Kızılay Sistem Yapı Fabrikamız, Battalgazi ve Yeşilyurt Şubelerimiz, Darende ve Hekimhan temsilciliklerimiz ile ve tüm çalışma arkadaşlarımıza özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Bugüne kadar bizlere desteklerini esirgemeyen ilimizin çok kıymetli yöneticilerine, siyasilerimize, belediye başkanlarımıza, iş adamlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Bizler büyük bir aileyiz.

Kurban bağış kampanyanız başladı mı?

Bu yıl Kurban Bayramında hedefimiz 142 bin vekalet olarak belirlendi. Kesilecek kurbanlardan yararlanacak kişi sayısının ise 4 milyon kişi olacağı belirtildi. Tük Kızılay bu yıl da hayırseverlerin bağışları ile 22 ülkede mazlumun yanında olacak.  Kurban Bayramında Kızılay’ımızın gelenekselleştirdiği vekâlet ile kurban kesim kampanyasına tüm vatandaşlarımızı davet ediyorum. Yurt içi ve yurt dışındaki 22 ülkede yıl boyunca dağıtımı yapılan kurban bağışlarının ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için kurban vekaletlerinizi Türk Kızılay’ımıza emanet edebilirsiniz. 2022 Dayanışma yılımızın bizlere getirisiyle, her an her zorlukta Türk Kızılay’ı olarak milletimizin yanında olduğumuzu belirterek, siz yoksanız bir eksiğiz diyor ve Kızılay’ımıza gönül veren herkesi yürekten selamlıyorum.

>>> A.Vahap Kaygusuz – Ebubekir Atilla’nın Röportajı 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR