Malatya
Giriş Tarihi : 28-03-2013 12:11   Güncelleme : 28-03-2013 12:11

Hibelerden yeterince yararlanilmiyor

Malatya Valiligi Avrupa Birligi (AB) Proje Ofisi Görevlisi Gönül Türkoglu, "Malatya hibelerden yeterince yararlanamiyor. Daha fazla proje üretilmesi gerekiyor" dedi.

Hibelerden yeterince yararlanilmiyor

Firat Kalkinma Ajansi (FKA) Salonu’nda, Kadin Dostu Kentler Ortak Programi Bilgilendirme ve Proje Yaziminda Ipuçlari temali egitim verildi.
Egitimin açilisinda konusan AB Proje Ofisi Görevlisi Gönül Türkoglu, AB Proje Ofisi olarak 2010 yilindan beri çalismalar yaptiklarini belirtti.

Gönül Türkoglu, “Malatya, bugüne kadar hem bütçe, hem de simdiye kadar geçen proje bazinda 11'inci siradadir. Konum itibariyla dogunun batisi, batinin dogusu olmasi hesabiyla proje sayisinin daha fazla olmasi gerekir. Fazla bütçesi ile ön planda olmasi gerekiyor. Malatya hibelerden yeterince yararlanamiyor. Daha fazla proje üretilmesi gerekiyor. AB projelerinde son 3-4 yildir es finansman sikintisi var. Proje geçerse es finansman nakit yatirilmasi gerekiyor. Gerekirse SODES’den yardim almaya çalisiliyor. Vakiflarda ise bagislarla sorun çözülmeye çalisiliyor” seklinde konustu.
"Proje Hazirlamada Ipuçlari" konusunda ise Kadin Dostu Kentler Ortak Programi Malatya Il Koordinatörü Müjde Demirkazik bilgi aktardi.
Demirkazik, Mayis döneminde AB görevlileri tarafindan 3 günlük profesyonel egitimi verilecegini ifade ederek, “25 kisilik kontenjan ayrilan bu programa katilim önceligi olanlara öncelik verilecek. Yerel hibe programi çerçevesinde bilgilendirme yapiyoruz. Sivil toplum kuruluslarinin hibelerden daha fazla yararlandirilmasi için çaba gösteriyoruz” dedi.
FKA Hibe Programlari ve Degerlendirme Sürecine Iliskin Bilgilendirmeyi ise Firat Kalkinma Ajansi Görevlisi Serhat Karaca yapti.